4. března 2013 17:52

SuperMartasův únor 2013

Jaký byl únor 2013 pro vás?
1/13%Dobrý
1/13%Hrozný
8Hlasovalo

Únor pro mě nezačal příliš dobře, jelikož jsem hned první týden onemocněl hloupým kašlem a rýmou. Doktorka mě nechala týden a půl doma a já si myslel, co všechno nestihnu za těch pár dní udělat. Opak byl však pravdou. K lékům na kašel mi lékařka předepsala další prášky, po kterých se mi chtělo strašně spát, a nemohl jsem toho moc dělat, protože se na práci prostě nedalo soustředit. Naštěstí jsem je nebral příliš dlouho, a mohl se k programování rychle vrátit.

S&V Logik Sudoku

Po RSS čtečce jsem původně chtěl dělat program, o kterém jsem se náznakem zmiňoval ve článku SuperMartasovo září 2012. Jenže jsem po konzultaci nejen s Víčkem dospěl k tomu, že je to naprostá hovadina a když už bych ho chtěl dělat, tak by se spíše hodil jako webová aplikace. Jenže já chtěl dělat program v C#, a proto jsem se rozhodl udělat hru známou jako Sudoku. Po několika neúspěšných pokusech o naprogramování algoritmu generátoru jsem to začal vzdávat. Ale pak napadla Víčka jedna skvělá věc - © SuperMartas & Tomáš Hypeš. Ano, opět jsme spojili síly a vrhli jsme se do programování společně. Víčko si vzal na starost algoritmus pro generování (a řešení) Sudoku a nápovědu dalšího tahu, já začal pracovat na GUI a ostatních funkcích programu.

Název programu vznikl ze spojení iniciálů našich přezdívek - S&V - SuperMartas & Víčko, přidáním slova Logik, což značí, že se jedná o program s logickým zaměřením a nakonec přidáním upřesňujícího slova Sudoku.

Hru jsem již od začátku začal programovat s tím, že bude dostupná ve více jazycích. Ve hře budou od základu dostupné 2 jazyky - angličtina a čeština. Pokud máte ve Windows nastavenou češtinu, přepne se hra automaticky do češtiny, v opačném případě se bude hra zapínat automaticky v angličtině (což samozřejmě půjde přenastavit). Teď možná zklamu některé naše čtenáře ze Slovenska - slovenština není plánována. Je to z prostého důvodu: Google překladač nepřekládá do slovenštiny zrovna nejlépe a překlad by tedy nebyl kvalitní (to se sice dá říci i o angličtině, ale angličtinu ovládáme oba mnohem lépe než slovenštinu). Ovšem pokud by se mezi vámi našel někdo, kdo by opravdu stál o to přeložit tuto hru, může mě kontaktovat na e-mailu admin@supermartas.cz. Jeho (nebo její) jméno by bylo ve hře samozřejmě uvedeno.

A nyní se můžete podívat na ochutnávku přímo ze hry:

SV Logik Sudoku

Jak můžete vidět na obrázku, dostupná nebude jen klasická verze 9x9, ale i velikosti od 4x4 po 16x16, nepravidelné tvary oblastí nebo diagonální verze. Samozřejmě nechybí ani obtížnost hry. Všechny tyto parametry však zpomalují generátor, a proto může generování některého nastavení trvat i několik minut (netýká se základní verze 9x9, ta se generuje poměrně rychle). Hlavně proto jsme se rozhodli, že uděláme databázi již vygenerovaných her a primárně se budou hry načítat z ní. Pokud by však někdo chtěl opravdu originální hru, generátor mu bude k dispozici.

Změna hostingu

Minulý týden jsem se rozhodl k velkému kroku - změně hostingu mého webu SuperMartas.cz. Přešel jsem na Víčkův VPS. Už kdysi mi nabídl, že by mi hostoval můj web, já jsem ale nechtěl. To se ale minulý týden změnilo a přešel jsem. Jelikož jsem musel měnit DNS záznamy, je dost možné, že se vám můj web zobrazuje ještě z Endory. To lze poznat hned několika způsoby - na Endoře se zobrazuje reklamní panel, nelze přidávat komentáře ani hodnotit články (z čistě technických důvodů) a na hlavní straně je napsán text o změně hostingu. To, že jsem přešel na Víčkův hosting má pro mě zásadní výhody. Jednak zde není omezení v podobě trafficu (přenesených dat), takže se nemusím obávat, že by se stal web nefunkční při překročení limitu a mohu tím pádem dělat více projektů, které kontrolují aktualizace. Dále pak můžu načítat například články z Blogerů přímo z databáze, což je mnohem rychlejší než parsovat RSS kanál (jak se tomu dělo v minulé verzi webu) a taky se nezobrazuje reklamní panel.

Za možnost mít web u Víčka bych mu chtěl ještě jednou poděkovat, moc si toho vážím, že i přes prvotní odmítnutí byla jeho nabídka stále platná.

Závěr

Na začátku psaní článku jsem myslel, že nebudu mít, co bych napsal, ale na konci vidím, že jsem se rozepsal mnohem více, než jsem si původně myslel. Ale to je u krátkých článku vždycky takto, však to znáte...

Hodnocení

Celkové hodnocení
7 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2023 SuperMartas a Tomáš Hypeš