4. července 2014 1:10

SuperMartasův červen 2014

Jaký byl červen 2014 pro vás?
0/0%Dobrý
8Hlasovalo

Ačkoliv se za měsíc červen stala spousta věcí, mnoho jich pozitivních nebylo. Ale i tak bych vás rád přivítal u dalšího měsíčního článku. A co bude jeho obsahem? Připravil jsem si pro vás tři hlavní témata. Samozřejmě nesmím zapomenout na vysvědčení a celkové shrnutí prvního roku na nové škole. Také jste si určitě všimli příspěvku v mikroblogu, kde jsem psal o zániku našeho Minecraft serveru. To bude další téma článku. A nakonec v posledním tématu článku bych se chtěl věnovat vývoji malého updatu RSS čtečky. Tak jdeme na to, máte se na co těšit!

Škola

Ačkoliv se mi do ní mnohokrát nechtělo, musím uznat, že jsem se nějaké nové a zajímavé věci dozvěděl. A to dokonce i v předmětu, od kterého jsem to očekával snad úplně nejméně - programování. I když tahle znalost by se spíše dala zařadit do matematických znalostí a dozvěděli jsme se ji až na konci roku mimo učební plán. Učitelka nám vysvětlovala, jak funguje Euklidův algoritmus a bylo to docela zajímavé. Nejen proto bych tento rok hodnotil vcelku pozitivně, ačkoliv musím říci, že kdybych si většinu těchto pro mě potřebných či zajímavých informací vyhledal na internetu, bylo by toto učení mnohem rychlejší.

Ten asi nejhorší rok (co se předmětů týče) mám tedy úspěšně za sebou. Už žádný dějepis! Konečně jsem se tohoto předmětu zbavil! No a co jsem tedy dostal za známky? Pokud mě sledujete delší dobu, bude to pro vás asi trochu překvapení.

V  druhém pololetí jsem očekával nejdříve tři dvojky, nakonec jsem doufal dokonce jen v jednu. Ale nakonec to byl zlatý střed a na vysvědčení jsem dostal dvě dvojky.

Ale protože jsem škodolibý, začnu předmětem, který vás asi moc nepřekvapí a dvojku jsem z něj dostal i v prvním pololetí. Tímto předmětem je fyzika. Svůj komentář k tomuto předmětu už jsem psal v lednovém článku.

Druhou dvojku jsem dostal z počítačového hardwaru. Celou dobu jsem z něj měl jedničky, až poslední známkou (trojkou) šlo celé půlroční "úsilí" do... Před písemkou se mi na mobilu totiž špatně otevřel dokument, takže jsem asi půlku požadovaných informací nevěděl. Na poslední hodině hardwaru jsem si známku ještě chtěl opravit, ale tuto hodinu jsme měli asi dvě hodiny po uzavření známek, takže jsem měl smůlu. Hlavně že v jednom předmětu změnil učitel lidem známku i po tomto termínu...

Pololetní klasifikace

A teď to překvapení. Určitě si říkáte, jak je možné, že nemám dvojku taky z dějepisu? Na to je jednoduchá odpověď. Byl jsem hodný. Ano, opravdu si z vás nedělám srandu, ale tak málo stačilo k tomu, abych získal z dějepisu jedničku. A nikoho asi nezajímalo, že tam mám dvě známky - jedničku a trojku - s váženým průměrem 2.33 periodicky a navíc ta jednička byla pouze z domácího úkolu...

Známky z dějepisu

Tak takhle bych asi shrnul celý školní rok a nyní se přesuneme k dalšímu tématu - Minecraft server.

Minecraft server

Pro ty z vás, co nečetli mikroblog, napíši, co se vlastně stalo. 11. června byl ze začátku den jako každý jiný. Ale změnil se v okamžiku, kdy jsem omylem klikl na administraci našeho Minecraft serveru. Po automatickém přihlášení se mi ukázala jen hláška: "Záznam nebyl nalezen." A to už jsem tušil, že se stalo něco zlého. Ani po pár pokusech se mi do administrace nepodařilo dostat. Stále ta samá hláška. Bohužel, zapomněli jsme server prodloužit a on expiroval. Spoléhal jsem, že zálohy dělá provozovatel a už jsem server nezálohoval. Poslední kompletní zálohu serveru mám z 26. října minulého roku, částečnou zálohu pak někdy z doby po Vánocích. Od provozovatele se nám dostalo jen zprávy, že smazání serveru je konečné a nelze ho ani ze záloh obnovit. Nabídnut nám byl pouze stejný server a port.

Co se dalo dělat, vzpamatovali jsme z toho vcelku rychle a druhý den jsme založili server nový. Stanovili jsme si nová pravidla hlavně ohledně plně automatických farem a začalo to nanovo. V jednom je tahle smutná událost pozitivní. Survival mě začal zase znovu bavit a konečně se dostalo na projekt, který jsem chtěl už tak strašně dlouho začít stavět. Tím projektem je společné město a nyní už je několik dní ve výstavbě.

Chtěl jsem pro vás udělat alespoň z té nekompletní zálohy nějaké video, ale strašně mě nebaví furt něco nastavovat. Jsem zkrátka kreativní člověk, neustále potřebuji něco vytvářet, ale vytvářet zápisy do souboru prostřednictvím nastavení programu mě opravdu nebaví. A hlavně nejsem schopen si pro to najít kousek času.

Abych vám alespoň lehce nastínil, jak to u nás na serveru vypadalo, přidávám výřez obrázku, který se na celou věc dívá doslova s nadhledem.

Centrum - západní strana Centrum - východní strana

RSS čtečka

A nakonec tu máme poslední téma - RSS čtečku. Jak jsem slíbil, tak jsem učinil a započal jsem vývoj mikroupdatu RSS čtečky. Nečekejte nic velkého nebo převratného, jsou to opravdu jen drobnosti a navíc na čtečce nepracuji každý den.

Co se týká těch vnitřních změn, tak jak už jsem v mikroblogu předesílal, převedl jsem čtečku do nejnovějšího .NET Frameworku 4.5.1, který již není možné doinstalovat na Windows XP. Také jsem během toho víc než roku stagnování s vývojem čtečky našel způsob, jak jeden jediný exe soubor spouštět v 32-bitové i 64-bitové verzi, a proto jsem tedy sloučil obě verze do jedné.

Někteří lidé nemohli najít možnost, jak označit všechny položky daného kanálu jako přečtené. Pravda, kliknout pravým tlačítkem na nadpisy buněk u položek asi jen tak někoho nenapadne. Proto jsem tuto možnost přidal přímo do kontextového menu kanálu.

Kontextové menu kanálu

Jediný způsob, jak se dostat k původní položce, tedy k obsahu, na který odkazuje položka v RSS kanálu, bylo kliknutím na odkaz "Zobrazit původní položku", jenž se nacházel při vybrání položky na místě zvaném "Informace o položce". To se nyní mění! K původní položce se lze nově dostat také skrze kontextové menu položky, dvojklikem na položku nebo stisknutím klávesy Enter.

Kontextové menu položky

Na následujícím screenshotu se můžete podívat na další tři novinky. Screenshot byl pro účely článku zmenšen, takže zde najdete pouze pro článek podstatné informace.

Položky

RSS čtečka byla schopna rozpoznat změnu položky snad už od první verze. Nikdy to však nijak nedávala najevo, neboť mě nenapadlo, že by to mohlo být užitečné. Až nyní se při změně položky objeví u položky symbol tužky. Co se týče chování, tak to funguje úplně stejně jako s nepřečtenou položkou. Pokud položku uživatel vybere, označí se jako přečtená. Je tu však jeden malý rozdíl. Položku lze ručně označit jako nepřečtenou, ale, jak už si možná ti bystřejší z vás všimli v horních dvou screenshotech kontextových nabídek, nelze ji označit jako upravenou.

Všimnout si můžete též pozměněného sloupce s datem. Ten jsem zarovnal na střed a toto datum je nyní v rámci možností relativní. Čas jsem ponechal absolutní, s relativním časem by bylo moc práce a taky je to takhle prostě lepší.

Dále můžete vidět, že jsem přidal po najetí myší k položce popisek. Tento popisek se zobrazuje pouze při najetí na informaci, která se do buňky nevleze celá. Jedinou výjimku tvoří sloupec s datem, u kterého se popisek zobrazí po najetí myší vždy a jeho obsah tvoří absolutní datum.

Z těch uživatelských, ale ne příliš viditelných změn bych ještě mohl vyjmenovat následující:

  • Při otevření okna, které obsahuje nějaký formulář, se jeho hlavní políčko stane automaticky aktivním.
  • Po aktualizaci kanálu se již nezruší výběr položky.
  • Pokud máte ve schránce platnou URL adresu a v podstatě kdekoliv v hlavním okně programu zmáčknete Ctrl + V, otevře se okno pro přidání kanálu a tato adresa se vloží do políčka "Adresa kanálu".
  • Nyní se položky ve výchozím nastavení řadí nejdříve podle jejich stavu a to v následujícím pořadí: hvězdička, nepřečteno, upraveno, přečteno. Dále se řadí sestupně podle data.

To by byly prozatím asi všechny novinky a změny v nové verzi. Vydat ji zatím ještě nehodlám, chtěl bych do ní totiž přidat nějaké další vychytávky.

Závěr

Ačkoliv červen nebyl jednoduchý měsíc, nakonec jsme všichni šťastní a přinesl nám i pár nových věcí. Příští článek vyjde buď za měsíc, nebo až za dva, podle toho, jestli se rozhodnu dát si přestávku. Ale dnešní článek je už opravdu u konce. Já vám tedy přeji pěkný zbytek dne a zase někdy!

Hodnocení

Celkové hodnocení
7 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

13.7.2014 15:19:16 hodnocení

:D

Marcela Baslová
1
0
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš