28. září 2012 10:49

Doba, kdy málo bohatě stačilo

Chcete pokračování seriálu Já a počítač?
13Hlasovalo

Pár slov úvodem

Seriál o tom, jak se postupem času od prvního setkání až po současnost vyvíjel můj vztah s počítači, plánuji napsat už hodně dlouho. Až nyní na něj konečně došlo. Původně jsem chtěl napsat pouze 3-4 články, ale když jsem se nad svou minulostí pořádně zamyslel, tak jsem zjistil, že to rozhodně stačit nebude. Zatím to vidím tak, že mi tento seriál vydrží alespoň na celý podzim při jednom článku za 1-2 týdny.

Můžete se těšit na moje názory, které jsem měl dřív a jak je vidím nyní s odstupem času, a na plány, ty které se splnili, ale také ty, které ne. Představím i mé projekty, které nakonec nikdy nespatřily světlo světa.

První setkání

Poprvé jsem se s počítačem setkal, když mi bylo cca 4-5 let. Bylo to v mámině práci, kam nastoupila po mateřské dovolené. Občas mě brala s sebou a jednou mi ukázali Málování ve Windows. Okamžitě mě to uchvátilo a začala moje domečková éra - kreslil jsem samé domečky a všechny byly téměř stejné. Od té doby jsem chtěl chodit do máminy práce pouze kvůli počítači, i když mě k němu pustili pouze výjimečně.

Také se pamatuji, že jednou mě pustili k psacímu stroji. Popsal jsem spoustu papírů nesmysly, protože jsem ještě neuměl číst ani psát. Díky tomu bylo poprvé i naposledy.

První počítač

Později jsme dostali domů nějaký vyřazený počítač, možná to byl dokonce ten z máminy práce, to nevím. Byl na něm Windows 3, jestli .1 nebo .11, to nevím. Pokud jste Windows 3 nikdy neviděli, tady máte screenshot:

Windows 3

Toto není screenshot z našeho prvního počítače, na něm jsme měli českou verzi. Toto jsem si zkoušel v DosBoxu.

První hra

První hrou, kterou mě naučili hrát, byl Solitaire, který už tehdy byl součástí Windows. Jak můžete vidět na následujícím screenshotu, tak de facto ve stejné podobě se dochoval až do Windows XP, akorát se změnily ruby karet a doladily barvy, protože v původním 16ti barevném režimu to vypadalo docela vybledle.

Solitaire z Windows 3

Dangerous Dave 2: In the Haunted Mansion

A toto je první dosovka, kterou jsem hrál. Nejprve ji hráli rodiče a mě ji museli naučit taky.

Byla to skákačka a střílečka, ve které jste se museli probít domem a později i podzemím plným zombie a nestvůr. Cestou jste mohli sbírat body, za které jste dostávali životy. Popravdě ani pořádně nevím, o co v této hře šlo, nikdy jsem totiž tuto hru nedohrál. Jednou jsem se hackem dostal do posledního levelu (přepsal jsem název souboru level9.dat na level1.dat) a tam byl někdo uvěznený, tak jsem ho asi měl zachránit.

Dangerous Dave 2

Prince of Persia 1

Tuto hru hrál můj táta ještě před Davem. Vždycky když jsem zjistil, že to hraje, tak jsem se šel dívat - byl jsem z toho doslova unešený.

Cílem hry je zachránit princeznu, kterou vězní zlý vezír Jaffar ve svém paláci. Princ má 60 minut na její záchranu, přitom musí projít celý palác (12 levelů), probít se strážnými a zabít vezíra.

Několik let mi trvalo, než se mi podařilo hru dokončit a i pak mě nepřestala bavit. Dokonce jsem přišel na fintu, jak v prvním levelu obejít strážného a tedy nemuset chodit přes celý level pro meč. Zajímavé, že princ má ve druhém levelu meč, i když ho v prvním nesebral.

Prince of Persia 1

Commander Keen 5: The Armageddon Machine

Kamarádi měli také počítač, ale neměli na něm Windows, ale pouze MS-DOS s Norton Commanderem. Samozřejmě tam také měli hry, které jsme si navzájem záviděli, až nám je museli rodiče zkopírovat pomocí disket.

Hra, která mě nejvíce oslovila, byl Keen. Cílem páté epizody je zničit mimozemskou loď. V cestě vám stojí několik druhů mimozemšťanů a jejich robotů, který se chová každý jinak a je jinak nebezpečný. Cestou můžete stejně jako u Davea sbírat body v podobě jídla, za které dostanete životy, ale na rozdíl od něj musíte sbírat i náboje, protože jich nemáte nekonečno. Hra má 12 levelů a celou jsem ji dohrál.

Commander Keen 5

Prehistorik 2

Poslední hra, která stojí z tohoto období za zmínku, je Prehistorik 2. Hrajete za pračlověka a vaším cílem je dojít do nějaké svatyně. V cestě vám stojí medvědi, jaguáři, želvy, vosy, tučňáci a další zvířata. Ve hře jsou tři různé zbraně - palice, velká palice a vrhací sekyrky. Také zde můžete sbírat body, které buď visí ve vzduchu, nebo je můžete odněkud vymlátit. Podobu mají nejrůznějších věcí - hračky, jídlo, karty, lednička apod. Má 10 levelů a dvě úrovně obtížnosti. V obtížnosti Beginner je méně nepřátel a je zablokovaný poslední level. Tuto obtížnost jsem dohrál. Hrál jsem i obtížnost Expert, ale tu jsem nedohrál - vždy mě zabili v posledním levelu.

Prehistorik 2
Prehistorik 2 is still working in 2012

Další hry

Samozřejmě jsem hrál i další hry, ale ty jsem neměl tak oblíbené, jako tyto. U některých si dokonce nepamatuji ani jejich název.

Konec prvního počítače

Když jsem chodil cca do 4. třídy, tak jsem jednoho dne už počítač nezapnul. Prý odešel pevný disk.

K zamyšlení

Dřív mi stačilo pár dosových her, které jsem hrál pořád dokola i několik let. Dnes v době internetu je to jiné. Stále chceme složitější a reálnější hry a jak dlouho nám vydrží, než nás omrzí? Pár týdnů nebo dokonce dnů? Doba, kdy málo bohatě stačilo je už dávno ta tam, dnes můžeme mít tisíc her a žádné si nevážíme. A tak je to i v reálném životě: kdo má málo, tak je rád, že aspoň něco má, ale kdo má moc, chce ještě víc.

Závěrem

Za dva týdny se můžete těšit na druhý díl tohoto seriálu, tedy pokud to nedopadne jako s tímto, který jsem psal 2 týdny. Nezapomeňte v anketě hlasovat, jestli vůbec máte o další díly zájem.

Hodnocení

Celkové hodnocení
8 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

30.9.2012 15:30:59 Windows 3.11

Áno, áno na Windows 3.11 sa pamätám. Doma som mal notebook s čiernobielym monitorom a presne týmto Windowsom... :D

Benko
3
0

28.9.2012 16:28:07 Jak dlouho vydrží hry

Nesouhlasím. Battlefield 3 (ačkoliv je to arkáda :D) hraji už 3/4 roku a plánuji si dokoupit všechny DLC. Teď mám něco kolem 230 hodin nahráno a pořád mě baví.
To stejné je s Minecraftem, ten již hraji rok a 3/4. Navíc, včera jsem se dostal do bety nejlepší hry současnosti - PlanetSide 2 a to bych řekl, že bude na dalších několik stovek hodin, možná tisíců.

Takže, záleží na hře. Pokud za ten čas nestojí, nikdo jí ho nedá. Toť můj názor :).

Grelek
4
1
© 2011 - 2020 SuperMartas a Tomáš Hypeš