10. února 2013 13:34

RSS čtečka v1.1 - recenze

Po tři čtvrtě roce vydal SuperMartas novou verzi svého programu RSS čtečka a mým úkolem je na ni napsat recenzi. Na první verzi jsem už recenzi psal ve článku RSS čtečka - recenze, takže nemá cenu psát výhody a nevýhody tohoto programu, protože o tom jsem už psal. Ovšem jestli jste tuto RSS čtečku ještě nezkusili, přečtěte si oba články, protože například to, co by vám mohlo chybět v první verzi, mohlo být doplněno v této.

Jak bych mohl začít ... Asi bude nejlepší si projít jednotlivé novinky a u každé vám říct svůj názor.

Kosmetické změny

Kosmetické změny bývají v nových verzích programů zpravidla vedlejší. Ovšem paradoxně to jsou změny, kterých si uživatel všimne nejdříve a podle toho, jaký z nich má dojem, si začne tvořit názor na novou verzi.

U RSS čtečky jsou kosmetické změny opravdu malé a na první pohled si jich ani nevšimnete. V podstatě jsou dvě:

Ikona programu

Nová ikona programu: Vypadá v podstatě stejně. Nemá černého ohraničení, který SuperMartas popsal jako škaredé. Musím se přiznat, že toto ohraničení se mi zprvu také nelíbilo, ale později jsem si řekl, proč ne, alespoň je v něčem originální. Teď je to prostě tuctová ikonka RSS nikterak se nelišící od ostatních, stejně jako jméno programu.

Nová podoba označení: Byl odebrán přechod a označuje se celý řádek a ne každé políčko zvlášť. Autor říká, že je to přizpůsobení pro Windows 8. Mezi námi: na grafickou podobu osmiček mám svůj názor, ale teď o tom nemá cenu psát, protože jednak toto není článek o osmičkách a osmičky nemám a psát o něčem, co jsem nevyzkoušel, mi přijde blbý. I když se mi podoba osmiček nelíbí, tato změna ano. V jednoduchosti je krása, ale Microsoft to přehnal ...

Okno programu

Ikonky kanálů

Ikonky kanálů

Běžný Franta uživatel by řekl, že to patří mezi kosmetické změny, ale to by tam potom patřilo vše, že ano. Toto určitě nepatří mezi kosmetické změny, protože k najití, uložení a zobrazení ikonky webu je potřeba dost programování.

O tomto jsme se dohadovali už, když programoval první verzi. Já jsem říkal, že není dobré tam dávat ikonku RSS, když stejně bude u všech kanálů stejná, takže když tak ať tam dá ikonky webů. On slíbil, že ikonky přidá s verzí 1.1 a svůj slib dodržel.

Programování tohoto neměl jednoduché. Nevím jak je řešené vícevláknové programování v jiných jazycích, ale v C# je docela na nic - má tolik omezení až se díky nim stává prakticky nepoužitelným. Já to s ním po několika pokusech vzdal.

Označování položek

V první verzi jste mohli položku označit buď jako nepřečtenou, nebo jako přečtenou. V této verzi přibyly další dvě možnosti: označení hvězdičkou a skrytí položky. Sice to pravděpodobně nikdy nevyužiji, ale přijde mi to jako dobrá funkce.

Informace o kanálu

Zde naleznete spoustu informací získaných ze zdrojového RSS, dále počty položek a také cestu k souboru kanálu na vašem počítači. Všechny tyto informace byste jinak museli složitě hledat.

Vyhledávání

Toto je velmi užitečná funkce, když máte hodně kanálu s ještě více položkami. Jednou si na něco vzpomenete a jak to pak v té hromadě všeho možného najít. Autor si opět dal na vyhledávání záležet a přidal trochu nastavení, mimo jiné i regulární výrazy.

Synchronizace

Toto je velmi dobrá funkce, když chcete používat čtečku na více počítačích. Také je velmi dobrá, když z nějakého důvodu přijdete o data čtečky uložená ve vašem počítači. Ke synchronizaci potřebujete mít svůj FTP účet. Myslím si, že dnes není problém si zdarma takový účet sehnat na nějakém hostingu, či úložišti.

Samozřejmě jsem tuto funkci začal hned používat (mimo jiné i z testovacích důvodů) a funguje dobře. Alespoň jsem k  něčemu využil složku private na svém webu.

Nevýhodou je dlouhé nahrávání na server, ovšem to není problém čtečky, nýbrž mizerného uploadu u připojení k internetu.

Zpět & vpřed

Tato funkce se vám může hodit, když si řeknete: Jejda, tohle jsem nechtěl smazat! Stačí kliknout na Zpět a vše bude jako předtím. A kdyby jste si náhodou řekli: Jejda, tohle jsem chtěl smazat!, tak na takové případy tu je ještě Vpřed.

Více uživatelů

Také přibyla podpora více uživatelů - soubory čtečky se ukládají do složky uživatele, takže už nepřekáží ve složce s exečkem. Ovšem z tohoto vyplývá i nevýhoda, a to že se čtečka nedá používat například z flashky. Částečně to sice řeší synchronizace, ale když jste na cizím počítači, tak určitě nechcete, aby se něco ukládalo do složky uživatele. Autor slibuje nápravu v další verzi.

Další změny

V nové verzi jsou další drobné novinky a spousta oprav. Celý seznam změn naleznete zde.

Závěr

Myslím, že SuperMartas na čtečce velmi zapracoval, osobně jsem nečekal, že bude tolik novinek. Ještě to chce pár novinek, jako kategorie, nebo například filtry, a může se tato RSS čtečka zařadit mezi profesionální.

Příště

V příštím článku se můžete těšit na pokračování mého seriálu o mě Já a počítač. Minulý díl jsem ukončil uprostřed dění z časových důvodů, takže tento další díl bude jakoby druhá část. Potom pravděpodobně přijdou další Tipy na Android hry.

Hodnocení

Celkové hodnocení
8 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2023 SuperMartas a Tomáš Hypeš