2 roky, 9 měsíců a 23 dní, to je doba, která uplynula od vydání posledního dílu seriálu Tipy na Android Aplikace. Ač se tato informace může zdát sebesmutnější, nezoufejte. Dostal jsem svolení tento seriál obnovit a proto vás dnes mohu přivítat u Tipů na Android aplikace č. 7.
Dnes si ukážeme aplikaci, díky které vám už nikdy neujede MHD. Podíváme se na novou verzi ES File Explorer. Proklepeme si revoluční výtvor z dílny Windows, zjistíme, co dokáže budík od Redbullu a nakonec přispějeme na dobrou věc.
MHDroid je vcelku obyčejná aplikace na sledování spojů MHD. Aplikace obsahuje trasy MHD prvních 10 největších českých měst + trasy Zlína, Jihlavy a Karlových Varů. Od konkurentů ji ale odlišuje unikátní funkce Mapa, která vám dává možnost otevřít si klasickou mapu, označit místo kde se nacházíte, místo na které se potřebujte dostat a aplikace vám již sama vyhledá nejbližší zastávku a příslušný spoj k vámi určené trase. Aplikace je zdarma, ale obsahuje malou zanedbatelnou reklamu v sekci Spoje (které se ale můžete nadobro zbavit zakoupením verze MHDroid bez reklamy za 30 Kč). Mezi mínusy aplikace patří neschopnost práce v Offline režimu a občas pomalejší reakce na výluky a změny spojů. Mezi plusy naopak jednoduchý a svižný interface a možnost nastavení oblíbených míst a tras.
Ačkoliv na tomto webu recenze na tuto aplikaci již proběhla, od verze 1.6.2.0 je to už dlouhá doba, a tak se dnes zaměříme na novinky, které nám přináší verze 3.2.5.5. Co se tedy od minula změnilo ? Aplikace nyní kromě LAN a FTP ovládá také technologie Bluetooth a Cloud. Dále zde nalezneme ovládání pro Android TV a Net Managera, který nám umožňuje vytvoření hotspot sítě. Mezi novinky dále patří analýza paměťové karty a správa nainstalovaných aplikací. Příjemně překvapí Recyklační koš, který funguje naprosto stejně jako Koš na počítači. Jako zajímavost nakonec dodám, že nová verze nabízí i solidní zabudovaný webový prohlížeč.
Přáli jste si někdy, abyste mohli vyfotit text na plakátu, tabuli nebo v knížce a on se vám automaticky převedl na text ve Wordu nebo PDF? Pokud ano, vaše přání se právě vyplnilo. Aplikace Office Lens funguje přesně takto. Stačí namířit, vyfotit, uložit a je hotovo. (Uložení však vyžaduje přihlášení k účtu Microsoft.) Aplikace je zadarmo a ovládá se perfektně (text může být např. klidně nakloněný, nebo focený z úhlu).
Co je to budík nejspíše každý víte, čím se ale liší ten od Redbullu od ostatních? Aplikace se vás snaží zastavit od klasického přispávání tipu „Ještě 5 minut“ tím, že vás probouzí rychlou hudbou, s motivy vámi vybraného adrenalinového sportu a odpírá vám klasickou možnost „snooze“. Také sleduje, jak rychle vstáváte, dlouhodobě vytváří grafy a monitoruje vaše zlepšení. Z praxe můžu říct, že aplikace stejně jako všechny „chytré budíky“ nefunguje :D Ale to je spíše subjektivní…
A nakonec tu máme aplikaci, která během vašeho spánku používá váš telefon na porovnávání řad proteinů v rámci projektu SIMAP, za kterým stojí Technische Universität München a Vídeňská univerzita. Data, která váš telefon generuje jsou ukládána do celosvětové databáze SIMAP, ke které mají přístup vědci z celého světa z oblastí medicíny, chemie, molekulární biologie, biochemie a bioinformatiky. Aplikace využívá open-source software BOINC, který je pro podobné programy speciálně navržen. Jako největší nevýhodu aplikace bych uvedl vysokou spotřebu baterie(mobil musí být při používání neustále připojen k nabíječce) a přehřívání telefonu při dlouhodobém používání aplikace. I tak mi ale Power Sleep přijde jako revoluční způsob využití telefonu.
Děkuji Víčkovi a SuperMartasovi za to, že mi umožnili zveřejnit na Blogerech vlastní článek. Nesmírně si toho cením.