Vítám vás u historicky prvního Víčkova měsíce. Ne, nedělám si z vás srandu, apríl je až zítra. Samozřejmě jsem psal měsíční články i dříve, ale nyní jsem se rozhodl je nazývat Víčkovými, protože zde publikuje více lidí (většinou dva), tak aby bylo jasné, že je to shrnutí mého měsíce.
Podle občanky se jmenuji stále Tomáš, takže jsem měl 7. března svátek. Přemýšlel jsem, co bych k němu chtěl dostat. První věc, která mě napadla, byla druhá 2GB RAMka. Potom jsem si to rozmyslel, protože jsem si vzpomněl, že koncem března vychází 4. díl Eragona (už vyšel) a v polovině dubna 5. díl Podzemí. A tak jsem si na dárek měsíc počkal. Mimo to jsem se dal opět do čtení Hraničářova učně. Achjo, kdybych radši četl povinnou četbu, jenže ta je z 95% pro dnešní mládež naprosto nezajímavá. No, když se podívám na své spolužáky, nejspíš to bude rovných 100% a to by tam mohly být jakékoliv knížky.
Minule jsem psal pouze o dvou tématech, dnes mám bohužel jen jedno. Nebojte, je to samozřejmě Lojzik. Jak se sami dočtete, v březnu jsem na něm udělal velký kus práce.
A co jsem tedy všechno v Lojzikovi udělal? V únoru to byly celkem tři úrovně. V březnu jsem udělal sedmou, osmou, devátou, desátou, jedenáctou, dvanáctou a včera jsem začal třináctou. Sečteno, podtrženo, jsem udělal 6 úrovní, tedy dvojnásobek než v únoru.
O první podzemní úrovni (6.) jsem psal v minulém článku, takže dnes začnu hned sedmou. Sedmá úroveň se odehrává jako jediná celá v podzemí a nazývá se Podzemní propast. Uprostřed úrovně se nachází velká dutina, ve které je jen pár plošin. Začátek je na jedné straně a cíl na druhé. Jako ve většině Lojzikových úrovní se i zde dost zamotáte hledáním klíčů, takže propast přejdete hned několikrát.
Osmá úroveň se nazývá Policajti v podzemí. Policajti objevili tajné podzemní chodby a stali se další překážkou vedle zatoulaných vězňů. Na screenshotu můžete vidět, jak se pravděpodobně do podzemí dostali.
Devátá úroveň se jmenuje Světlo na konci tunelu. Nebojte, Lojzik zde nezemře, ale dostane se ven z podzemních tunelů.
Lojzik vylezl z podzemí příliš brzo. Je u západní hlídkové věže, která je stále součástí vězeňského areálu. Ve věži se odehrávají dvě úrovně: 10. - Hlídková věž a 11., jejíž jméno vám zatím neprozradím, protože napovídá, jak se Lojzik dostane pryč, což je překvapení. Tradičným způsobem to samozřejmě nebude.
Při programování 11. úrovně se mi Visual Studio seklo a musel jsem ho násilně ukončit. Při znovuotevření mi nabídlo obnovení neuložených souborů. I když jsem měl neuložené pouze dva řádky, tak jsem dal obnovit. Po obnovení jsem zjistil, že mi nejde otevřít soubor s daty o úrovních. Zkusil jsem ho otevřít v PSPadu a zjistil jsem, že neobsahuje žádný kód, ale 404kB nulových bajtů! Pravidelně si zdrojové kódy zálohuji, ale zrovna v této chvíli byla poslední záloha 14 dní stará. Naštěstí existuje program .NET Reflector pro dekompilaci programů napsaných v .NET frameworku, takže za pár minut jsem vše vrátil do původního stavu.
Nyní si už dělám zálohy denně a vám, kteří také programují ve Visual Studiu, radím, ať při obnovení zvážíte, jestli vám to riziko stojí za to.
Dvanáctá úroveň se měla původně jmenovat V lese, ale při kreslení náčrtku jsem ve spodní části udělal velké jezero, a tak jsem úroveň nazval Podzemní jezero. Protože ještě nejsou nakreslené všechny obrázky, screenshot z lesa sem zatím dávat nebudu.
Pokud jste si v betaverzi pozorně četli příběh, víte, že tajná Lojzikova laboratoř se nachází právě v lese. Do dokončení první epizody mnoho nezbývá. Předpokládám, že plná verze vyjde za pár týdnů.
V zimních měsících jsem neměl dostatek času, nápadů ani nálady, ovšem nyní toto všechno opět mám a hodlám se tedy vrátit k původnímu plánu jeden článek týdně. Příští článek bude o programování javascriptové verzi Lojzika.
Na začátek - ajajaj, Visual Studio a jeho pády.
Jinak zkus používat nějakej verzovací systém - konkrétně pro VS můžeš zkusit SVN v podobě pluginu VisualSVN. Krom toho, že si zajistíš velmi precizní ochranu proti ztrátě dat, tak taky budeš moct bez problémů obnovovat starší revize kódu, pokud třeba provedeš nějakou změnu, která se ti nakonec neosvědčí. A navíc pokud budeš chtít pracovat v týmu, můžete si díky SVN bezproblémově vyměnovat kódy. Sám mam všechny své aktuální aktivní projekty v SVN repozitáři u sourceforge.net případně na vlastní serveru a je to fakt paráda.