9. srpna 2014 22:37

SuperMartasův červenec 2014

Jaký byl červenec 2014 pro vás?
1/13%Dobrý
8Hlasovalo

Vítejte u historicky prvního článku o SuperMartasově červenci! Ne, nezbláznil jsem se, tohle je opravdu první článek, který píšu takhle uprostřed prázdnin. Dříve jsem vždy shrnoval celé prázdniny, ale letos tomu bude jinak. A co mě k tomu letos přimělo? Za tento měsíc se stalo tolik událostí, že by jeden článek nestačil. Už i tenhle bude pěkně dlouhý!

Začít bych mohl tím, jak vlastně vypadal v červenci můj den. Jelikož jsem nechtěl celé prázdniny nechat jen na placeném programování, rozhodl jsem se, že o prázdninách budu dělat jeden den na placeném programování a druhý na svých věcech. Můj původní plán byl, že v čase pro sebe budu dělat na RSS čtečce. To se mi, jak si můžete přečíst dále, tak úplně nepovedlo. Místo toho jsem se učil C++ a ačkoliv jsem myslel, že to půjde rychleji, bohužel ještě knížku nemám přečtenou. A taky jsem si vymyslel další projekt, který je spíš nutností, ale na druhou stranu mě jeho programování docela baví a dost mi ulehčí práci. Ale více už neprozradím, na všechno si budete muset počkat. Tak pojďme na první téma.

RSS čtečka

Jak už jsem naznačil, se čtečkou jsem v červenci nijak nepokročil. Vlastně ano! Opravil jsem malou chybičku výpočtu, kdy se má zobrazit popisek při najetí na dlouhý text. Ale to je asi tak vše. Nebudu to dlouze vysvětlovat, prostě jsem na to neměl chuť. Taky jsem se učil C++, do toho placené programování a nakonec taky projekt, o němž jsem se již zmiňoval. Taky už bych tenhle miniupdate mohl konečně vydat. Ačkoliv jsem měl v plánu přidat ještě více věcí, už z toho asi nic nebude, snad v srpnu, vypadá to totiž, že budu mít více času, než jsem původně plánoval. Ale moc rád za to nejsem. To bych zde ale raději nerozebíral.

Projekt Tidiness

Tidiness. Tak se jmenuje projekt, který jsem vymyslel někdy v noci okolo 10. července. V překladu to znamená pořádek a toto jméno nemá jen tak náhodou. Bude totiž sledovat soubory ve složce, uklízet je na správné místo a udržovat tak v počítači pořádek.

Proč jsem si vymyslel zrovna tento projekt, když chci dělat s Víčkem na jiném projektu? Protože mám v počítači přesný opak toho, co bych měl mít. Mám v souborech strašný nepořádek a to bych chtěl změnit. A Tidiness by mi v tom měl pomoct a to zcela automaticky! No není to úžasné?

Tidiness

A jak to vlastně celé funguje? Nejdříve se přidají složky, jejichž obsah bude program kontrolovat, tedy tzv. kontrolované složky. Pokud v takové složce nastane změna (vytvoření souboru nebo jeho přejmenování), program zareaguje a podle zadaných pravidel se souborem něco udělá.

Je zde i speciální možnost, že složka bude pouze dočasná. Obsah takovéto složky bude při spuštění programu trvale smazán. Původně jsem chtěl obsah složky pouze přesunout do koše, ale pro takovou činnost bych musel použít nativní metody z WinApi a to mi za to nestojí.

Tidiness - přidání složky

Nyní se dostáváme k pravidlům, podle kterých bude se změněnými soubory v kontrolované složce nakládáno. Pravidla jsou celkem tři: přesunutí, zkopírování a přejmenování. Při přesunutí (zkopírování) se daný soubor, pokud odpovídá hledanému výrazu (maska souboru nebo regulární výraz), přesune (zkopíruje) do jiné složky. A nakonec při přejmenování se soubor, pokud odpovídá hledanému výrazu, přejmenuje na nový název.

Tidiness - přidání pravidla

Nyní je program ve stádiu, že již lze přidávat, upravovat, mazat, přesouvat a řadit složky a pravidla, dokáže kontrolovat obsah složek a podle pravidel zpracovávat soubory. Také již ukládá potřebná data na disk a úspěšně je načítá. Chybí už jen implementace některých funkcí a hlavně systém pro hlášení důležitých zpráv.

Shakal_

Ke konci měsíce se na mém webu SuperMartas.cz začal pohybovat návštěvník s přezdívkou Shakal_. Dva dny na to si mě člověk se stejnou přezdívkou přidal na Skypu. Jako vždy jsem si řekl, že vyzkouším, co je ten člověk zač. Chvíli jsme si psali (opravdu byl z mého webu) a musím říct, že na jeho věk se s ním dobře píše. A taky mě docela potěšilo, když mi takhle napsal nějaký můj fanoušek.

Jak jsem správně odhadoval, je to teprve začínající programátor, ale chce se toho naučit víc. Z dalších odhadů a následně i dotazů vyplynulo, že hraje Minecraft, a proto jsem ho pozval na náš server (mimochodem, přidat se můžete i vy!). Ze začátku váhal, ale nakonec souhlasil. Aktivně by však měl začít hrát až od 10. září.

Minecraft server

Možná jste četli minulý článek, ve kterém jsem psal o té tragédii a znovuzrození našeho Minecraft serveru a taky o tom, že s Víčkem na tomto novém serveru stavíme společné město. Se stavbami jsme samozřejmě pokročili, a proto jsem se rozhodl, že se znovu pokusím nastavit program pro natáčení, aby video bylo v pokud možno co nejlepší kvalitě, a něco od nás ze serveru natočím. Vše se povedlo a vy se na to můžete podívat ve Full HD kvalitě!

Následující seznam ukazuje autory jednotlivých staveb a stejně jako ve videu i zde jsou stavby barevně rozlišeny. Oranžová barva značí mé stavby, zelená Víčkovi stavby, tmavě modrá Eastovi stavby (Víčkův mladší bratr), světle modrá Fredieho stavby (můj kamarád a bývalý spolužák) a černá (ve videu bílá) společné stavby mě a Víčka. Dále upozorňuji, že některé stavby nejsou zatím zcela dokončeny a některé jsou pouze dočasné a budou v budoucnu zrušeny.

 • SuperMartasův dům, dočasný
 • Ovčí farma, dočasná
 • Kraví farma, dočasná
 • Víčkův hrad, dokončen
 • Hradby města, dokončeny
 • Eastovo sídlo, ve výstavbě
 • Fredieho mob trapka, nejspíš dočasná
 • Město, ve výstavbě
 • Kostel, ve výstavbě
 • Náměstí, ve výstavbě
 • Sklad, ve výstavbě

Závěr

Dnešní článek se řadí určitě k těm delším, také jsem si s ním dal spoustu práce (hlavně s natáčením videa). Taky jsem na doporučení vyřadil celé jedno téma, které by se vlezlo do jednoho celého článku. Pokud to bude opravdu zlé, budete si tento nezveřejněný kus článku moci přečíst již za měsíc. Doufám, že se vám článek líbil a zase za měsíc!

Hodnocení

Celkové hodnocení
3 hlasy
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

13.10.2014 16:46:36 Thank you

Díky za odstavec o mě! :)

Shakal_
0
0
© 2011 - 2023 SuperMartas a Tomáš Hypeš