Leden byl pro nás školáky krutý měsíc. Ukončil nám dlouhé vánoční prázdniny a začala honba za zlepšením známek, na které každý celý půlrok kašlal. Některým se známky podařily vylepšit, jiným bohužel zhoršit... A já vás mohu zase přivítat u dalšího článku shrnující celý měsíc leden v roce 2014. Tak si pojďme hodit nadpis a jdeme na to.
Začít bych mohl s tím, jaké známky jsem dostal na vysvědčení. Původně jsem měl mít 2 trojky a 5 dvojek k tomu. Jenže co se nestalo, nějakým způsobem se mi podařilo známky zlepšit na tolik, že se na vysvědčení objevily pouze 3 dvojky! Amazing! Absolutně nechápu, jak se mi to mohlo podařit a to i přes to, že jsem se učil pouze před hodinami ve škole (na to, abych se učil doma, jsem opravdu moc líný a opravdu mě to nebaví). A z čeho jsem tedy ty 3 dvojky dostal?
Pravidelní čtenáři už možná tuší. Ano, byl to dějepis. Ačkoliv tentokrát byly písemky (resp. testy) tak jednoduché, že by se to na jedničku dalo zvládnout, převládla má lenost se učit a nechuť k tomuto předmětu. Dějepis jsem nikdy nepotřeboval a ani potřebovat nebudu, tak nač se s ním zatěžovat, že ano.
Dalším předmětem byla fyzika. Jsem si vědom, že tenhle předmět se mi bude hodit, na programování her je totiž potřeba znát alespoň základní fyzikální zákony. Ale upřímně, už teď si všechny ty vzorce nepamatuji a vůbec mi to nevadí, protože stačí do Googlu zadat, který vzorec potřebuji a většinou první výsledek je to, co potřebuji. Jak je život s Googlem snadný...
A poslední předmětem, z něhož jsem dostal dvojku, je elektrotechnika. Jak já jsem rád, že jsem se nenechal přemluvit, abych šel studovat elektrotechniku...
Také bych se mohl pochlubit tím, že se mi v tomto pololetí podařilo dosáhnout nulové (ano, čtete správně) absence. Abych pravdu řekl, tak úplně nulová nebyla, jednou jsem zaspal a přišel jsem asi o 10 minut pozdě. Ale to se do celkové absence nepočítá...
S mou tvorbou jsem opět nijak výrazně nepohnul. Ale za to období "nicnedělání" (ve skutečnosti stále pracuji na placeném programování, to ovšem zatím nemůžete bohužel vidět) jsem vymyslel spoustu vylepšení do RSS čtečky. Vlastně za celou dobu jsem vymyslel okolo půl stacku novinek a vylepšení. To se to hezky vypráví...
V poslední době se taky dost učím čelit problémům. Dříve jsem od nich utíkal - však ono se to nějak vyřeší samo. Blbost. Nikdy jsem z toho neměl dobrý pocit a problém akorát narůstal. Nyní, když ho vyřeším, mám z toho úžasný pocit, někdy se dostávám až do euforie, která se u mě mimo jiné projevuje i tím, že si hodně nahlas zapnu hudbu a u ní většinou zpívám (resp. se o to pokouším :D). No, kdybyste mě takto viděli, museli byste si myslet, že jsem se asi zbláznil nebo co... O mé snaze čelit problémům svědčí i příspěvek v mikroblogu z 31. ledna. Určitě si ho přečtěte.
Čelit problémům jsem se ale zatím naučil jen u programování nebo obecně ve virtuálním životě. Bohužel, v tom reálném se mi to zatím moc nedaří, ale ten nejdůležitější krok, začít, jsem udělal. Uvidíme, jak se to vyvine dál.
Již není tajemstvím, že krom desktopové RSS čtečky bych chtěl také vytvořit čtečku webovou. A tady se dostávám k problému. Strašně se mi líbí architektura MVC, kterou používá i známý framework pro PHP - Nette Framework (kdo byste nevěděli, tak v něm děláme s Víčkem na placeném programování). A já se nyní nemohu rozhodnout, jestli v něm udělat právě onu webovou RSS čtečku. Ze začátku jsem si říkal, že ho nepotřebuji, že si, co budu potřebovat, naprogramuji sám. Jenže Nette má vše tak elegantně řešeno. Na druhou stranu by zase s jeho použitím poklesla rychlost zpracování. Ale zase je tam laděnka, routování, inteligentní práce s cookies, sessions, třída pro vytváření HTML,... Jednoduše se nemohu rozhodnout. Momentálně jsem v takovém rozpoložení, že si zase říkám, že přece Nette nepotřebuji, že si to všechno udělám sám a minimalističtější. Ale když nad tím začnu více přemýšlet, zase mě napadá myšlenka Nette...
Rád bych znal i váš názor na tento framework, co si o něm myslíte. Jestli se mezi vámi, čtenáři, nalézá někdo, kdo s Nette pracuje či pracoval, určitě mi napište do komentářů.
Leden nám na svém počátku ukončil vánoční prázdniny, na konci započal další, některým (jako třeba mně) začaly i prázdniny jarní. A vy čtete poslední řádky tohoto článku. Takže ahoj a na shledanou u dalšího shrnutí SuperMartasova měsíce!
P. S. Ještě přikládám obrázek, co se mi stalo v průběhu psaní článku:
Tak ja ako neodborník by som ti odporučil aby si si to spravil sám. Predsalen nebudeš obmedzovaní a sám si spravíš to čo potrebuješ
Som individualista a prejavuje sa to aj v programovaní. Čo sa týka Nette, to som skúšal, ale ani raz sa mi na ňom niečo vlastné nepodarilo rozchodiť. Navyše celý ten MVC model ma štval, nedokázal som sa s ním spriateliť. Proste, po niekoľkých pokusoch som to s ním vzdal.
Aktuálne si vytváram kód podľa seba, experimentujem, skúšam nové možnosti, dostávam nové nápady. Nechcem len produkovať, ale aj chápať. Možno sa raz k Nette vrátim, tak skoro to ale nebude.
Takže je na tebe, či si webovú čítačku RSS budeš vytvárať podľa seba alebo podľa Nette. Podľa toho, čo ti viac vyhovuje .
Můj názor na Nette znáš. MVC - hezká myšlenka, v praxi ale někdy i trochu otravná. Jediné, co jsem si z toho odnesl, je to M (model), ten jsem začal používat i u svých aplikací (konečně jsem začal používat OOP v PHP naplno). Na nějaký VC kašlu, jen to zpomaluje práci, stejně většina výstupů, které mi PHP generuje, je čistý JSON. Pokud generuju HTML stránku, tak si nejdřív načtu a zpracuju data a až na konec vypisuju HTML, čímž nakonec dostávám i to VC, jen to mám pohromadě. Jde to i bez Nette a o nic složitější to není, výhodou je, že se nemusím striktně držet architektury, když se mi to třeba nehodí - mám rád svobodu. Nette má také výhodu v tom, že se nemusí includovat. Ovšem udělat si vlastní autoloader není žádný problém, akorát jsem nikdy neměl nutkání ho dělat - includování mi tak nekomplikuje život, abych to musel řešit.
Routování - další skvělá věc na Nette. Když jsem se o tom dozvěděl poprvé, byl jsem opravdu nadšený. Na první pohled vypadala routovací tabulka, že v ní jde udělat opravdu cokoliv. Za chvíli jsem ale zjistil, že to není až tak pravda. Když jsem si začal vymýšlet něco složitějšího, už to nebralo tak, jak jsem si představoval. Napasovat tam něco složitějšího je prostě složitější. Podle mě je lepší, než routovací tabulka, udělat si routovací skript (máme k dispozici programovací jazyk a jsme programátoři, tak proč ne?). Pak máme nad routy opravdovou kontrolu. Tabulka je omezující.
Třída pro vytváření HTML - co na to říct, i v JS něco podobného je a možná i v jQuery, ale nepoužívám to - rád píšu finální podobu HTML, než říkat nějaké třídě: udělej odstavec, napiš do něj dvě slova, pak tam vlož span ...
Debugger - skvělá věc. Ovšem například do nedávna, pokud při ajaxu došlo k chybě, tak Nette vrátil chybu 500 a víc se se mnou nebavil. Kde nastala chyba jsem si musel pracně vypátrat sám.
Závěr: Nette je opravdu skvělá věc a velmi zjednodušuje práci. Pro placené programování jako dělané - programátor nemusí přemýšlet nad základními věcmi a jen plní požadavky zadavatele. Ovšem programování je můj koníček a při tvoření vlastních aplikací si chci pořádně zaprogramovat, proto dávám přednost vlastním řešením. Mám potom nad tím plnou kontrolu a funguje to přesně tak, jak chci já. Nic zbytečného navíc.
Nette můžu jen doporučit, je to skvělý nástroj, mně ale prostě nevyhovuje a dělám si to po svém. Na druhou stranu mě v mnoha věcech Nette inspiroval a spoustu technik jsem začal také používat po vzoru Nette.
A nakonec hlavní věcí, proč mi Nette nevyhovuje, je, že poslední dobou dělám převážně v JS a data ze serveru načítám přes Ajax. PHP už je pro mě pouze prostředníkem mezi aplikací a databází. Kdyby to šlo, tak nejraději bych celou aplikaci udělal jen v JS, ale to nejde - kvůli bezpečnosti. Nette je především pro PHP a na JS moc nepamatuje. Proto mi nevyhovuje.
Mohl bych toho napsat ještě spoustu. Například jsem se nezmínil o formulářích, které mi nevyhovují z toho důvodu, že jak jsem nyní psal - dělám především v JS a formuláře sestavuju tam.
PS: Z toho jsem mohl udělat článek