6. července 2015 8:38

Nová výuka

O kterém jazyce mám psát výukový seriál? (max 3)
6/29%PHP
4/19%C
4/19%C++
12Hlasovalo

Mám chuť na psaní nového výukového seriálu jako jsme už jednou psali Výuku HTML. Nyní bych chtěl psát o nějakém imperativním programovacím jazyce. Mám hned 4 jazyky, u kterých si myslím, že je umím tak dobře, že bych mohl napsat kvalitní tutoriál. Já dobře vím, o kterém bych psal nejraději, ale je blbost psát o něčem, co by vás nezajímalo nebo co už umíte. A proto sem dávám anketu a sami rozhodněte.

PHP

Používá se pro psaní skriptů na straně serveru. Obvykle se stará o generování webových stránek, zpracování dat z odeslaných formulářů, ukládání dat do databáze apod. Jdou v něm naprogramovat i velké věci, jako např. Elfánie.

JavaScript

Používá se především pro skripty na straně prohlížeče. Stará se o dynamičnost stránky - různé animace, odpočítávání, změna obsahu po kliknutí bez nutnosti požadavku na server, ale naopak umí se serverem komunikovat na pozadí. Jdou v něm programovat i hry, např.: tyto, které jsem naprogramoval sám.

C

Využití tohoto jazyka je obrovské. Od malých čipů až po herní pecky. Obrovskou výhodou tohoto jazyka je, že se překládá (kompiluje) přímo do binárního kódu a tudíž programy v něm napsané jsou velmi rychlé - proto se používá u programování čipů, kde není dostatek výkonu, a u programování velkých her, které naopak potřebují velký výkon a tak se musí šetřit, kde se jen dá.

C++

Tento jazyk, jak název napovídá, je odvozen od jazyka C. Ale umí toho podstatně více. Obsahuje mnoho konstrukcí známé z moderních jazyků.

Hodnocení

Celkové hodnocení
6 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

7.7.2015 18:21:48 Seriál

Po prázdninách bych si rád "proklepl" Linux, takže nejraději bych uvítal seriál o C nebo C++ :)

Briant
1
1

6.7.2015 21:39:22 Jazyk

Nejvíce bych jako začátečník v programování mikročipů přivítal C, ale základy PHP (a databází) a C++ by taky k zahození nebyly, jak jsem v poslední době zjistil. A i kdyby nakonec vyhrál JS, určitě by to taky k něčemu bylo. Jen bych třeba ještě přidal základy Assembleru, i když nevím na jaké úrovni jsi. PS: Jen bych doplnil informaci k výkonu jednočipů - je pravda, že disponují nižším výkonem, ale pro aplikace, ke kterým jsou určeny je výkon zcela dostačující i s ohledem na jednotvárnost aplikace a spotřebu. A zavěrem - stejně bych určitě ocenil jakýkoliv seriál, který vy zvýšil aktivitu na WeBloggerech. :D

Fredie
2
1
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš