4. července 2015 8:44

Víčkův první půlrok 2015

Asi není třeba nějaký dlouhý úvod... prostě jsem se k napsání tohoto článku dostal až nyní, tak pojďme na to.

Nový notebook, konečně...

Půl roku jsem na něj čekal a píšu o něm o další půlrok později. Dne 1. února jsem se konečně dočkal odměny za svou práci:

MSI GS70 2PE

Sice jsem měl tento notebook dostat už v polovině letních prázdnin, ale co... taky jsem se nemusel dočkat vůbec... To je tak něco dělat bez smlouvy... Taky že jsem už spolupráci ukončil, protože po dalších skoro pěti měsících od notebooku smlouvy stále nikde... Vlastně ty smlouvy už slibovali v srpnu... no jejich škoda, po zkušenosti s notebooky jsme si zdrojáky nové práce nechávali u sebe, aby se k nim nedostali. Teď jsme jim dali možnost, že si to mohou odkoupit... Uvidíme, jestli toho využijí... Ale i kdyby ne, tak mi to moc vadit nebude - hlavně že jsem se jich konečně zbavil... Ale to jsem docela odběhl od tématu... PS: Nepoužívám nějak moc často tři tečky? :D

Myslím, že není potřeba znovu psát o tom, jaké má notebook parametry, protože to už udělal SuperMartas ve svém článku. Oba jsme totiž dostali stejné. Jednoduše proto, protože se mi nechtělo hledat a vybírat, tak jsem vložil důvěru v SuperMartase, protože on by si určitě nic špatného nevybral. Spíš bych napsal něco o tom, jak se mi s ním pracuje (případně hraje), za ten půlrok jsem už nějaké poznatky posbíral.

Výkon

To je něco nepopsatelného. Skočit z nejlevnější kategorie notebooků mezi ty drahé je vážně poznat... Už jsem vlastně zapomněl, co je to nějaký sekání Windows, jejich půlhodinový start nebo ČEKÁNÍ na něco tak jednoduchého, jako je otevření složky. Pro porovnání: složka se mi na starém notebooku otevírala zhruba stejně dlouho, jako start OS ve virtuálním stroji na novém notebooku.

Linux

Linux jsem si oblíbil, ale na novém notebooku jsem stejně chtěl používat Windows, protože prostě pro Linux není tak dobrá programová výbava, jako právě pro Windows. Navíc bych pod Linuxem nemohl hrát skoro žádnou hru, čímž bych tento herní notebook dost degradoval.

Původně jsem si myslel, že si ho nainstaluju do dual-bootu jako na starém notebooku. Ale zjistil jsem, že to vlastně nepotřebuju. Linux mi totiž úplně v pohodě a plynule chodí ve VirtualBoxu (co jsem také od tak výkonného počítače čekal :-D). Je to podstatně pohodlnější, než dual-boot, protože mohu s oběma systémy pracovat zároveň.

Hry

Poslední dobou moc času hrám nevěnuji, protože mě to zdržujě od programování (nevím jak se to stalo, prostě se uvnitř mě objevil hlas, který mi při hraní říká: "Ztrácíš čas!"). Jedinou pořádnou (s vysokými nároky) hru, kterou jsem zkoušel, bylo GTA V, které běží perfektně.

Touchpad

Už když jsem dostal první notebook, tak jsem ho začal používat. Nejdříve z nutnosti, protože notebook jsem dostal ke svátku (jestli nechcete hledat v kalendáři, je to 7. březen) a myš na Vánoce. Za tu dobu jsem s touchpadem naučil stejně dobře jako s myší. Samozřejmě u některých věcí je myš daleko lepší a touchpadem de facto nenahraditelná - např. v případech, kdy člověk potřebuje rychle dostat kurzor z jedné strany obrazovky na druhou. Tzn. na hry je touchpad nepoužitelný. Ale někdy je zase naopak touchpad lepší než myš - např. když chci zaměřit konkrétní pixel - v jednom prstu je lepší cit, než v celé dlani.

Používat myš nebo touchpad? Toť otázka. U mě zvítězil touchpad. To proto, že notebook často přenáším a kdybych používal myš, musel bych ji pořád tahat s sebou a pak hledat nějaké rovné místo, kde bych ji mohl používat. Takové problémy s touchpadem nejsou, protože je v notebooku vestavěný.

Na tomto notebooku je tzv. clickpad, což znamená, že tlačítka jsou součástí dotykové plochy. Já bych byl ale radši za klasický touchpad s oddělenými tlačítky. To proto, že když např. ležím s notebookem v posteli a mám ho opřený o břicho, kterým si někdy na dolní části clickpadu hýbám s kurzorem nebo klikám.

Klávesnice

Klávesnice je zde perfektní. Jen jsem si musel zvyknout na nestandardní pozice kláves Windows a \| (která tu díky bohu je - většina klávesnic ji nemá). Klávesy jsou podsvícené včetně jejich popisků, což kromě estetické stránky je i praktické, pokud se nacházím ve tmě.

Jsem rád, že tu nechybí numerická část klávesnice, protože ačkoliv jsem programátor, používám české rozložení klávesnice. A to z praktického důvodu - jsem také Čech a jako Čechovi by mi vadila absence písmen s diakritikou - nesnáším psaní bez diakritiky. Navíc mě česká klávesnice nijak neomezuje - všechny znaky, které potřebuji, jdou bez problému napsat. I bez využití levého altu.

Nedostatky

Oproti starému notebooku mi chybí klávesová zkratka na vypnutí monitoru. Musel jsem to vyřešit ikonou na ploše.

Dále mi vadí, že když je notebook vypnutý, není v USB napětí, takže jsem si na koleji nemohl přes noc nabíjet mobil (zásuvka byla pod stolem, takže byla špatně přístupná - už jsem si konečně koupil prodlužku :D).

Myslel jsem si, že předchozí problém vyřeším tím, že notebook jen uspím. Jenže nastal jiný problém - když je notebook ve spánku, tak LEDka signalizující spánek bliká. Nemůže jen svítit, musí prostě blikat... To v noci není dobré...

Nové domény

Letošní jaro jsem si objednal dvě nové domény, čímž se počet mých domén zdvojnásobil (pro ty, kteří nemají rádi matematické úlohy - nyní vlastním 4).

hrabos-bohous.cz

První jsem objednal 23. dubna a bude sloužit pro můj nový projekt, o kterém jsem psal už ve článku Kdo je Bohouš?. Doménu jsem si koupil asi hlavně proto, abych si pojistil, že tentokrát to už dokončím.

weblogeri.cz

A druhou jsem si objednal spolu se SuperMartasem a běží na ní Blogeři... teda nově WeBlogeři - je těžké si zvyknout na nový název. Schválně, všimli jste si této změny?

Subdoména domény Víčko.cz se pro tento web nehodila, protože to není pouze můj web. O vlastní doméně jsem přemýšlel už od počátku, ale až nyní jsem se k tomu rozhoupal (a také našel dobrý název, protože Blogeři.cz jsou obsazení).

Změna VPS

V květnu jsme také se SuperMartasem přesunuli náš server na jinou službu, konkrétně z Forpsi na Wedos, protože u Wedosu jsou podobné parametry za lepší cenu. Navíc nyní už všechny naše weby kromě IPv4 běží i na IPv6. Dalším důvodem ke změně (nebo reinstalaci) bylo to, že jsme už měli VPS (Virtual Private Server) dost zaprasený, protože jsem se v tom hrabal v době, kdy jsem ještě Linuxu moc nerozuměl - a bezmyšlenkovitě kopírovat příkazy z internetu opravdu není dobrý nápad.

Novinky z mého pracovního života

Jak už jsem psal, konečně jsem skončil s předchozím placeným programováním a mám teď nové, které se dost možná dotkne i mé vlastní tvorby :-). K této příležitosti jsem si zařídil živnostenský list.

Navíc jsem teď na měsíc na brigádě u obce - zatím moje nejvýhodnější práce, když si spočítám, kolik si vydělám za hodinu. Ale bohužel teď nemám skoro na nic čas. A když mám, tak se to stejně v těchto vedrech nedá... Takže snad v srpnu konečně pohnu s Bohoušem a vyjde nějaké to demo.

Hodnocení

Celkové hodnocení
4 hlasy
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš