V dubnu se stala spousta událostí - hned prvního byl apríl společně s Velikonocemi a hlavně se konaly přijímačky na střední školy. Jelikož jsem v devátém ročníku základní školy, musel jsem si vybrat, na jakou střední školu půjdu. To, že bych chtěl být jednou programátorem, jsem už věděl delší dobu, ale školu, na kterou bych chtěl dále pokračovat, jsem znal teprve od minulého (školního) roku, kdy jsme na ní byli na přednášce o finanční gramotnosti. Teprve však není to správné slovo, protože někteří moji spolužáci váhali nad školou velmi dlouhou dobu, někteří dokonce nejsou rozhodnuti ani teď, čím by se chtěli v budoucnu zabývat. Měl jsem tak spíše štěstí, že už jsem byl rozhodnutý a nemusel jsem tento problém příliš řešit. Ovšem musel jsem řešit právě ty přijímačky.
Obě přihlášky jsem si dal na jednu a tu samou školu - první na obor IT a druhou na elektrotechniku, kdyby náhodou ta první možnost nevyšla. Jelikož jsem se na tu školu chtěl strašně moc dostat, nedokázal jsem si po celou dobu připustit, že bych se tam nedostal. Rodiče si dělali obavy, co když se tam nedostanu, ale já věděl, že se tam dostat musím a taky dostanu. Přes to vlak prostě nejel.
Přijímačky proběhly docela poklidně, zdály se mi docela lehké a časový limit 45 minut na 20 otázek (5 z matiky a češtiny a 10 z angličtiny) a ještě typu A/B/C/D se mi zdál docela přehnaný, protože většina z nás tam asi patnáct minut před koncem jenom seděla a třicetkrát kontrolovala. Druhý den po přijímačkách jsem se dozvěděl ještě ve škole, jestli mě vzali nebo ne. Ten výsledek jsem ani nečekal - na IT jsem byl 7. nejlepší ze 120 uchazečů a na elektrotechnice dokonce 2. nejlepší z 64 (první byl shodou okolností můj spolužák). To byl pro mě docela velký úspěch, i když upřímně, nejraději bych na střední vůbec nechodil, protože mě škola začíná čím dál tím více štvát. Zápisový lístek jsem si samozřejmě dal na IT, protože na elektrotechnice by mě to asi tolik nebavilo, software jsem vždycky tak nějak upřednostňoval.
Ani jsem nečekal, že se takto moc rozepíšu, ale to už je u mě asi zvykem, že se potřebuji "vypovídat", jinak nemám klid. Takže dost už o škole, pojďme se podívat, jak jsem za duben pokročil s S&V Logikem.
V dubnu jsem na aplikaci velmi zapracoval, v současné době by se dalo říci, že už je téměř stoprocentně hotová, ale není ještě publikovatelná. Proč? Chybí několik drobností.
První z nich je nápověda, pro mě nejnudnější část aplikace. Přemýšlím o tom, že ji nebudu psát stylem, jako je v RSS čtečce, kde je popsaný dopodrobna opravdu každý krok (což zabralo opravdu spoustu času a myslím, že to ani nebylo potřeba), ale pouze popíšu základní principy hry (pravidla). Myslím si, že funkce programu nejsou zas tolik složité, aby je nezvládl použít běžný uživatel. Nápověda bude ale dostupná nejspíše pouze v češtině, překládat takovýto souvislý text do angličtiny si opravdu netroufám.
Druhou drobností jsou jazyky. Program již sice obsahuje češtinu i angličtinu, ale angličtinou si nejsem stoprocentně jistý, se spoustou věcí mi musel pomáhat Google překladač a to si myslím, že není příliš šťastné řešení. Proto chci požádat o korekci naši učitelku angličtiny. Dále se mi ozval jeden člověk, který často píše komentáře pod naše články a můžete ho znát pod přezdívkou benko. Ten mi nabídl, že by přeložil program do slovenštiny, což určitě ještě nějaký čas zabere (i když moc toho textu zase není, myslím, že za jedno odpoledne se to dá zvládnout, ale mohu se plést).
Předpokládám, že tyhle věci budou nejpozději do dvou týdnů hotové a budeme moci program zveřejnit. Nyní se pojďme podívat, co všechno tedy za duben do programu přibylo.
Ukládání a načítání jsem chtěl původně udělat samostatným oknem, jenže Víčko mi to vymluvil a je to tedy udělané klasickým dialogem z Windows pro uložení a načítání souborů (tzv. SaveFileDialog a OpenFileDialog). Pro savy si program vytvoří speciální složku saves, která se bude nacházet ve stejném adresáři, ve kterém se nachází program, ale lze vybrat i jinou složku.
V souvislosti s ukládáním jsem narazil na slovo save, které se běžně používá, ale je to anglické slovo a nemusí mu každý rozumět. Pokud znáte nějaké české synonymum pro toto slovo, můžete ho napsat do komentářů pod článek.
Dále byla přidána možnost restartu hry. Tato možnost nevygeneruje nové sudoku, ale pouze smaže vámi zadaná čísla a resetuje časomíru. To se hodí, pokud vám třeba přestanou vycházet čísla v celém sudoku a nechcete je složitě ručně mazat. Dále bylo rozděleno řešení na 2 části, resp. 2 tlačítka. První tlačítko pouze zobrazí nové okno s řešením, druhé hru vyřeší za vás.
V rozhraní lze nastavit věci jako je jazyk, jestli se má zapnout pauza při deaktivaci okna, dotázání se před ukončením programu a jestli se mají při spuštění kontrolovat aktualizace.
V barvách lze nastavit, jak bude sudoku vypadat. Je libo růžové sudoku se zeleným ohraničením a modrým textem? Není problém, nastavit lze snad všechny barvy pozadí a textů. Takto barevné sudoku lze i vytisknout, pokud vám ovšem nebude vadit, že plýtváte barvou v tiskárně...
Sudoku v mé oblíbené oranžové může vypadat takto:
Jak si můžete všimnout na screenshotu výše, program má již svou ikonku. Jelikož nás s Víčkem nic nenapadlo, dal jsem do ikonky jednoduše začáteční písmena programu. Ve velikosti 16x16 jsou to pouze písmena SV, aby tam bylo alespoň něco vidět, ale od velikosti 32x32 je tam ještě navíc znak & a písmena mají za sebou stín.
Původně jsem měl úplně jiný návrh, písmena měla pod sebou hrací plochu s čísly a byla otočena o 45° (z levého horního rohu do pravého dolního rohu). Jenže to se mi přestalo líbit, protože to bylo takové přeplácané a nedalo se to zmenšit do 16x16 (vypadalo to jen jako nějaká skvrna). Dále jsem měl ještě návrh, že písmena zůstanou otočená, akorát se odstraní pozadí. Nakonec však zvítězila varianta, kterou můžete vidět na obrázku výše.
To by bylo k S&V Logikovi asi vše. V květnu mám v plánu dopsat nápovědu, vyřešit jazyky a pak začnu pracovat na programu do školy na akademii. Po něm bych chtěl rozjet vývoj nové verze RSS čtečky, verze 1.2. Mám v plánu opravdu spoustu novinek, takže se vývoj nejspíše protáhne. Ale i tak se máte na co těšit!
Myslím si, že by ještě stálo za zmnínku, že všichni kolem pořád dokola otravovali s přípravou na "přímačky"... My dva (asi jako jediní ve třídě) jsme se na to vykašlali a byly jsme nejlepší!