21. ledna 2015 13:15

Víčkovy zimní zkoušky 2015

tomto článku SuperMartas píše, že chce jeho měsíční články vydávat pravidelně. Já to ale dodržovat nebudu (viz tento článek). Někdy napíšu nový článek po kratší době, jako například tentokrát, a jindy po delší, protože prostě nebudu mít o čem psát.

Jak název napovídá, i tento článek bude o škole. O mé tvorbě nemám, co bych napsal - prostě programuju a zatím nic, co by bylo pro uživatele zajímavé, nemám. Ale snad už brzy vyjde článek o mém programování v C++, který už strašně dlouho plánuju. Teď mám tři týdny volno, tak snad se na to čas s náladou najdou.

Škola

Tak už mám všechny zkoušky za sebou! Ale ze začátku jsem si myslel, že si ze mě asi ve škole dělají srandu. Abyste to pochopili, musím vás nejdřív seznámit se známkovacím systémem:

Počet bodů Známka Číselně
90 - 100A1
80 - 89B1,5
70 - 79C2
60 - 69D2,5
50 - 59E3
0 - 49F4

Ano, nejhorší (nedostatečná) je 4.

Asemblery

Jak jsem dopadl v tomto předmětu jsem psal už minule. Pro připomenutí jsem měl 79 bodů. Pokud se podíváte do tabulky, zjistíte, že mi pouze o jeden bod uteklo B. Ale jak jsem zjistil, počet získaných kreditů za předmět se neodvýjí od známky (teda pokud to není F), tak jsem to neřešil. Stejně na prospěchové stipendium nemám - to bych musel od rána do večera ležet v učení a myslím si, že místo toho mám lepší věci na práci.

Teorie obvodů

O té jsem také psal minule, ale nevěděl jsem ještě, jak jsem dopadl. Teď už to vím, z písemky jsem získal 49,5 / 65 bodů. Jelikož jsem spočítal vše, tak jsem se nejspíš někde přepočítal. Ze semestrálního projektu jsem dostal pouze 5,5 / 15 bodů. Dělal jsem se s tím týden a stejně to k ničemu nebylo... Nevím, co jsem tam měl špatně, ale věděl jsem, že to asi nebudu mít úplně dobře, protože jsem při kontrolách nacházel pořád další a další chyby. Celkem jsem tedy získal 69 bodů. A pokud se opět podíváte do tabulky, zjistíte, že mi tentokrát uniklo o bod C.

Diskrétní matematika

Na základce i na střední jsem byl z matematiky premiant. Kde jsou ty časy... Písemky jsem se hodně bál. Učit jsem se začal už na Nový rok a moc mi to nešlo. Tak jsem se rozhodl, že pojedu na kolej o den dřív, abych tam měl celý jeden den klid na učení - a musím říct, že to pomohlo, i když jsem si od toho nic nesliboval. Za celý den jsem stačil pochopit vše, co jsem do té doby nechápal, napsal jsem si tahák (který jsme měli povolený - jedna A4 popsaná vlastní rukou - ale stejně se toho musel člověk hodně naučit, protože nějakých 100 stránek skript tam prostě nacpat nelze a navíc u písemky už je pozdě se snažit něco pochopit) a dokonce mi zbyl čas na programování i na ven. Po tomto dni jsem měl opravdu dobrý pocit - možná ne ani z toho, že jsem se to už naučil a tedy se nemusím bát písemky, ale proto, protože jsem to učivo pochopil a jak jsem zjistil, mnoho věcí (i když to zprvu tak nevypadalo) bylo buď pro mě zajímavých nebo by se mi dokonce mohly někdy hodit při programování.

Písemka se nepsala na mé fakultě, ale na elektrotechnické, a tak jsem si udělal výlet do neznáma. Naštěstí jsem trefil. V písemce byly 4 příklady. První byl na důkaz. Měl jsem štěstí, protože to byl důkaz ze skript a tento jsem si zrovna četl (a paradoxně ne proto, abych se ho naučil, ale proto, protože mě prostě zajímal :D). Ale nemohl jsem si přesně vzpomenout, jak to bylo. Asi po hodině (když jsem mezitím počítal ostatní příklady) mi to docvaklo. Druhý a třetí příklad byly bez problému a u čtvrtého jsem věděl pouze čtvrtinu. To proto, protože byl z nejnovější látky, kterou se mi už nechtělo moc učit a popravdě ani nevím, jak daleko jsme v ní došli, protože ke konci semestru jsem absolutně nedával pozor (byl jsem ve stresu kvůli dohánění projektů a navíc se blížili Vánoce, tak jsem se už viděl doma, jak programuju).

Za písemku jsem dostal 47 / 60 bodů (před dnem učení na koleji jsem opravdu neočekával, že bych mohl dostat tolik bodů) a tedy celkově 79 bodů. Pokud se opět podíváte do tabulky, o bod mi uteklo B. Tady jsem si už opravdu řekl sakra, to si ze mě vážně dělají srandu? Poprvé - stane se, podruhé - blbá náhoda, potřetí? Tak to bylo, když jsem se díval večer. Když jsem se podíval ráno, už jsem tam viděl 48 bodů, celkově tedy 80 a známka B. Pravděpodobně se učitel díval na celkové počty bodů a u těch, kterým to těsně uteklo, se pokusil najít bod navíc.

Základy programování

Na tento předmět jsem se učil nejméně. Protože je to prostě jazyk C, nebo-li C++ bez vychytávek a to se už učím dobrovolně skoro rok. Písemka byla opět primitivní, nevěděl jsem pouze jednu otázku, a to, co je syntaxe písmeno. Musím se přiznat, že to nevím ani teď, ale jdu to zkusit najít... Ve skriptech jsem to sice našel, ale nějak nepobírám, co to vlastně je... Google to nezná. No nic, mohl jsem bez toho programovat do teď a myslím, že mi to nebude chybět ani v budoucnu...

Z tohoto předmětu jsem měl reálnou šanci na získání A. Jenže jsem z písemky dostal pouze 45 / 55 bodů. Netuším, co jsem tam zkonil. Celkem jsem tedy dostal 87 bodů - krasné B.

Úvod do softwarového inženýrství

Tento předmět mě vůbec nebavil. Byla to prostě jen teorie o tom, jak se dělají projekty na zakázku. Prý programování zabere pouze 12 % času, zbytek je plánování, testovaní a údržba. Pro mě, jako pro programátora, je to trochu deprimující, protože mě baví pouze těch 12 %. No možná i plánování, ale to POUZE u svých projektů :D

Z písemky jsem si nedělal těžkou hlavou a nechal si učení až na poslední den. Pak jsem zjistil, že to asi nebyl zrovna dobrý nápad, protože té teorie bylo opravdu hodně. Navíc jsem musel za písemku dostat alespoň 24 bodů, jinak by byla hodnocena za 0. Naštěstí byl součástí písemky ER diagram (což je de facto návrh databáze) za 20 bodů, takže super a stačilo jen nasbírat pár dalších bodů z teorie. Nakonec jsem získal 29 / 60 bodů a celkově 61 bodů, takže D.

Hotovo!

Takže první zkoušky jsou úspěšně za mnou a druhý semestr začíná až 9. února. Do té doby mám volno. Snad nebudu línej a tuto dobu využiju na programování a psaní článků.

Další články

Ve volnu plánuji napsat dva články. V prvním bude něco málo o našem novém projektu Sixteenia (ale vlastně toho moc nečekejte :D) a druhý snad už bude dlouho slibovaná druhá část článku Jak jsem se zase zbláznil. Snad si na to najdu čas... A pak někdy ke konci února očekávejte další Víčkův článek.

Hodnocení

Celkové hodnocení
3 hlasy
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2020 SuperMartas a Tomáš Hypeš