29. prosince 2017 22:16

Víčkovo ohlédnutí za rokem 2017

V roce 2017 se v mém životě stalo spoustu dobrých věcí, ale i některé špatné. Ale pokud bych se měl řídit heslem: Konec dobrý, všechno dobré, tak byl tento rok naprosto úžasný. Letos jsem totiž měl jedno tajné vánoční přání. Nevěřil jsem, že by mi ho Ježíšek mohl splnit, ale musím říct, že mě letos příjemně překvapil - splnil mi ho více jak týden před Štědrým dnem! Takže asi od letoška znovu věřím na Ježíška...


Na počátku tohoto roku jsem si dal spoustu předsevzetí, několik jsem jich sepsal do článku. Tak se pojďme podívat, jak se mi je podařilo vyplnit.

WeBlogeři

Tak zde si musím přiznat, že jsem selhal na plné čáře. To proto, že jsem znovu udělal tu samou chybu - předsevzal jsem si, že budu psát články pravidelně. Jenže takhle to prostě u mě fungovat nemůže - na psaní musím mít chuť a když ji nemám, tak to prostě nejde. Navíc když se nutím napsat článek do určitého data, tak se mi do něj pak ještě o to víc nechce.

Měl jsem v plánu obnovit Víčkovy měsíce, ale nevyšlo to už s lednem. Ten článek jsem měl rozepsaný a když jsem propásl datum zveřejnění, tak jsem si řekl, že ho prostě vydám s určitým zpožděním. Ale odkládal jsem ho tak dlouho, až jsem ho odložil úplně.

Letos ale vyšly alespoň dva články, a to z nové série Sixteenia. Od této série neočekávejte žádnou pravidelnost - další díl napíšu prostě až ve chvíli, kdy se mi bude chtít. Doufám, že alespoň s tímhle přístupem to nějak půjde. O Sixteenii ještě bude v tomto článku řeč.

Škola

Tu jsem zmiňoval pouze jako formalitu a nyní jako formalitu zmiňuji, že jsem úspěšně absolvoval bakalářský studijní program a získal jsem titul bakalář. Nyní již studuji na magisterském, po jehož dokončení získám titul inženýr. Musím říct, že je rozhodně znát rozdíl v obtížnosti. Nevylučuji možnost, že titul nestihnu získat ve standardní dvouleté lhůtě, ale budu si muset pobyt na škole o rok prodloužit. Uvidím, jak dopadne první zkouškové, které bude teď v lednu.

Autoškola

Tu jsem hrozně dlouhou dobu odkládal. Už je to 5 let od doby, co mi bylo 18. Ale letos se konečně zadařilo a donutil jsem se se do ní přihlásit. Sice jsem ji chtěl dělat už na jaře - nakonec jsem začal až v srpnu, ale hlavní je, že už konečně mám řidičák.

Programování

Měl jsem v plánu pracovat na NewCMS a tak se i stalo. To asi není nic zajímavého. Ovšem v této oblasti jsem si dal jedno předsevzetí a abych pravdu řekl, nevěřil jsem, že bych si ho splnil - chtěl jsem začít programovat nějaký nový velký projekt. A to jsem opravdu udělal - začal jsem programovat Sixteenii.

Sixteenia

Jak jsem už psal, o Sixteenii jsem začal psát samostatnou sérii, takže v tomto článku o ní jenom stručně. Sixteenia je hra - můj oblíbený druh programů. Pro mě, jako pro programátora, je velkým posunem vpřed, protože to je 3D hra. Jedná se o hru velmi podobou hře Minecraft. Jestli se ptáte, proč programuji druhý Minecraft, když už jeden existuje... Protože mě to prostě baví. Programuju ji už devátý měsíc a stále mě ani trochu neomrzela. Podle mě je to ten pravý projekt, který jsem dlouho hledal, a tak je dost možné, že ho i dokončím - ne jako mé pokusy typu Elfánie v2.0 nebo Hraboš Bohouš. Ale rozhodně nic neslibuji.

O Sixteenii jsem napsal zatím pouze dva články, které popisují první den vývoje. Ale jak píši, programuju ji už tři čtvrtě roku. Za tu dobu jsem toho už zvládl hodně. Pro ukázku tu máte screenshot:

Sixteenia

Prokrastinace

I letos jsem prokrastinoval - nejhorší to bylo v létě. To jsem si často už dopoledne řekl, že se mi ten den už do ničeho nechce, a tak jsem se až do večera jen flákal. Ale mám pocit, že poslední dobou se to zlepšilo. Zhruba od doby, kdy jsem začal přepisovat Sixteenii z C# do C++, mě strašně začala bavit a dodnes většinou místo prokrastinace programuju Sixteenii. Možná to můžete považovat také za ulejvání (což možná opravdu je), ale já to tak rozhodně neberu. Prokrastinace je činnost, jejímž výsledkem je pouze ztráta času. Já si postupně tvořím svůj kostičkovaný svět v podobě Sixteenie.

Závěr

Já myslím, že jsem z velké části svoje předsevzetí splnil, i když by se nalezlo pár věcí, u kterých jsem tam, kde jsem byl před rokem. Ale nemůžu mít všechno hned - co bych dělal ve zbytku života.

Tentokrát si žádný dlouhý seznam předsevzetí dávat nebudu. Prostě budu pokračovat ve věcech, které jsem tento rok započal. Dám si pouze jedno předsevzetí - až se budu za rok touhle dobou opět ohlížet zpět, přál bych si, abych si mohl říct, že to byl dobře prožitý rok - ať už ho prožiji jakkoliv.

Hodnocení

Celkové hodnocení
6 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

30.12.2017 23:47:06 hodnocení

Tvé hodnocení ještě "letošního " roku je přímočaré, nezasahujíc do tvého prostředí a okolí. Těší mně tvé úspěchy ve studiu i autoškola.. supr .
Elfánie byla fajn pro začátek tvého programování. Chyběla mi tam možnost
zasahovat do cizího souboje.. tzn. pomoct..získat si přítele a strategicky rozvíjet funkční klan. Tady byl úspěšný ten, co má nejvíc času být u počítače. Mě už se tolik času nedostává, ale vím jak je důležité najít se a dělat to co tě těší. Je fajn že tě programování baví. Věř, že spěješ k stále lepšímu zdokonalování. Až dostaneš nápad , kterým by ses mohl hravě živit. Hravě , myslím tak, že z toho budeš mít radost. třeba formou hry pomůžeš k učení druhých v čemkoli. Je dobré rozvíjet osobnost, ne jen sedět u PC a po něčem střílet třeba 3 hodiny a sbírat body. Život máme jen jeden, nejde znovu prožít 20tý, nebo 25tý rok. Prožít ho s vědomím ,že moji blízcí jsou v pohodě, dokázal jsem donutit k úsměvu třeba sousedku. .. Hry mám a vždycky jsem měla ráda, jsem myslím hravý a soutěživý typ. Rozvíjet postřeh, dúvtip,znalosti. to bych ráda v hrách viděla. I když dělám bižuterku, zaměřila jsem se na skládanky z korálků nejen pro děti, jen moje slabost!! neumí to tzv. prodat. Kde jsem osobně tak je kolem mně radost dětí , že si něco dokážou samy vyrobit(i když návod mají před sebou, nečtou ho a čekají až jim to ukážu a pak ta radost z výsledku... nepopsatelné.
A ještě k tomu pracuji jako osobní asistentka u zdravotně postižených. Tzn. u starých lidí kteří si nedokáží v něčem pomoct. I nevidomí.... atd.. Ani nevíš jakou radost mám když se mi podaří tu hodinku s nimi převést do pozitiva a párkrát se s nima něčemu zasmát. .... Každý jsme jiný a máme schopnosti k něčemu. Já osobně mám pocit, že jsem se našla.
I když vím že v tvém věku má slova nevezmeš tak jak to myslím. Vím že si na ně jednou vzpomeneš. Jdeš správnou svou cestou. Přeju ti aby se ti v příštím roce podařily všechny tvoje plány.:)

Marco
2
1
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš