28. července 2019 16:00

Pátá verze webu SuperMartas.cz spuštěna

Dnes v neděli 28. července 2019 v 16 hodin, tedy ve stejnou dobu, jako byl zveřejněn tento článek, jsem po roce a 11 dnech vývoje spustil novou, v pořadí již pátou verzi mého webu SuperMartas.cz. V tomto článku se podíváme na to, co mě k tomu vedlo, jak probíhal vývoj, jaké jsou novinky, a nakonec co bude dál.

Proč nová verze

O nové verzi jsem začal uvažovat již poměrně dávno. Přesné datum již nejsem schopen dohledat, ale odhadem to mohlo být již někdy kolem roku 2013, což nebylo ani rok po spuštění předchozí čtvrté verze webu. Někdy v tu dobu totiž vydal jeden můj internetový známý responzivní verzi webu, tj. verzi webu, která se přizpůsobí libovolnému zařízení - ať už mobilu, tabletu nebo počítači. Ihned jsem po takové verzi zatoužil, ale až do minulého roku jsem s tím nic nedělal.

Postupem času toto nutkání odeznělo, ale začaly nastupovat nové pocity: "ten web vypadá škaredě a zastarale" a co hlavně "web už nereprezentuje mě jako osobu a to, jak bych dnes web udělal a jak by měl vypadat."

Celé to vygradovalo minulý rok, kdy už jsem se na web nemohl dívat a když jsem si na vysoké škole zapsal předmět ITW - Tvorba webových stránek. Jeho obsahem byl mimo jiné i projekt, ve kterém mělo být cílem vytvořit kompletní design webových stránek. Původně jsme měli mít možnost si vybrat vlastní téma, což jsem chtěl využít pro tvorbu nové verze svého webu, ale nakonec z toho bylo jednotné téma, což mě lehce zklamalo.

O prázdninách dne 17. července 2018 jsem si tedy řekl, že bych na webu mohl začít pracovat teď a tady a hned. A taky se tak stalo a vedlo to až do cíle s ještě famóznější cestou.

Jak probíhal vývoj

Začal jsem celkem jednoduše - zavedl jsem Git, pročistil jsem alespoň trochu starý kód, nastavil si proces sestavování aplikace, aktualizoval jsem knihovny, hlavičku pro počítače a začal jsem postupně vytvářet nový design.

V průběhu vývoje jsem nijak extra nespěchal. Každý den jsem postupoval po malých krůčcích, vždy po placeném programování, o víkendech a mezi hraním her. Postupně tak začal vznikat design kostry webu.

Za zhruba 3 týdny byla základní kostra hotová a pomalu jsem přešel na designování komponent jako jsou komentáře, hodnocení, a nakonec i samotných stránek. Ty představovaly v podstatě většinu obsahu, který bylo potřeba předělat, a proto jsem tušil, že je přede mnou ještě poměrně dlouhá cesta.

Po 4 týdnech jsem si dal menší týdenní pauzu, hrál Battlefield 1, dokoukal Breaking Bad, začal koukat na The Big Bang Theory a celkově díky prakticky neexistujícímu time managementu věnoval čas příliš placenému programování a prokrastinaci. Poté jsem týden opět programoval a další týden opět ne.

Abych si ujasnil, co je třeba ještě udělat, začal jsem počátkem září s lehkým plánováním. Založil jsem si nástěnku na Trellu a vyplnil vše, co ještě zbývalo a s mírným zklamáním jsem zjistil, že to do začátku školy nestihnu.

Se začátkem školy jsem dočasně přerušil veškeré práce na nové verzi. Programovat jsem začal znovu až po zhruba 9 měsících, kdy jsem měl za sebou úspěšně všechny zkoušky. V tu dobu jsem už nějakou dobu používal lehkou time management techniku, takže se mi dařilo celkem úspěšně držet mírný, ale stabilní krok, a to až do dnešního dne - dne úspěšného dokončení a vydání této nové verze.

Co je nového

V následujícím seznamu se můžete dozvědět, co jsem přidal na web nového a co jsem změnil či odebral:

 • Změněn design celého webu včetně záhlaví, zápatí, komentářů, hodnocení a všech podstránek na novější responzivní variantu
 • Menu je nyní horizontální, na velkých displejích se přichytává k horní části stránky, obsahuje ikonky podstránek, interaktivní vyhledávání a momentálně nepodporuje rozbalování podstránek
 • Kontakt byl přesunut do patičky, navíc se k němu přidalo několik dalších způsobů, jak mě můžete kontaktovat
 • Do patičky bylo přidáno vyhledávání a vyměněné odkazy, které se nyní řadí podle abecedy
 • Vyměněné ikonky byly přesunuty do patičky a řadí se nyní podle abecedy
 • Komentáře již neumožňují zadat vaši webovou stránku ani nezobrazují ty původně zadané webové stránky, nezobrazuje se prohlížeč ani operační systém uživatele, obrázkoví smajlíci byli nahrazeni UTF-8 smajlíky, a nakonec hodnocení bylo zjednodušeno na pouhé barevné odkazy, tedy stejně jako tady v mikroblogu
 • Obrázky se již nezobrazují ve speciálním okně, tzv. lightboxu, ale lze je zvětšit až do maximální šíře obsahu stránky, a to kliknutím na ně
 • Web již momentálně nevyužívá konceptu Single Page Application, všechny stránky se tedy prozatím načítají standardní cestou
 • Na téměř všech stránkách byly vyměněny texty za texty méně marketingově znějící, ale zato lépe popisující daný výtvor
 • Aktualizovány náhledové obrázky v podstatě všech koncových stránek
 • Úvodní stránka nyní nabízí výběr 4 náhodných výtvorů ze 4 hlavních kategorií
 • Stránka o mně aktualizována a doplněna o aktuálnější informace
 • Aplikace informace obsahuje více užitečných časových informací
 • Aplikace kontrast barev nyní zobrazuje výsledek v přehlednějším grafickém vyjádření
 • V aplikaci o vás bylo opraveno zobrazení vaší přibližné adresy, které předtím nefungovalo vůbec
 • Poznámky ze stejnojmenné aplikace jsou nyní ukládány zcela automaticky a neukládají se již do cookies, ale do lokálního úložiště, takže se nikam nepřenášejí a mělo by být těžší je samovolně smazat
 • Překladač morseovky nyní překládá texty instantně po napsání a nevyžaduje přepínání cíle překladu
 • Sekce miniprogramy sloučena se sekcí programy
 • Program Num Forever Lock dostal novou pěknou ikonku
 • Na základě testování a dostupných dat o lidském vnímání byla snížena obtížnost hry zastav si číslo na únosnou hranici
 • Zpříjemněno vytváření vlastního odpočítávání pomocí moderních formulářových prvků a živého zobrazení
 • Stránka pro výměnu ikonky/odkazu byla přesunuta do sekce služby.
 • Pro výměnu ikonky/odkazu již není vyžadováno zadání emailu
 • Osamostatněna stránka se všemi odkazy/ikonkami.
 • Přidána stránka podpora, díky které můžete podpořit mou tvorbu také finančně
 • Přidána stránka s právními informacemi pro vaši informovanost

Co bude dál

Své plány si rád nechávám pro sebe a nejinak tomu bude i v tomto případě. Prozradit ovšem mohu, že bych se webu chtěl věnovat i nadále, a to jak po stránce technické, kdy se chystám přepsat veškerý kód, který běží na pozadí, tak i po stránce pro vás uživatele nejzajímavější - přidání funkcí webu, které byly třeba v nové verzi opomenuty, další úpravy vzhledu nejen na základě zpětné vazby od vás a další. Chystám také jednu novou online aplikaci, o kterou projevilo pár lidí zájem a vidím v ní smysl.

Závěr

Jak je možné vidět, novinek je poměrně hodně, a i přes delší cestu, kterou vývoj webu provázel, se web nakonec dočkal spuštění. Doufám, že to nezůstane pouze u spuštění, ale jak jsem naznačil, tak bych chtěl pokračovat v dalším zdokonalování, přidávání nových funkcí i obsahu.

Kromě toho patří poděkování samozřejmě i vám, uživatelům mého webu. I díky vašim návštěvám a občasným komentářům mohu vidět, že to má smysl a že vám web nějaký způsobem pomáhá. Užívejte tedy web i nadále podle vašeho uvážení, a to nově na jakémkoliv zařízení!

V případě, že narazíte na jakoukoliv chybu, nedostatek, nedokonalost, budete mít návrh na zlepšení nebo jakoukoliv jinou zpětnou vazbu včetně názorů na nový design, neváhejte se mi ozvat v komentářích, návštěvní knize nebo na kterémkoliv jiném kontaktu.

Hodnocení

Celkové hodnocení
Žádný hlas
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2023 SuperMartas a Tomáš Hypeš