24. března 2013 11:40

Doba, kdy jsem začal programovat

Minule jsem psal o zlatém věku na eStránkách - o době, kdy jsem psal Rady na eStránky. Ovšem vše jednou končí, a tak jsem jednou přestal psát i Rady. Co jsem ale nenapsal, bylo proč. A o tom bude tento díl.

O půl roku dříve

Minule jsem skončil začátkem roku 2010, tedy dobou, kdy jsem cca přestal psát Rady. Abych vám vysvětlil příčinu, musíme se vrátit o půl roku zpět, někdy na začátek letních prázdnin 2009. Co se tehdy stalo? Začal jsem programovat!

Jak jsem již psal, už dřív jsem upravoval Javascriptové kódy, ale zatím jsem žádný nenapsal úplně sám. To se nyní změnilo. Touto dobou jsem vymyslel dva Javascriptové skripty, takže vám je představím.

Hádání čísla

Nejsem si jistý, jestli jsem tuto hru někdy zveřejnil, nebo ne - na eStránkách jsem ji nenašel, tak asi ne. Zdrojový kód bude pravděpodobně také dávno ztracen.

Toto byla de facto první hra, jakou jsem kdy naprogramoval. Jestli se tedy vůbec dá považovat za hru. Já osobně považuji za první hru až tu následující, ale o té později.

Cílem této hry bylo uhádnout číslo, které si myslel počítač. Měli jste tuším 10 pokusů a při každém pokusu vám počítač sdělil, jestli je jeho číslo větší, nebo menší než to, které jste zadali.

Kalkulačka

Skript Kalkulačka

Tento skript je podobný například kalkulačce ve Windows (klasické, ne věděcké). Umí základní operace jako sčítání, odčítání, násobení a dělení, umí závorky a také má paměť, jako klasické kalkulačky.

Všimněte si, že o této kalkulačce mluvím v přítomném čase. To proto, protože je snad první věcí v tomto seriálu, která se dochovala až do přítomnosti. Naleznete ji na mém webu Víčko.cz. Sice od té doby, co jsem ji naprogramoval, prodělala spoustu změn (hlavně v kódu), ale navenek je de facto stále stejná.

Tento skript jsem nezveřejnil hned po tom, co jsem ho naprogramoval, ale ještě před zveřejněním se objevil v jedné mé aplikaci, respektive miniaplikaci, o které bude brzy řeč.

THomas widgets

Toužit po tom udělat si vlastní miniaplikaci jsem začal snad od první chvíle, co jsme dostali nový počítač s Windows Vista. Když jsem zjistil, kde jsou uloženy jejich zdrojové soubory, byl jsem překvapen, že jsou napsané v HTML a JavaScriptu. To byla snad nejlepší kombinace, která mohla být - protože jsem oboje uměl, teda alespoň základy. Proto jsem se pustil do tvorby svých miniaplikací, kterým jsem začal říkat THomas widgets.

Vypnutí PC

Když jsem věděl jak, hned jsem se chtěl pustit do tvorby vlastní miniaplikace. Ovšem jsem narazil na problém - nevěděl jsem, jakou bych měl udělat. Trochu jsem se inspiroval konkurencí a začal jsem tvořit miniaplikaci s tlačítky pro vypnutí, restartování, odhlášení apod. Neznal jsem příkazy pro tyto akce, tak jsem si je musel vypůjčit od konkurence.

Nejdříve jsem chtěl udělat miniaplikaci oválnou, ale brzy jsem zjistil, že to není dobrý nápad. Takže jsem udělal černý obdelníkový podklad se zaoblenými rohy, který jsem později změnil na modrý. Plánoval jsem, že později udělám i nastavení, ve kterém bude možno vybrat mezi více pozadími, ale na to už nedošlo.

Jak už jsem řekl, podobu tlačítek jsem převzal z Vist. Tam byly tři tlačítka: vypnutí (na Vistách je ve výchozím stavu hibernace, ale já dal vypnutí), uzamknutí a další, kde se po kliknutí zobrazila nabídka zbylých možností. Další jsem chtěl také vyřešit rozbalovací nabídkou, ale nevěděl jsem jak - jestli to vůbec jde. A tak jsem to vyřešil tak, že po kliku se zobrazí místo třech tlačítek jedno s názvem akce a šipkami se navolí ta, kterou chcete.

Ještě mi zbylo místo, tak jsem tam dal hodiny. Ovšem ještě jsem nebyl v JavaScriptu tak dobrý, abych je udělal, tak jsem zkopíroval nějaký skript z internetu.

Samozřejmě jsem tam ještě narval © Tomáš Hypeš - co mě to napadlo to dávat do tak malé miniaplikace ...

Vypnutí PC
Kalkulačka
Miniaplikace Kalkulačka

A nyní se dostává ke slovu můj skript Kalkulačka. Přemýšlel jsem, jakou miniaplikaci bych mohl ještě udělat, a pak jsem si vzpoměl, že jeden nevyužitý skript už mám přeci hotový. A tak jsem kalkulačku oblékl do grafického kabátku a mohl jsem ji jít publikovat.

Postupně jsem ji ještě vylepšoval a nakonec jsem skončil u verze 1.4. Ovšem do cíle, do kterého jsem chtěl dojít, jsem nedošel - chtěl jsem z toho nakonec udělat vědeckou kalkulačku, ale na to už nedošlo. Kalkulačku si můžete stáhnout na mém současném webu.

Vypnutí PC v2.0

A nyní takové malé okénko do budoucnosti, přesněji do začátku roku 2011. Rozhodl jsem se udělat remake miniaplikace Vypnutí PC. Důvod byl jasný - za první verzi jsem se tak trochu styděl. Nyní jsem šel trochu jinou cestou, než u první verze. Především všechny kódy i obrázky už byly pouze mé. V miniaplikaci je zobrazeno všech 6 tlačítek na jednou a přibyla nová funkce - načasování vypnutí, která se skrývá pod tlačítkem budíku. Zmizel aktuální čas, který se do této miniaplikace vůbec nehodil a také © Tomáš Hypeš.

Vypnutí PC v2.0

Stáhnout si ji můžete opět na mém webu včetně starších verzí.

Pokračování příště

Ovšem toto nebyl ještě pravý důvod skončit s eStránkami, spíše to byl pouze první hřebíček do rakve. Původně jsem si myslel, že to bude na dva články, ale nakonec to rozdělím alespoň na tři. Příště napíši o prvních dvou větších projektech v JavaScriptu.

Hodnocení

Celkové hodnocení
5 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

27.3.2013 17:27:04 Chybička

V treťom nadpise máš chybu: "Kalukulačka"

Benko
1
0
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš