2. ledna 2015 23:59

SuperMartasův rok 2014

Jaký byl rok 2014 pro vás?
2/67%Dobrý
3Hlasovalo

Nevím, co mě vede k tomu, abych napsal tento článek. Že bych ho psal snad proto, že rád probírám pouze negativní věci? Rok 2014 byl pro mě totiž velmi špatným rokem, ale úplně hrozný také nebyl.

Každopádně si myslím, že to se mnou jde z kopce. Jen se podívejte třeba na konec roku 2011 a začátek 2012. Na Vánoce jsem dostal knížku o C# a o pět dní později už jsem vydal první jednoduchý program, kalkulačku, 13. ledna následovala jednoduchá hra Tic-Tac-Toe, 30. ledna už složitější hra Lodě a završila to 22. dubna (81 dní) RSS čtečka.

A od té doby se to vlastně začalo všechno bortit. Začal jsem hrát hru Medal of Honor, ale ta by na tom až takový podíl neměla, jako jedna z nejlepších her, co jsem kdy hrál - Minecraft. Díky němu mi nehorázně kleslo pracovní tempo, třeba tehdejší novou verzi mého webu SuperMartas.cz jsem vyvíjel půl roku!

Minulý rok, přestože jsem skoro celý rok programoval téměř každý den, se to o moc nezlepšilo. Nejhůře jsem na tom byl v průběhu listopadu a skoro celého prosince, kdy jsem neprogramoval téměř vůbec, jen jsem si užíval, i když to také není to správné slovo, snad lenošil, trápil se?

To by mohlo být námětem na samostatný článek... Vůbec to sem ale nepatří, takže nyní zpět k tématu a jdeme na skutečné shrnutí roku 2014.

(Ne)placené programování

Ze začátku roku jsem ještě pořád věnoval snad každý den (ne)placenému programování. Až někdy v březnu jsem začal pracovat na svých projektech, ale pouze o víkendech. Asi jsem musel být za blbce, když jsem zadavateli volal a ještě se ho ptal, jestli by mu to nevadilo, že budu o víkendech dělat na svých projektech...

V květnu jsem se konečně dočkal, když mě zadavatel oslovil s tím, že si mám vybrat odměnu za svou práci. A pak už jsem jen čekal. A čekám dodnes. Uběhla spousta termínů a možností k nákupu odměn, ale vždy to bylo odloženo...

Na začátku července, tedy ještě v době, kdy se čekalo na hlavní termín a zadavateli jsem důvěřoval, že ho splní, si vedle hlavního projektu vymyslel další vedlejší projekt - plugin do WordPressu. Měl nám prý usnadnit cestu k bohatství, které nám má zajistit hlavní projekt. Jo, bohatství, kéž by...

Jelikož se od května nic výrazného nedělo, řekl jsem si, že o prázdninách budu programovat ob den na placeném programování a svých projektech. Tak se taky stalo a musím říct, že jsem rád, že jsem to vyřešil alespoň takto, ačkoliv kdybych věděl hned, že se nám bude zdráhat zaplatit...

Zatím není ani jeden z projektů hotov. Zadarmo to už opravdu dále dělat nehodláme. Navíc mě (ne)placené programování nikdy ani nebavilo, ačkoliv jsem mnohokrát tvrdil opak. Prostě programovat pro někoho... To už není ono... Takže na co bych to dělal, že jo...

RSS čtečka

S tou to také nedopadlo, jak jsem si představoval. V plánu jsem měl pracovat na nové verzi, která měla být opravdu velkolepá. Totální předělávka, propojení s webem a tajně jsem toužil dostat ji i jako aplikaci na Android.

Na čtečce jsem sice pracoval, ovšem změny, které jsem v ní provedl, se nedají srovnat s tím, co jsem původně plánoval. Žádný přepis, ale jen prosté přidání několika málo funkcí, které jsem prostě před opuštěním vývoje potřeboval. Samozřejmě by se hodily naprosto všechny funkce, které jsem měl v plánu, ovšem to by trvalo o mnoho déle a od čtečky bych se neurval.

Zajímavostí je takový trochu paradox, že Víčko, který mi poradil, abych si dal do roku 2014 předsevzetí o čtečce, mě nakonec přemluvil k úplně jinému projektu - Sixteenii.

V současné době je zmiňovaný mikroupdate hotový. Je hotový snad už půl roku. Vůbec nechápu, proč jsem ho ještě nevydal. Když už máme tedy ten nový rok, mohl bych se polepšit a vydat ho. Ano, vydám ho! Napadla mě myšlenka, že ho vydám, až budu mít nový notebook. Ale ne, to byste se ho nedočkali. Takže termín budiž stanoven na 5. ledna 2015 někdy ve večerních hodinách. Ale jak říkám, nečekejte nic velkého, jsou to opravdu jen malé změny.

Projekt Ball

Neplánovaný projekt z února, který jsem si vymyslel jen proto, abych se nějak zabavil o přestávkách a volných hodinách. Chtěl jsem si vyzkoušet fyziku v praxi, ovšem nakonec to pro mě bylo dost složité. Také programování na softwarové klávesnici mobilu je fakt otřesné, a i proto jsem vývoj tohoto projektu ukončil.

Typewriter

Typewriter jsem dělal hlavně kvůli předmětu, ve kterém jsme se učili psát všemi deseti. Rozhodně to byl neplánovaný projekt, který se mi ale podařilo dotáhnout do konce. Tehdy jsem opravdu věřil, že bude mít úspěch a podaří se mi za něj něco utržit. Ovšem zatím mi vydělal pouze 20 Kč a už asi nic víc nevydělá. Pořád je to ale víc, než kolik jsem doposud dostal za celé (ne)placené programování.

Když už jsme u toho zveřejňování, rozhodl jsem se, že i Typewriter zveřejním a to zcela zdarma. A datum? Co třeba týden po čtečce, tedy 12. ledna 2015? Nevím, jestli bude tato verze obsahovat nápovědu, každopádně v popisu programu na mých stránkách určitě najdete, co všechno lze s Typewriterem dělat.

Mimochodem, Typewriter jsem použil v daném předmětu pouze jednou a skončilo to fiaskem. Naštěstí učitelka nic nepoznala, ale byl to fakt hrozný pocit, když jsem jí musel vysvětlovat, že ty chyby v Y a Z dělám kvůli tomu, že doma používám anglickou klávesnici, což samozřejmě není pravda a chyby mi způsobil Typewriter, u kterého jsem zapomněl ošetřit prohození velkých písmen Y a Z...

Tidiness

Nebo-li Víčkem přezdívaná Uklízečka, alias program pro uklízení souborů podle zadaných pravidel. Taktéž jsem ho neplánoval a dělal jsem ho hlavně kvůli tomu, že jsem měl a vlastně ještě pořád mám v počítači strašný nepořádek v souborech. Už jsem si ale začal navrhovat strukturu složek a co nevidět do ní všechen ten bordel přesunu a začnu konečně Tidiness využívat. Až teprve po pár týdnech jeho používání mnou, budu moct označit program za stabilní. Nyní je totiž stále hlavně díky tomu, že nemám notebook, ve fázi beta.

A další...

Dále jsem se třeba v roce 2014 naučil dost slušně C++, díky tomu jsem začal pracovat na Sixteenii, na Apríla jsem si vystřelil ze zadavatele i vás, naučil jsem se docela dobře pracovat s verzovacím systémem Git, poznal jsem svého fanouška Shakala, přišli jsme o starý Minecraft server, založili jsme nový jedoucí na Minecraftu 1.7, natočil jsem z něj své první dlouho slibované herní video, poznal jsem úžasné vývojové prostředí pro PHP PhpStorm, začal jsem experimentovat s Linuxem, přijal nabídku na praxi v programování...

Závěr

Tak to jsem opravdu nečekal. Na začátku se tady dušuji, jaký byl pro mě ten minulý rok špatný, ale jak na to tak koukám, dokázal jsem toho za ten rok fakt hodně. Snad jedinou špatnou událostí na něm bylo (ne)placené programování, z něhož většina mých problémů pramenila.

Hodnocení

Celkové hodnocení
4 hlasy
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

15.3.2015 11:10:35 Re: Re: Re: Re: Re: Re: ...

Oprava: je to ISC licence, ne ICS.

...
3
0

15.3.2015 11:09:25 Re: Re: Re: Re: Re: ...

Protip: Pro vás bude nejlepší asi MIT nebo ICS, podle mě nemá smysl, aby jsi vybíral z nějakých Apache nebo GPL licencí. Já používám ICS.

...
3
0

2.3.2015 20:00:58 Re: Re: Re: Re: ...

Podíval, ale nejsem o nic víc moudřejší, než jsem byl před tím. Jednak tomu pořádně nerozumím a taky jsem strašně vybíravý člověk a nedokáži si zvolit tu pravou licenci...

SuperMartas
0
2

2.3.2015 19:53:13 Re: Re: Re: ...

Tak schválně - podíval jsi se na to aspoň?

...
1
0

5.1.2015 17:39:18 Re: Re: ...

Jednodušší jsou tři tečky.

http://choosealicense.com/

...
4
2

3.1.2015 18:55:40 Re: ...

Popravdě jsem už o vydání čtečky pod licencí open-source kdysi dávno přemýšlel. Shodou okolností jsem si na to vzpomněl i při psaní článku. Ovšem rychle jsem to zavrhl. Když jsem se díval na její kód... Bych se za to musel stydět, co jsem tam tehdy vyváděl. Ale co si budeme povídat, C# se dá dost snadno dekompilovat...
Od doby, co jsem poznal Git, tak už repozitář založen mám, dokonce obsahuje i pár commitů ze zmiňovaného mikroupdatu. Potíž by byla právě ta licence. Již mnohokrát jsem se tímhle tématem zabýval, ale nikdy jsem ze všech těch licencí nebyl moudrý, nechápal jsem je. Jak si mám pak vybrat tu správnou? Ještě navíc, když jsem strašně nerozhodný člověk? Právníka nebo někoho takového, kdo tomu rozumí, si dovolit opravdu nemohu.
Mimochodem, příště by ses mohl, Grelku, podepsat, ať víme, s kým máme tu čest. Opravdu mě překvapilo, když jsem zjistil, že jsi to právě ty...

SuperMartas
4
2

3.1.2015 14:46:57 Re: Re: Re: ...

Uznávám, že to rozhodně není špatný nápad a určitě to promyslím. Jen nechápu, proč na to jdeš hned útočně. To se jako máme cítit blbě za to, že jsme to už dávno neudělali? To je snad naše věc, ne? To není přeci povinnost...
A jestli se ti nelíbí, jak "se tu poplácáváme po zádech" a pořád "pindáme" o tom, jak nemáme čas... Že nemáme čas je prostě fakt. Nemáme takový kapitál, abychom se mohli na 100% věnovat svým koníčkům. A když se nám zrovna nechce programovat? No a co? Jak říkám, je to náš koníček a je jen na nás, jak k tomu budeme přistupovat. A že se tu "poplácáváme po zádech"? No prostě jsme rádi i za to málo, co jsme udělali - to tu máme brečet, nebo co? Prostě to bereme optimisticky a jestli si myslíš, že jsme děti nebo něco takového - jo, asi jsme. A jestli se ti to nelíbí, tak ty "pindy" číst nemusíš.

Víčko
2
3

3.1.2015 13:42:40 Re: Re: ...

To je přesně ono. Nic nevíme a ani to nezkusíme. Stálo by tě to snad něco? Nejspíš jen založení repozitáře, pokud ho ještě nemáte + vytvoření souboru s licencí. A ano, původně mě napadlo, že bych vám s tím pomohl, ale když to vidím.

...
6
0

3.1.2015 12:34:15 Re: ...

Nejspíš ten důvod, proč nás to nikdy ani nenapadlo, bude ten, že prostě naše aplikace používá minimum lidí. A že by se mezi nimi našel někdo takový, který by uměl programovat a měl zájem o vývoj? To se mi zdá velmi nepravděpodobné. Ty někoho takového znáš, nebo snad máš sám zájem?

Víčko
0
7

3.1.2015 9:24:27 ...

Strašně se mi líbí, jak se pořád poplácáváte po zádech. To je ale fuk, neřešme to. Hlavně mě zajímá, když furt pindáte, jak nemáte na něco čas, tak proč třeba tu čtečku neuvolníš jako open-source pod nějakou pro tebe přijatelnou licencí. Určitě by se našel někdo, kdo by se chtěl třeba zdokonalit v programování, či vám snad jen pomoct, protože ho už vaše kecy nebaví. Vývoj by v takovém případě pro tebe znamenal, že budeš dělat jenom code review a budeš klikovat buď na Merge nebo Close.

...
7
0
© 2011 - 2023 SuperMartas a Tomáš Hypeš