8. září 2012 21:26

SuperMartasovy prázdniny 2012

Vítejte u dalšího článku shrnující tentokrát 2 měsíce - červenec a srpen, tedy měsíce, kdy mají školáci prázdniny. Za toto období jsem nestihl nic, co jsem chtěl. Důvodem byla hra Minecraft, kterou jsem hrál celé prázdniny. To, co jsem za prázdniny naprogramoval, jsou úplné maličkosti, které nestojí ani za zmínku. Jediné, co vám v tomto článku můžu ukázat, jsou budovy a projekty, které jsem v Minecraftu postavil.

Singleplayer svět - SuperMartasov

Ze začátku jsem začínal jako téměř každý na singleplayerovém světě. Na tomto světe jsem si osvojil úplné základy, naučil jsem se "craftit" věci, učil jsem se, co všechno můžu nalézt a na co je co potřebné - no prostě základy. Moje první budova byl můj domeček postavený celý z cobblestonu. Bylo to jen první patro, ale později mi přestal stačit, a proto jsem přistavil ještě druhé patro, které je pro změnu ze dřeva.

Singleplayer - Domeček

Po dostavení domečku jsem měl v plánu postavit farmu na wheaty a sugar cany. To jsem sice postavil, jenže za chvíli mě to stálé sklízení omrzelo a tak jsem si řekl: "K čemu bych to měl ručně sklízet, když existují takové ty automatické farmy!". Tak jsem si takovou automatickou farmu vyhledal na youtube (první farma byla farma na pumpkiny) a podle návodu jsem ji sestavil. Byl jsem z toho nadšený, protože to byl můj první redstone obvod. Poprvé mě však s redstonem seznámil Víčko, ale takové ty složitější obvody jsem se naučil v tutoriálech na youtube.

Singleplayer - Automatické farmy
Zleva: farma na pumpkiny, farma na wheaty, farma na sugar cany. Samostatná budova napravo je budova s generátorem cobblestonu.

Když jsem začal stavět farmu na pumpkiny, potřeboval jsem k tomu sticky pistony. Jenže jsem hrál celou dobu na peaceful a když jsem se přepnul na obtížnost easy, stejně jsem nemohl slimy najít a nevěděl jsem ani pořádně jak (o slime chuncích jsem se dozvěděl až v multiplayeru). A tady začalo první podvádění. Stáhnul jsem si známý program InvEdit a přidal jsem si pár slimeballů. Od té doby jsem si přidával všechny suroviny, které jsem potřeboval, a už jsem nechodil vůbec těžit (taky jsem rovnou mohl hrát creative :D). Mé znalosti redstonu se díky praxi velmi rychle zdokonalovaly (redstone je něco jako programování, takže mě to velmi bavilo) a chtěl jsem stále více. Doma jsem si postavil knihovničku s tajnými dveřmi a přišlo na řadu něco, o čem jsem si v začátcích myslel, že to nikdy nezvládnu (a přece jsem to zvládl). Co to bylo se dozvíte později.

Po farmách jsem zatoužil po vlastní železnici. V plánu jsem měl, že povede někam na velkou louku, kde budou zvířata, a také že objedu po železnici celý svět (to jsem ještě nevěděl, že svět je nekonečný :D).

Singleplayer - Železnice

Při stavbě železnice jsem narazil na takový kopeček v lese, kde byl docela dobrý výhled. Postavil jsem tam tedy svůj domeček číslo 2, do kterého se dalo dostat pouze z železnice. Za domečkem můžete spatřit onu louku, na kterou jsem se chtěl dostat (a taky jsem se dostal). Na této louce končí tato krátká železnice.

Singleplayer - Domeček číslo 2

Po železnici jsem si dopravil pár zvířátek na svůj "pozemek" a postavil jim jakousi ubytovnu. Postavil jsem ji pro prasata, ovce a slepice, na krávy už místo nebylo.

Singleplayer - Zvířecí farma

S železnicí jsem chtěl pokračovat, jenže mě to totálně přestalo bavit. Chtěl jsem něco víc, chtěl jsem jezdit pod zemí. A tak jsem začal stavět metro. Metro byl ten další redstone projekt, o kterém jsem se zmiňoval již výše.

Singleplyaer - Vstup do metra

Možná si teď říkáte, co je na metru tak redstonového. Je to "vybírač" stanice, do které pojedete, a spolu s ním výhybkový systém. Už od začátku jsem věděl, že budu muset použít RS NOR Latch, který funguje něco jako paměťová buňka. Pokud by vás zajímalo, co to je, můžete se podívat na minutové video Jak na RS NOR Latch? od House z Minecraftboxu. RS NOR Latch má však velikost 3 na šířku a já jsem potřeboval vertikální verzi (takže by měla 1 blok na šířku). Tu jsem sice našel, jenže jsem nevěděl, jak udělat, aby byl vždy aktivní jen jeden RS NOR Latch. Shlédl jsem hodně videí, ale nakonec jsem to vyřešil po svém a překvapivě to funguje, i když tento selektor trpí velkým nedostatkem, a tím je, že může mít maximálně 7 RS NOR Latchů. Mimochodem, stanice je krásným příkladem použití InvEditu, resp. módu TooManyItems, na který jsem přešel pro větší pohodlnost.

Singleplayer - Metro

V metru jsem měl v plánu 6 stanic, ale postavil jsem jen jednu do pískovny, kde jsem měl v plánu těžit písek (překvapivě :D). I tady jsem podváděl (jelikož už mě to nebavilo) a to pomocí módu WorldEdit, který je součástí módu SinglePlayer Commands.

Tady končí má cesta SinglePlayer světem. Měl jsem v něm v plánu ještě spoustu věcí, jenže to už přišel na řadu Multiplayer, který je o mnoho zábavnější.

Save singleplayer světa

Zájemcům přikládám save svého singleplayer světa, na kterém jsem začínal. Pokud půjdete do dolu, nelekněte se té spousty rud (železo, diamanty, zlato, redstone). Dal jsem si je tam pomocí módu TooManyItems (viz. výše). Pokud by jste chtěli, můžete v komentáři poslat názor na tento svět nebo mi můžete poslat save vlastního světa - velmi rád se na něj podívám.

Save světa SuperMartasov

Multiplayer

11. července mě Víčko pozval na svůj server. Nabídku jsem samozřejmě přijal a hned jsem se dal do stavění. Díky tomu, že to byl multiplayer, jsem mohl postavit některé další redstone projekty, které mi ležely v hlavě. Ale zpět k začátkům. Jako první přišel na řadu samozřejmě domeček. Rozhodl jsem se ho dělat celý ze stone slabů, což nakonec vypadá hrozně :D.

Multiplayer - Domeček
Pohled zepředu
Multiplayer - Interiér domečku
Interiér

Po domečku přišel na řadu skleník. Ze začátku jsem v něm pěstoval pumpkiny, sugar cany a wheaty. Jelikož se muselo vše sklízet ručně, udělal jsem před nedávnem automatické farmy pouze na sugar cany a melouny. Pumpkinů už mám hodně a proto je něpestuji. Wheaty také nepěstuji, na to jsem totiž postavil plně automatickou farmu, která stojí na náměstíčku.

Multiplayer - Skleník

Dále jsem ke svému domu přistavěl zvířecí farmu, ale jelikož není moc hezká, screenshot sem dávat nebudu.

V podzemí svého domečku jsem si postavil redstonovou potion room. Stačí zmáčknout jedno tlačítko a připlavou vám všechny potřebné suroviny pro výrobu daného lektvaru.

Multiplayer - Potion room

No a už se dostáváme na již zmiňované náměstíčko, které je obklopené mnou postavenými redstone budovami.

Multiplayer - Redstone budovy
Zleva: Cobblestone generátor, Plně automatická farma na obilí

Na východní straně náměstíčka leží jedna větší budova a tou je výherní automat. Hráč zmáčkne tlačítko a pokud se rozsvítí všechny redstone torche, hráč vyhrál a připlave mu výhra (diamantové bloky, zlaté bloky, atd.).

Multiplayer - Výherní automat

Na sever od náměstíčka se nachází hlavní stanice metra. Zbudoval jsem ji kvůli výběru trasy - zatím zde totiž byla trasa jen jedna a nyní tu mohou být trasy 4 - na sever, jih, východ a západ.

Multiplayer - Vstup do metra

Metro má stejně jako na mém singleplayer světě výběr trasy s novým selektorem pro neomezeno tras, ale navíc obsahuje 2 koleje a depo pro více minecartů.

Multiplayer - Metro

Hlavní stanice metra navazuje na původní Víčkovo metro, které vede na sever a jih. Já jsem navíc vybudoval trasu na západ ke skeletoní xp farmě.

Multiplayer - Skeleton xp farma

Na internetu jsem viděl skvělý redstone obvod zvaný světelný senzor. Přemýšlel jsem jak bych ho mohl využít a napadl mě (no napadl, spíše jsem ho viděl na youtube :D) takový redstonový dům reagující na světlo (resp. den/noc). Dům se nachází na sever od mého hlavního domu a jmenuje se light house, tedy světelný dům.

Multiplayer - Light house

Dům má 2 patra. V druhém patře se nachází takový hotel, který mohou hráči využít k přespání a uložení věcí. První patro je ale zajímavější, protože právě toto patro reaguje na den a noc.

Multiplayer - Interiér light housu ve dne
Interiér ve dne
Multiplayer - Interiér light housu v noci
Interiér v noci

Po light housu jsem neměl co dělat a tak jsem si řekl, že si postavím takový podzemní kryt ve kterém bude všechno - automatické farmy na wheaty, sugar cany, melouny, pumpkiny, zvířata (krávy, ovce, prasta), atd. Do krytu vede cesta z mého hlavního domu i light housu (samozřejmě tajná :D). Dá se do něj dostat i z povrchu, ale jen tak někdo se tam nedostane, vstup je totiž dobře schovaný.

Multiplayer - Zavřený vstup do podzemního krytu Multiplayer - Otevřený vstup do podzemního krytu

V hlavní místnosti podzemního krytu se nachází velký sklad s pecemi, vypínatelné osvětlení, indikátor dne a noci a na straně 2 protiatomové kryty (z obsidiánu).

Multiplayer - Podzemní kryt

Na proti všem truhlám se nachází chodba, ve které budou všechny farmy a projekty. Zatím však není dokončená (snad ji dokončím příští prázdniny :D). Ovšem pár projektů a farem jsem stihl postavit. První projekt byla enchanting room.

Multiplayer - Enchanting room

Dále následovala (polo)automatická farma na wheaty, která leží přímo naproti.

Multiplayer - Wheat farma

A poslední automatickou farmou, kterou jsem stihl postavit, je farma na sugar cany, ležící vedle enchanting room.

Multiplayer - Sugar cane farma

Na závěr bych chtěl podotknout, že vše v tomto multiplayer světe jsem vybudoval poctivě, tedy všechny suroviny jsem musel natěžit.

Závěr

Tento článek byl od všech ostatních odlišný - netýkal se mé tvorby v oblasti programování, ale hry Minecraft. Obsahoval spoustu obrázků mých budov a projektů. Proto je docela dlouhý. Zítra se můžete těšit na pokračování tipů na android aplikace (nebo hry) na přání Víčka a kvůli velmi velké sledovanost těchto článků (viz. 100. článek Blogerů). Taky jsem velice omezil Minecraft (hraju ho opravdu minimálně) a začal jsem opět programovat. Můžete se tedy konečně těšit na novou verzi mého webu. Doufám, že se vám článek alespoň trochu líbil, a naschledanou u dalších článků.

Hodnocení

Celkové hodnocení
11 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš