19. července 2011 19:41

Budoucnost programování

Stále pracuji na nové verzi webu koralky.elfanie.cz, nyní na eshopu. Proto stále nejsou žádné novinky, o kterých bych mohl psát, a tak jsem se rozhodl napsat úvahu o budoucnosti programování.

Jak dopadají lidská povolání

Během lidské historie vzniklo a zaniklo mnoho povolání. Nová povolání vznikají díky pokroku, protože lidé chtějí nové věci. Pokrok jde ale dál a tyto povolání opět zaniknou. Buď lidé již nechtějí produkty daného povolání, nebo toto povolání nahradí stroje, které pracují levněji, což je problém posledních let. Prodavače potravin nahrazují automaty, které pohání elektřina a ne měsíční výplata. Hlídače nahrazují alarmy a padající mříže, které zadrží zloděje do příjezdu policie. Konstruktéry aut zase roboti, kteří pracují rychleji a levněji. A co programátoři? Také je nahradí stroj?

Programátoři

Toto není příliš staré povolání. Dříve lidé vyráběli stroje, které sami ovládali, a proto jim nemuseli předem říkat, co mají dělat. Postupem času chtěli jeden předmět používat více způsoby, a tak začly vznikat různé nástavce a podobně. Čas běžel dál a lidé vymýšleli nové a nové nástroje s vyměnitelnými částmi. První počítače začli vznikat až v minulém století. Programy pro ně byly na děrných štítcích ve dvojkové (binární) soustavě: díra=1, nedíra=0. Později už bylo moc náročné programovat v jedničkách a nulách, a tak se objevily první programovací jazyky, které se časem čím dál více podobají lidské řeči (angličtině). Naučit se programovací jazyk je složité. Někdo říká, že je to stejně těžké, jako se naučit cizí řeč. Já s tím nesouhlasím, protože učit se cizí řeč a programovací jazyk je trochu něco jiného. Programovací jazyky nemají velkou slovní (příkazovou) zásobu, ale je složité pomocí nich vymyslet a napsat program, což každý nezvládne.

Budoucnost

V budoucnu zaniknou další povolání. Auta nebudou řídit lidští řidiči, ale počítače. Budovy nebudou stavět lidští zedníci, ale roboti. Jídlo nebudou vařit lidští kuchaři, ale budou ho připravovat stroje. Sice nebudou dopravní nehody, špatně postavené budovy a spálená jídla, ale kde budou lidé pracovat, aby se uživili? Jediné povolání, které přežije, bude programování. Proč? Programátor musí vymýšlet nové programy, nemůže programovat pořád stejné. Musí vymýšlet nové nápady a myšlenky. Kdyby si lidé pouze užívali života a stroje by za ně přemýšlely, tak by strojům brzy došlo, že lidé jim jsou k ničemu. Pak je otázkou, co by s tím udělaly. Lidé si v budoucnu musí ponechat kontrolu nad stroji a nenechat je, aby se programovaly samy, jinak to bude konec lidstva.


Do komentářů pište, co si o tomto myslíte. Zajímá mě váš názor.

Hodnocení

Celkové hodnocení
13 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
1 | 2

13.5.2015 14:07:39 Nazor

Zaujimave, ale ak vieme aka bude buducnost mozeme vyvoj zmenit. Potom buducnost nebude taka aka by bola, keby sme o nej nevedeli. Buducnost je to co bude (to co nepozname). Tu popisujes to cobude to znamena ,ze uz to nieje buducnost. Uz o tom vieme - to znamena tata "buducnost" uz nebude.

Satelit
0
0

13.4.2014 12:13:48 Poznámočka.

Celkom si to dobre napísal. Vyzerá to tak, že doba speje naozaj tam, kde bude programátor jedno z hlavných ľudských zamestnaní. Z toho by som dedukoval ešte to, že keďže nebude moc čo iné robiť, tak bude konkurencia obrovská, plat programátora smiešny a jeho práca ešte otrockejšia ako dnes :D Naozaj skvelé vyhliadky...

Poky: Ty asi tiež nie si úplne v obraze. Programátor nemusí byť vždy len tá koncová výkonná jednotka, ktorá naťuká do pc to, čo analytik z analyzoval a softwarový architekt navrhol. Vo veľkých firmách to tak síce pravdepodobne bude, ale v menších trebárs programátor nemusí mať nad sebou nikoho a je zodpovedný za celý vývoj. A to nehovorím o žiadnych začínajúcich "garážovkách". Ja osobne by som asi cvičenú opicu - programátora koncovku, robiť nešiel :P

Elvis
0
0

3.12.2013 8:31:04 Další vývoj

Sice trochu neaktuální diskuze, ale nedávno mě programování přivedlo na určitou úvahu ohledně budoucnosti programování v PHP, jako příspěvek je to dlouhý, takže koho by to zajímalo může si to přečíst na http://1url.cz/yBIF

Maradt
0
0

4.8.2011 10:25:10 Re: eeh

Poky, předveď něco, co jsi navrhl nebo vytvořil. Pokud nic takového nemáš, machruješ s hovnem a pokud ano, teprve potom můžeš psát o takovýhdle věcech..

P.S. Vím, psal jsem to "hovorově"

Grelek
0
2

25.7.2011 23:08:32 eeh

*engineer

Poky
0
3

25.7.2011 23:07:23 eeh

Asimovi zákony.
Programování je o ťukání do klávesnice, návrh programu zajišťuje sw ingenner.

Poky
1
4

25.7.2011 22:23:27 Re: eeh

udělaly stroje, ne lidé  :) 

Víčko
1
0

25.7.2011 22:22:14 Re: eeh

Právě o to jde, kdyby vznikla neuronová síť, tak ta by měla nad lidmi nadvládu a lidi by s tím už nemohli nic dělat.
Programování není o tom, jak si každý myslí, naťukat něco do počítače. Programování je o tom program vymyslet - napsaní už je jen realizace myšlenky, která bude v budoucnu čím dál jednodušší.

Víčko
2
1

25.7.2011 14:09:04 eeh

A ještě drobnost které si nelze nevšimnout:
co by s tím udělaly (lidé)

Poky
1
3

25.7.2011 14:08:21 eeh

Poněkud si pleteš pojmy, respektive máš zkušenosti asi jenom s "domácím programováním", grelek také nemá pravdu, programátoři jsou nahraditelní úplně stejně jako kuchař. Programátor jen ťuká a ťuká. Od návrhu sw a přemýšlení jsou tu sw architekti, kteří budou nahrazeni krátce po vytvoření efektivní umělé neuronové sítě ;)

Poky
2
4
1 | 2
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš