15. prosince 2015 22:00

Víčkův druhý půlrok 2015

Už dlouho jsem nevydal žádný článek. Není to proto, že by se mi nechtělo psát, ale prostě na to není čas. Pořád mám co dělat. Škola, placené programování, kamarádi... Ani na vlastní programování nemám vůbec žádný čas. Zdroják Hraboše jsem měl naposledy otevřený začátkem července. Od té doby jsem si na to prostě nenašel čas... V tomto článku se vám pokusím naznačit, co vlastně pořád dělám.

Brigáda

V červenci jsem byl na brigádě u technických služeb obce. Jak jsem psal už minule, byla to asi zatím moje nejlépe placená práce, když si u svého dosavadního placeného programování spočítám, kolik jsem si vydělal za hodinu. Ale byla to fyzická práce (napsal bych, že jsem pracoval rukama, ale i při programování používám ruce...) a jen jsem se ujistil v tom, že takhle v životě pracovat nechci. Člověk se dře, pak se ani nedočká pochvaly za odvedenou práci a když přijde domů, tak už je tak otrávený, že nemá na jakoukoli další činnost chuť. A další ráno nanovo.

Programování je pro mě job snů. Můžu pracovat z domova, i z postele... Pracovní dobu si určím sám - tzn. žádný budík. Přestávky si volím podle sebe. Na druhým monitoru si klidně pustím seriál. A nikdo proti tomu nic nemá, protože jak jsem už řekl - pracuji doma. Fyzicky namáhavé to není, takže mám pak dostatek síly i pro volný čas. Navíc mě programování baví, takže to není práce, ale zábava. Akorát si nemůžu programovat, co chci... Musím se držet zadání. Hmm... Ale kdo říká, že si to zadání nemohu vytvořit sám? Mým snem je, že se snad někdy dostanu dobrý nápad, něco naprogramuji a ono mě to pak uživí. A možná nejen to...

Kamarádi

Našel jsem si nové kamarády (respektive kamarádky). No našel... Já už je znám pěkně dlouho, ale až teď jsme přišli na to, že máme podobné názory na svět a rozumíme si. Osud mě nikdy nepřestane udivovat... A to je hlavní důvod, proč jsem o prázdninách neměl moc času na programování, ani na to placené. Ale nemyslím to nijak zle. Prostě jsou pro mě to nejdůležitější a všechno ostatní je až po nich. Protože když jsem s nimi, tak jsem prostě nejšťastnější... Všechno ostatní je teď pro mě jen výplň, kterou musím překonat, abych mohl být zase s nimi. I když zrovna programování není tak strašné... Ale nevyrovná se jim.

Placené programování

Jak jsem také psal, na jaře jsem se zbavil předchozího. A od té doby jsem šťastný člověk. Konečně jsem se zbavil toho stresu. Hromady práce, včera bylo pozdě, ale se smlouvou a odměnou bylo dost času... A stejně jsem nedostal všechno, co jsem měl slíbené. Ale už to nijak neřeším, jsem rád, že jsem se toho zbavil.

Nové placené je úplně něco jiného. Žádný nátlak a neprogramuji žádnou blbost určenou akorát na oblbování a okrádání lidí, ale to, co programuji, má smysl a dokonce to sám využiji. Takže je to skoro, jako kdybych to programoval pro sebe...

Bude to CMS (systém pro správu webu). Jedná se o remake již existujícího. Bohužel nebude volně dostupný, ale bude určen jen pro úzkou skupinu webů, na kterých již běží předchozí systém. Sám ho pak použiji pro některé své nebo mnou spravované weby.

Je to první webová aplikace, kterou programuji kompletně v OOP a také využívám všechny možnosti OOP (dědičnost, rozhraní, vlastnosti, traity...). Konečně jsem se naučil pořádně myslet objektově :-) Na druhou stranu tak nějak začínám zapomínat na neOOP programování - ve škole programujeme v Céčku (tam OOP není) a cítím se tím dost omezen.

Snažím se kód neodbýt, aby mě to časem kvůli tomu nepřestalo bavit. Protože právě hnusný kód je častým důvodem, proč jsem se svými projekty končil. A myslím, že se mi to zatím daří :-)

Akorát jsem ještě asi nepřišel na tu správnou cestu, jak programovat objektově v JavaScriptu. Ten jazyk je prostě divnej... Kéž by místo těch pitomých prototypů měl prostě třídy...

Bohužel moc nestíhám kvůli škole. Tento semestr bylo dost projektů. Ale i tak jsem dostal zaplaceno za to, co mám hotové, i když to ještě nemám dokončené. Když si představím, jak jsem s placeným programování před rokem... Jsem rád, že jsem dostal tuto nabídku :-)

Hraboš Bohouš

Jak jsem už psal, naposledy jsem na něm dělal někdy koncem srpna. To jsem se rozhodl, že stávající kód předělám do lepšího objektového návrhu. Ale stejně jako u placeného, nenašel jsem zatím tu správnou cestu. Přemýšlím, že bych místo JavaScriptu použil nějaký jazyk, který je do JavaScriptu přeložitelný, například Dart od Googlu. Ten bych navíc mohl použít i na serveru místo PHP a pak by kód byl jednotný :-) Ještě se uvidí...

Teď na něj sice nemám čas, ale nevzdávám to s ním. Prostě jen není čas. Až bude, tak se do něj s chutí pustím. Chci tam dát i pár věcí, které jsem chtěl dát do Sixteenie. Sixteenie by pro mě byla až příliš velké sousto, ale u Hraboše je reálná šance, že ho dokončím.

Seriál C++

V červenci jsem psal seriál o jazyce C++. Rozhodl jsem se, že budu jednotlivé díly vydávat pravidelně a to jednou za týden, abyste přesně věděli, kdy se můžete dočkat příštího. Jenže pátý jsem nestihl do toho jednoho týdne dopsat a když jsem už ten termín propásl, nějak jsem se už neměl k dokončení. Chtěl bych v psaní pokračovat, jenže jak jsem už dnes mnohokrát napsal, nemám moc času a bojím se, že bych nestíhal vydávat každý týden jeden článek. A s vetší periodou by to už nemělo moc cenu, protože ten, kdo by se to chtěl opravdu naučit, si místo čekání najde jiný zdroj. I týden je docela dost. Ale rychleji bych to rozhodně nestíhal. Rozhodně ne tak kvalitně.

Možná až budu mít trochu méně práce, tak budu pokračovat a udělám si zásobu dílů, aby pak někdy mohli vycházet týdně. Ale u mě je problém, že jakmile mám něco hotové, chci se s tím co nejdřív pochlubit - zveřejnit to.

A na závěr tohoto tématu bych chtěl ještě vysvětlit, proč jsem si zvolil C++ a tudíž jsem nebral moc ohledy na výsledek ankety. Když jsem tvořil anketu, opravdu jsem nevěděl, o kterém jazyku bych chtěl psát. Další dny jsem to zvažoval a zjistil jsem, že o C++ by se mi psalo nejlépe. A o JavaScriptu, který anketu vyhrál, zase nejhůře, protože mně samotnému se mi v něm neprogramuje moc dobře. Anketu jsem nevytvořil kvůli tomu, abych se pak podle ní musel rozhodnout, ale abych zjistil, o co máte zájem a podle toho se zařídil. O C++ byl sice menší zájem, ale byl a to mi stačilo.

Závěr

V tomto článku jsem chtěl napsat o škole, ale to by pak vyšel nevím kdy... Protože jsem o škole začal psát, nedokončil jsem to a pak jsem se k dopsání další měsíc nedostal. Tak jsem se rozhodl, že zde tento článek ukončím a o škole napíšu samostatný článek. Snad. Buď během Vánoc, nebo až po lednových zkouškách.

Hodnocení

Celkové hodnocení
3 hlasy
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš