7. října 2013 16:55

SuperMartasovo září 2013

Jaké bylo září 2013 pro vás?
3/38%Dobré
1/13%Hrozné
8Hlasovalo

Jak jinak bych mohl uvést tento článek, než skutečností, že nám opět začala škola. Pro mnohé z nás to není určitě příliš dobrá zpráva. Komu by se taky chtělo po dvou bezstarostných měsících usednout zpět do lavic a učit se, psát písemky? Pro mě navíc září v tomto roce bylo v něčem jiné. Nenastoupil jsem již do známého prostředí základní školy, ale čekala na mě škola střední a s ní i nový kolektiv. Proto bych vám chtěl v prvním části článku přiblížit můj nástup do této školy.

Škola

První den na SŠ
Hned první den na škole pro mě začal naprostým fiaskem. Když jsem přišel do školy, našel jsem si číslo své třídy, dokonce jsem už i šel správným směrem, kde se měla naše třída nacházet, byl jsem i ve stejné chodbě, ale z neznámého důvodu, než jsem došel na konec chodby, jsem se otočil a vrátil jsem se, že se zeptám na cestu. Bylo už po zvonění a chodby byly prázdné, jen já jsem nemohl najít svou učebnu. Nakonec jsem potkal naši třídní učitelku (o které jsem samozřejmě nevěděl, že je naše třídní) a ta mě do naší třídy dovedla.

Třída byla plná mých nových spolužáků, proto jsem si sedl do nejbližší lavice, ve které seděl jeden ze spolužáků, se kterými si dnes nejvíce rozumím. Docela mě překvapilo, že hned první den jsme měli 5 hodin, protože na základce jsme vždy přišli jen na první hodinu a už jsme si to pádili domů. Hodiny naštěstí rychle uběhli, ale místo odchodu domů jsme odjížděli na adaptační kurz, u nás zvaný kurz GO.

Adaptační kurz

Adapťák byl naprosto v pohodě, dobře jsme se seznámili, což byl asi hlavní účel, který se podařil organizátorům splnit. Nakonec se vyplnilo i moje přání, že bych tam chtěl najít alespoň jednoho člověka, co se věnuje programování. Programovat zkoušelo více lidí ze třídy, ale právě tenhle jeden člověk programuje na vyšší úrovní - údajně vytvořil vlastní multimediální přehrávač v jazyce Object Pascal.

Nové předměty

S novou školou přichází i nové předměty.

První z nich je IKT. V tomto předmětu jsme se zatím učili jenom takové ty základy, jako co je to HW, SW, OS nebo jak se vytváří složka. Tohle všechno jsme se učili na základce, tak proč si to znova opakovat? A vsadím se, že se o tom, jak snadno si tyto informace lze na Googlu najít, nikdo ani nezmíní...

Dalším předmětem je PIK. Jinak by se tento předmět dal nazvat v podstatě psaní deseti prsty, protože celou hodinu se učíme tuhle jedinou věc. Na druhou stranu jsem rád, že máme tento předmět. Při programování sice psaní deseti moc nevyužiji, ale na psaní běžného textu se to může hodit.

K prvním odborným předmětům se řadí PHW. Na tento předmět jsme dostali úžasného učitele. Ten je pro to tak "zapálený", že celou hodinu jen povídá a povídá hlavně své zážitky. Jde vidět, že může být i učitel, který všemu, co říká, naprosto rozumí a ještě to dokáže podat skvělou formou. Hodiny u něj mě proto opravdu baví a těším se na ně jako na žádné jiné.

Naprosto katastrofickým odborným předmětem je z mého pohledu elektrotechnika. Učitel se nám asi za každou cenu snaží tento předmět znechutit. I proto jsem rád, že jsem šel na IT, na elektrotechnice bych naprosto trpěl a nebavilo by mě to.

Předposledním novým předmětem jsou OSY. V tomto předmětu budeme probírat nejspíše správu serveru, připojení klientských počítačů k němu, nastavování práv atd. Tenhle předmět mě také docela baví, správa serveru se mi může jednou hodit.

A na závěr to nejlepší. Programování. Moje první dojmy nejsou příliš dobré. V teorii se učíme naprostý hovadiny jako co je to algoritmus, kreslení vývojového diagramu a podobné zbytečnosti. K programování takové zbytečnosti naprosto nejsou třeba a působí to strašně složitě. Třeba nakreslení takového vývojového diagramu pro určení největšího ze tří čísel zabere celou stránku v sešitě. Přitom v praxi člověk použije Math.max(a, b, c) a má vystaráno. Na cvičení se učíme programovat v jazyku Visual Basic. Tenhle jazyk se mi naprosto nelíbí. Je strašně nepřehledný, nic z moderních jazyků v něm nefunguje, prostě hrůza. V roce 2013 učit jazyk, jehož nejnovější verze je z roku 1998 mi přijde naprosto mimo mísu. Některý věci prostě nepochopím...

To by bylo asi vše, co bych vám chtěl povědět o mé nové škole. Nyní se pojďme vrhnout na mou tvorbu za měsíc září.

Má tvorba

Ve zkratce by se dalo říct, že jsem s mou tvorbou ani v měsíci září nijak nepohnul. Jednoduše na to zase nebyl čas. Ale na jednu blbůstku jsem si přece čas našel.

Četnost znaků

Víčko mi občas dává k uhádnutí stylem "šibenice" nějaké slovo, týkající se většinou spoileru k nějakému jeho projektu. Proto mě v souvislosti s tímto napadlo udělat aplikaci, která by zjistila četnost znaků ze zadaného textu. Při hodinách programování a operačních systémů, kdy jsem měl práci hotovou dřív, než ostatní, jsem se do toho pustil a zatím provizorní aplikace je na světě:

Četnost znaků

Když už jsem aplikaci programoval, říkal jsem si, že by byla škoda nechat ji pohozenou někde na disku, ale mohl bych ji ještě vylepšit o nějaké další funkce a následně ji zveřejnit. Jméno už bych vymyšlené měl, ale říkat ho zatím ještě nebudu.

Závěr

Tak a to už by pro dnešek stačilo. Doufám, že se vám můj článek líbil a těším se u dalšího SuperMartasova měsíce!

Hodnocení

Celkové hodnocení
3 hlasy
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2023 SuperMartas a Tomáš Hypeš