28. června 2019 21:00

Inspirace pro mojí tvorbu (1.díl)

Již dlouho jsem nenapsal žádný článek a poslední dobou přemýšlím o tom, že bych mohl napsat o svém oblíbeném seriálu z dětství, který je mimo jiné pro příběhy Rexovy party velikou inspirací. Mimo jiné je to především animovaný seriál Digimon. Co mě na něm tolik zaujalo? Čtěte dále...

Napovrch podobné, podstatou však rozdílné seriály

Pokémon vs. Digimon

Sice se na první pohled může zdát, že se tento seriál dosti podobá velmi známé animované serii Pokémon, příběh je však zcela jiný. Sice jsem neviděl všechny serie, ale z obou těchto animáků jsem viděl velikou část, podle mého názoru si diváci (a nejen ti nezletilí) odnesou daleko více sledováním seriálu Digimon. Jen jde o to pochopit pravou podstatu seriálu.

Pokémon

Pokémon

Jak asi každý správný fanda ví, hlavní příběh v pokémonovém světě je o tom - nachytat co nejvíce druhů příšerek s různými schopnostmi do své sbírky, potom je trénovat, využívat k zápasům a k získávání odznaků a slávy. Často se samozřejmě hlavní hrdinové dostávají do nebezpečí a pak je třeba přemýšlet, který z pokémonů může pomoci. Zde je pár takových hlubších myšlenek, které jsem si z tohoto seriálu odnesl: člověk by měl jít za svým snem, navazovat nové známosti a pomoci všude tam, kde je podle jeho nejlepšího mínění pomoc zapotřebí. Seriál mě sice bavil, má také něco do sebe a bylo v něm pár suprových momentů, ale tolik jako Digimon mě prostě neoslovil.

Digimon

Digimon

Tady se s dovolením rozepíšu trochu víc. Příběh je sice zaměřený převážně pro mladé diváky - hlavně prvních pár epizod, ale později se může, podle mého názoru, i dospělý (po duševní stránce) ledasčemu přiučit. Člověku může dokonce poskytnout návod k tomu, jak se vypořádat s depresí. Příběh podle mého názoru totiž dosti odpovídá tomu, jak funguje lidská psychika.

Digitální svět

Příběh začíná tím, že je skupina dětí (Tai, Matt, Sora, Izzy, Mimi, Joe a Tý-Kej*) z letního tábora vtažena do tzv. digitálního světa, nebo chcete-li zkráceně - do digisvěta. Je to svět v mnohém dosti podobný reálnému světu, jen ho obývají celkem zvláštní bytosti. Na každé z dětí tu čeká jeho vlastní malá digitální příšerka - digimon, což je zkratka pro digitální monstrum. Podobně jako u pokémonů má každý digimon jiný tvar a odlišné schopnosti. Zpočátku jde dětem hlavně o přežití a o návrat zpátky domů. Musí se tedy o sebe postarat bez pomoci dospělých. Digimoni naštěstí s dětmi dokáží na rozdíl od pokémonů komunikovat jejich řečí a jsou tu zejména pro to, aby je ochraňovali ve světě plném nástrah a nepřátelských digimonů.

Digitálnímu světu ale hrozí zánik. A z toho důvodu sem byli sesláni digivyvolení což jsou právě lidé, kteří dokáží svého digimona přimět k digizměně.
*) píšu to, jak se vyslovuje, ale jinak se to myslím píše "T.K.", což mi v češtině nepřijde zrovna nejlepší na skloňování

Digizměny

K překonání nepřátelských útoků digimonům pomáhá schopnost digizměny, což je jakýsi proces evoluce, při kterém příšerka projde přeměnou dočasně na vyšší úroveň. Bývá po ní často větší, má jinou podobu a větší sílu. Jakmile je útok nepřítele potlačen, vrátí se digimon do své původní podoby. Digizměny zpočátku probíhají, když se některé z dětí dostane do nebezpečí. Ukáže se tedy, že digimon často potřebuje k proměně svého lidského partnera.

Digizměny se znaky

Později ale děti zjišťují, že větší sílu dodají digimonům svými charakterovými vlastnostmi - odvahou, přátelstvím, zvědavostí, láskou, upřímností, poctivostí, laskavostí, soucitem a nadějí. Tyto vlastnosti symbolizují znaky, které digivyvolení v digisvětě naleznou. A protože má každý z nich jinou silnou stránku, patří každému jeden ze znaků. Pokaždé, když se u některého z nich tato silná stránka projeví, jejich znak se rozsvítí a umožní tak jejich změněnému digimonovi projít ještě další digizměnou, díky čemuž potom může ochránit svého lidského parťáka před ještě silnějšími nepřáteli.
Pro zajímavost - všechny digizměny si můžete přehrát na následujícím videu:

Reálný svět

Po čase se digivyvoleným podaří vrátit domů, ale kromě nich se sem dostane i skupina nepřátelských digimonů, kteří zde začnou páchat škody. Reálný svět se tak dostává do nebezpečí stejně jako digisvět a je třeba s tím něco dělat.

Ukázky

To je asi vše, co bych k příběhu chtěl říct. Vzhledem k tomu, že seriál obsahuje celkem značné množství zajímavých scén, rád bych zde uvedl několik ukázek. Ačkoliv má seriál i český dabing, vkládám některé ukázky v angličtině, protože v češtině je na Youtube nemohu najít. Pro ty, kteří anglicky neumí, připíšu i stručný popis ke každé anglické ukázce, aby bylo každému jasné, o co v ní jde. Většina ukázek obsahuje i některou z digizměn, protože k těm dochází převážně, když se děje něco důležitého.

První digizměny při ohrožení

Jak jsem již uvedl, první digizměny probíhají, když je některé z dětí v ohrožení. Například v této ukázce se Taiův Agumon promění ve chvíli, kdy je Tai napaden. U digimonů ostatních digivyvolených dětí proběhla první digizměna za podobných okolností. Jakmile se jí naučili, už jim příště nedělala žádný větší problém (pokud tedy nebyli hladoví, nebo vyčerpaní).

První digizměny

Mattův mladší brácha Tý-Kej* se sice již několikrát dostal do nebezpečí, ale jeho Patamon má zkrátka problémy s první digizměnou. Nějak se mu to totiž nedaří. Možná proto, že Tý-Keje prozatím vždycky ochránil digimon někoho jiného. Nebo to je možná tím, že prcek, který Patamonovi musí k přeměně dopomoci, nechce s nikým bojovat (což je mi na něm sympatický). Nechce bojovat dokonce ani teď, když je od ostatních digivyvolených oddělený a Patamon je jediný, kdo ho může chránit.
Patamon vs. Elecmon

Když se v následující epizodě digivyvolené děti opět setkají, stanou tváří v tvář Devimonovi - ďábelskému digimonovi, který vládne temnými silami. Ačkoliv jsou všichni (s výjimkou Patamona) přeměněni, nikdo z nich nemá takovou sílu, aby mohl Devimona byť jen trochu oslabit. Když už to vypadá, že je konec všem nadějím, konečně se to Patamonovi povede. Zatímco z digimonů ostatních digivyvolených dětí jsou po proměně daleko větší obludy, u toho Tý-Kejova je tomu jinak. (následující ukázka je v angličtině)
Boj s Devimonem


Protože je seriál celkem rozsáhlý, obsahuje celkem značné množství emotivních scének. Abych mohl vyjádřit vše, co mě na seriálu zaujalo, rozhodl jsem se, že článek rozdělím na více dílů. V příští části bych více popsal, jak fungují jednotlivé znaky, díky kterým se digimoni mohou proměnit na vyšší úrovně.

Hodnocení

Celkové hodnocení
Žádný hlas
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš