26. října 2010 16:09

Jak vytvořit svoji hru?

Spousta hráčů se mě ptá, jak by si mohli vytvořit svoji hru, jako je Elfánie. Abych nemusel to každému psát zvl᚝, napíšu to sem pro všechny. Každému, kdo se v tomto trochu vyzná, je jasné, že žádný podrobný návod zde nenalezne. Téměř každý, kdo se na toto zeptá, svoji hru udělat nedokáže. Alespoň ne teď a pár kliky. Určitě ji neudělá ten, kdo používá počítač pouze na hry. Takový člověk může udělat dobrý námět na hru, ale určitě ne ji sám naprogramovat. Ano, hry se musí naprogramovat. Neexistuje na to žádný program, kde by jste si to pouze naklikali myší. Respektive existují, ale hry vytvořené v nich jsou velmi omezené podle možností dotyčného programu. Takže se musí programovat, musíte umět nějaký ten programovací jazyk. U prohlížečových her (ne u flash her - například www.superhry.cz) je třeba umět těch jazyků více. U této hry jsou použity jazyky HTML, CSS, PHP, JavaScript a databáze MySQL. Každý jazyk umí něco jiného. HTML je základním jazykem webových stránek, který zobrazuje text a obrázky. Do něj se potom vkládají další jazyky. CSS je na vytvoření designu. PHP generuje kód stránky (HTML), takže vám třeba v postavě zobrazí vaše vlastnosti, které najde v databázi (MySQL). JavaScript dokáže měnit stránku i po načtení - například odpočet při výcviku, lovu apod. Jazyky musíte umět a hlavně vědět, jak je správně použít. Tohle je ale pouze technická stránka věci. Než začnete programovat hru, musíte si nejdřív podrobně promyslet, co to bude za hru, na jakým principu bude fungovat a co všechno v ní bude. Když programujete, musíte vědět, co programujete. Tady je to mnohem důležitější, než u čtení. Když už toto všechno máte za sebou, tak nestačí si sednout k počítači a přes víkend, nebo snad za jedno odpoledne to naprogramovat. U jednodušších her může vývoj trvat několik dní, nebo týdnů. U složitějších několik měsíců, nebo dokonce let. Elfánii jsem dělal téměř půl roku.

Vidíte, že vytvoření hry není tak jednoduché, jak si mnozí myslí, a určitě vám na to nestačí vědomosti běžného uživatele PC.

Hodnocení

Celkové hodnocení
16 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

28.6.2016 17:22:06 gta 5

[evil][evil][evil]jfhhdsfnvhbvgd

kuba
0
1

11.9.2014 16:00:08 ?

Ale to není návod jak vytvořit svoji hru!Jděte do pr§[evil]ele

Anika
1
0

30.4.2014 17:08:11 Sfiger of Sniper

nejlepší hra  of jako ta sfiger of sniper jedná se on sniperky. :D

josef1bily
1
0

14.9.2013 13:30:25 Další možnosti

Dále je zde ještě možnost vytvářet flashové hry, jen je potřeba umět s vektorovou grafikou a action scriptem, poté se hotová aplikace dá spustit i v jednoduché html stránce. Nebo by se dal ještě využít Asp.Net, ale na to je potřeba znát html a C# nebo VB. Možností je opravdu mnoho a velká spousta času celého vývoje je využita tvorbou enginu, naštěstí existují již hotové (mnohé zdarma), například Unity3D - dokáže vytvářet dokonce i 3D webové aplikace (i na více platformách, placená verze i na Android apod.) a i opravdu primitivní aplikace se dá zvládnout během chvilky (taková aplikace se jednoduchostí ovšem rovná cvrnkání do kuličky, ale zase není potřeba psát tolik kódu a v rámci testování upravovat objekty).

CrashTest
4
3
© 2011 - 2020 SuperMartas a Tomáš Hypeš