23. prosince 2012 9:18

Doba, kdy jsem začal psát web

Konečně tu je další díl seriálu Já a počítač. To víte, zase jsem ho dlouho sliboval a nakonec vyšel až dnes. Jak vidím, tak můj první odhad byl opravdu mimo mísu, protože jsem myslel, že mi tento seriál vydrží jen na podzim a teď už je 23. prosince a jsem teprve u třetího dílu.

Počátek tvorby - logo THomas

V minulém díle jsem psal, že jsem dřív načrtával úrovně pro svou vymyšlenou hru. To bylo někdy ve 4. - 5. třídě. Toto ale nepovažuji za počátek tvorby. Za počátek tvorby považuji až dobu před cca 6 lety, když jsem chodil do 6. třídy. V té době jsem vymyslel své první logo - THomas. Vymyslet ho mě napadlo, když jsem se díval do televizního programu.

První logo

Nekreslil jsem ho v ničem jiném, než v Malování. Tehdy jsem ani jinou možnost neměl, protože jsem ho dělal na počítači bez internetu. Stejně jako loga televizních stanic, tak i mé logo jsem se snažil udělat co nejjednodušší. Výsledek můžete vidět na obrázku. V horní části je velké TH, které vyjadřuje moje iniciály. Pod tím je pak OMAS, což je doplněk do anglického jména Thomas, které je ekvivalentem k mému českému jménu Tomáš. Celé logo je podtržené mojí oblíbenou barvou - zelenou. Tehdy jsem měl rád svítivou, dnes dávám přednost tmavší.

První web

Tak a je to tady. Jak jsem vám na začátku seriálu sliboval, tak nyní vám představím první projekt, který nikdy nespatřil světlo světa a ani nespatří, protože je nenávratně ztracený. Už jsem se o něm několikrát zmiňoval, ale dnes toho napíšu více.

Nápad

Jak mě napadlo psát web? Jednou, v zimě 2007, jsem zkoumal programy v kancelářském balíku Microsoft Office (měl jsem verzi 2000) a narazil jsem na program FrontPage, který sloužil k tvorbě webu. A co jiného mě mohlo napadnout s program k tvorbě webů, než si vytvořit web. Ani mi nevadilo, že jsem na mém počítači neměl připojení k internetu. Popravdě jsem ani nedával moc šancí tomu, že bych ho kdy zveřejnil.

Obsah

A o čem ten web byl? Samozřejmě o mé tvorbě. Asi si říkáte, co to bylo za tvorbu z doby, než jsem vůbec začal pracovat na webu. Inu byly to samé blbosti. Například jsem měl období, kdy jsem kreslil dopravní značky, nebo když jsem si dělal tabulky z výsledků hokeje a fotbalu, nebo spousta dalších věcí, na které jsem už zapomněl.

Design webu byl naprosto primitivní - černé pozadí, bílé písmo. Jen na stránce s dopravními značkami bylo šedé pozadí, protože jsem je kreslil se šedým podkladem a nechtělo se mi předělávat nějakých 100 obrázků. Na každé stránce a podstránce nahoře byl text Tomáš Hypeš vám nabízí: a pod tím bylo menu. Odkazy vedly buď na stránku s podmenu, nebo na daný výtvor, což většinou byl sešit Excelu nebo dokument Wordu.

Publikování

Nakonec jsem se rozhodl, že bych chtěl web publikovat, a to pod adresou www.tomashypes.cz (tehdy jsem netušil, že potřebuju mít zakoupenou doménu). Soubory webu jsem zkopíroval na CD a šel k počítači s internetem. Za způsob, kterým jsem chtěl web publikovat, se dnes opravdu stydím - prostě jsem se ho pokoušel přetáhnout nebo vložit do toho modrého éčka. Samozřejmě, že se mi to nepovedlo, ale nepřestal jsem doufat, že na to brzy přijdu.

TomášHypeš.eStránky.cz

eStránky.cz

O pár dní později jsme se bavili s mým spolužákem a řekl jsem mu o mém záměru mít web a on mi poradil eStránky. Byla to opravdu trefa do černého, protože jsme se tehdy spolu moc nebavili a kdybychom se zrovna nepotkali cestou ze školy, nebo bychom se bavili o něčem jiném, bůhví jak by to dopadlo.

Samozřejmě jsem šel eStránky hned zkusit a založil jsem web TomášHypeš.eStránky.cz. Zklamalo mě, že si tam nemůžu nahrát svůj web vytvořený ve FrontPagi - tehdy jsem netušil nic o hostinzích a ono je to i dobře, protože až bych začal kódovat, tak bych se v tom kódu, který generoval FrontPage, opravdu těžko vyznával, neboť byl naprosto nepřehledný a plný nesmyslných značek .

Moje stránky jsem začal plnit obsahem, ale už to převážně nebyly mé výtvory. Stránky jsem musel tvořit na počítači s přístupem na internet, takže mě zlákalo plagiátorství a kopíroval jsem obsah z jiných webů. Dobrým příkladem je například stránka Vtípky, která vydržela po celou dobu existence stránek.

Ze začátku moje stránky neměly žádný jednotný vzhled - vzhledy jsem střídal podle nálady. Proč také ne, když změna vzhledu šla provést jedním kliknutím?

Někdy na jaře 2007, tuším, že to bylo v dubnu, jsem si založil statistiku Toplist, kterou na svém webu používám dodnes. V administraci jsem sice měl statistiky návštěvnosti a dokonce i lepší, než Toplist, ale chtěl jsem, aby i návštěvníci viděli, jak si můj web vede.

Potom přišlo léto a já už nevěděl, co bych na stránky ještě zkopíroval. Tehdy malá návštěvnost se začala propadat a vypadalo to, že to byl jen další můj nápad, který skončil fiaskem.

Příště

Jestli se dobře dívám do kalendáře, tak dnes je 23. prosince 2012, takže se buď Mayové trochu sekli s datem, a nebo jim prostě při tesání kalendáře došel kámen. Vy, kteří jste v konec světa opravdu věřili, tak nezoufejte, za 10 let dostanete druhou šanci, to totiž končí kalendář Aztékům - měli o trochu víc kamene.

Jelikož konec světa nebyl, tak ani Víčkův listopad 2012 nebyl poslední Víčkův měsíc. Nyní plánuji napsat Víčkův prosinec 2012, Víčkův rok 2012 a Víčkovy plány na rok 2013, do konce roku bych rád zvládl alespoň dva.

Další článek ze seriálu Já a počítač plánuji na jedno z důležitých výročí mé tvorby, název bude mít Doba, kdy jsem začal kódovat, snad to vyjde.

A teď mi nezbývá nic jiného, než vám popřát Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2013!

Hodnocení

Celkové hodnocení
9 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš