9. prosince 2012 17:42

SuperMartasův listopad 2012

Jaký byl listopad 2012 pro vás?
5/56%Dobrý
1/11%Hrozný
9Hlasovalo

Vítejte u předposledního shrnutí SuperMartasova měsíce v roce 2012, tedy listopadu. Článek je lehce opožděný, ale snad to nebude tolik vadit. Nebudu příliš dlouho mluvit o škole a dalších věcech, ale vrhnu se hned na to, co jsem v měsíci listopadu udělal. Článek by se podle obsahu spíše mohl jmenovat Představení nové verze SuperMartas.cz, ale to bych do listopadu neměl nic moc co napsat. Takže jdeme na to.

Nová verze SuperMartas.cz

Nová verze SuperMartas.cz je už téměř hotova (až na pár drobností), takže bude brzy spuštěna. Tím brzy myslím úterý, 11. prosince 2012 v 16:00, tedy zhruba za 2 dny. Než jsem začal psát článek, říkal jsem si, že novou verzi spustím již zítra, ale nakonec jsem to ještě o den posunul, přeci jen můžou nastat nějaké komplikace a musím také ještě něco udělat do školy (dělám program na vánoční akci). Co se tedy v nové verzi změnilo?

Technologie

V nové verzi používám nejnovější verzi HTML a to HTML5. Rozhodl jsem se tak, protože ji již hlavní prohlížeče podporují a obsahuje několik novinek, díky kterým může být web více interaktivní.

Pro naformátování vzhledu stránky používám CSS3, což je stejně jako u HTML5 nejnovější verze CSS. Oproti CSS2 podporuje například oblé rohy, stíny nebo animace. CSS3 používám i ve staré verzi, ovšem tam už je to příliš přeplácané...

Dále používám pro vysokou interaktivitu jazyk JavaScript, bez kterého se už stránky neobejdou a ti, co ho mají vypnutý, nebudou moci využívat všech funkcí webu. Kdo dnes nemá zapnutý JavaScript, přichází opravdu o hodně. Pro efektivnější programování využívám javascriptovou knihovnu jQuery. Jako serverový jazyk používám PHP v nejnovější verzi společně s databází MySQL, ke které přistupuji třídou VickoDB.

Načítání stránek

Stránky se nyní nenačítají jako celek, ale stránka se načte pouze jednou a potom už se načítá jen obsah pomocí Ajaxu. Aby se mohla měnit adresa URL a stránka se nenačítala znovu, je potřeba nové funkce z HTML 5 - window.history.pushState(). Tuto funkci podporují všechny hlavní prohlížeče, až na IE9, ve kterém se stránky načítají klasicky. Pro větší komfort při prohlížení stránek vám tedy doporučuji přejít na novější IE10 (Release Preview), případně na modernější prohlížeč, např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome.

Nové rozdělení a způsob ukládání stránek

V nové verzi jsou stránky rozděleny do logičtějších kategorií, což usnadňuje hledání. Pokud jste ve staré verzi chtěli najít třeba Lodě, tak jste museli do kategorie Ke stáhnutí -> Hry. V nové verzi je to přesně naopak, což mi přijde logičtější. Stránky se už navíc neukládají po souborech, jako tomu bylo ve staré verzi, ale do databáze, takže přístup je mnohem jednoduší. Tuto změnu jsem udělal i kvůli novému načítání stránek. Nedovedu si představit, že bych to musel tahat ze souborů...

Práce v listopadu - převod stránek

V listopadu jsem pracoval hlavně na převodu stránek. Některé kódy byly tak šílené, že jsem je musel celé přepracovat. Příkladem by mohl být Kalendář svátků, aplikace Poznámky nebo Informace. Ovšem většina stránek byla pouze převedena i se starým kódem. Původně jsem měl v plánu všechny kódy (u aplikací) předělat, jenže jsem byl líný a navíc by to trvalo mnohem déle.

Do nové verze jsem se rozhodl nepřevádět hned několik stránek. První jsem zrušil kategorii Časák. Zrušil jsem ji úplně celou, neboť jsem časáky už delší dobu nepsal a také staré čísla obsahovali spoustu obsahu, který byl autorsky chráněn. Časák sloužil hlavně něco jako shrnutí mých měsíců. Ale to nyní píšu na Blogery, takže přechovávat tuto kategorii se mi zdálo jako zbytečné. Dále následoval speedmeter. V něm byla pouze moje vlastní aplikace pro výpočet dat, které stáhnete za určitou dobu. Další na řadě byly služby. Ve službách jsem zachoval pouze jedinou službu, kterou je odpočítávání. Ostatní služby nebyly vůbec využívány, proto ani nemělo cenu vůbec takovou službu provozovat. Nakonec jsem úplně zrušil kategorii ostatní. K tomu snad není třeba komentář.

Nové stránky, verze aplikací

V nové verzi můžete najít pouze jednu novou stránku, kterou jsou Blogeři. Je to až neuvěřitelné, ale že Blogeři chybí v seznamu mnou naprogramovaný webů, jsem si všiml až nyní. Extra nové verze má 5 programů, jmenovitě Kalkulačka (gadget), RSS čtečka, Lodě, HTML Editor a WYSIWYG editor. Většinou šlo o změnu adresy webu nebo smazání/změna loga.

Závěr

Myslím si, že tato nová verze je velkým krokem vpřed (tedy až na ehm půlroční vývoj) a bude se vám líbit více než verze před ní. Na vlastní kůži to tedy budete moct posoudit již příští týden v úterý (o nové verzi se dozvíte mj. i mikročlánkem tady na Blogerech). Máte se na co těšit...

P.S. Nečekal jsem, že to bude tak dlouhý článek :)

Hodnocení

Celkové hodnocení
5 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

20.12.2012 17:58:23 Re: Třída

Už k tomu někdy musím někdy sednout a doladit ji, abych ji mohl zveřejnit. Přednost ale má spuštění uzavřeného testování nové Elfánie.

Víčko
0
0

20.12.2012 15:21:29 Re: Třída

Na to by ses měl zeptat Víčka ;)

SuperMartas
0
0

20.12.2012 15:20:07 Třída

Mohl bys zaslat zdroják té třídy VickoDB?

Magnus
0
0
© 2011 - 2023 SuperMartas a Tomáš Hypeš