6. října 2014 19:47

Víčkův začátek školy 2014

Tento článek se původně měl jmenovat Víčkův srpen a září 2014, ale to by nevystihovalo příliš obsah článku, protože dnes chci napsat především o začátku školy, který se odehrává v posledních dvou týdnech.

Jaký byl srpen 2014 pro vás?
6/75%Dobrý
8Hlasovalo
Jaké bylo září 2014 pro vás?
3/38%Dobré
8Hlasovalo

Konec prázdnin

Ke konci prázdnin (tím myslím od posledního článku do 21. září) se nic, o čem bych chtěl psát, nestalo. Což neznamená, že se vůbec nic nedělo, ba naopak. Ale ani o jednom zatím psát nechci. Náš nový projekt je zatím tajný a co se týče placeného programování... O něm jsem se nikdy moc nerozepisoval. Nyní bych měl dost námětů k psaní (zvlášť negativních), ale radši to dělat nebudu. Což je také jeden z hlavních důvodů, proč jsem poslední dobou neměl moc chuť blogovat. SuperMartas o tom chtěl napsat už před dvěma měsíci, ale doporučil jsem mu to nedělat - ovšem nyní mu v tom rozhodně bránit nebudu. Takže je možné, že se vám od něj dostane podrobného vysvětlení - tedy pokud si to už nerozmyslel.

Začátek školy

Jestli jste četli některý z mých předchozích článků, tak jistě víte, že jsem letos nastoupil do prváku na VUT v Brně, konkrétně na FIT (Fakulta informačních tehnologií). Zde se můžete přesědčit, že vám nelžu.

Asi bych měl napsat o tom, v čem je vejška oproti střední (nebo základce) jiná a jak si na tyto změny zvykám. No čím bych začal... jiné je vlastně úplně všechno.

Kolej

Pro ty, co na střední bydleli na intru, to asi zas tak velká změna není (až na to, že většinou na koleje jezdí dál), ovšem já jsem na střední denně dojížděl a tudíž bydlení na koleji je pro mě opravdu obrovská změna. Měl jsem trochu strach, jak si na život na kolejích zvyknu, ale k mému překvapení si zvykám mnohem lépe, než jsem původně čekal.

Má to mnoho výhod, například do školy to sice mám cca 1,5 km, ale chůze mi jen prospěje a alespoň nemusím řešit žádné autobusy, které bych musel dobíhat, nebo bůhví jak dlouho (většinou kolem hodiny) na ně čekat. Dále tu je na rozdíl od domova o dost (a to jako o fakt hodně) rychlejší internet. Doma máme nějaké 2 Mbps a tady je v základní ceně 100 Mbps a za příplatek dokonce 1 Gbps. U prvního je to dokonce pravda, u druhého jsem naměřil cca 200 Mbps. Ale i těch 100 Mbps mi přijde až zbytečně moc (do budoucna samozřejmě ne).

Ale má to i nevýhody - tříhodinová cesta domů a tříhodinová cesta zpátky - navíc s sebou tahat těžké zavazadlo (a pamatovat si, abych ho někde nezapomněl - i když té úlevy bych si asi všimnul :D). No a i přesto, že kolej není zařízená až tak špatně, komfort domova to rozhodně není.

Škola

Ke konci prázdnin mě velice potěšil rozvrh. Sice jsem už dávno věděl, jaké předměty budu mít, a ještě déle jsem věděl, které předměty tam nebudou: čeština, literatura, občanka, rodinka, hudebka, výtvarka, tělocvik a bůhvíco ještě za nesmysly bylo na základce a střední... ale vidět to přímo v rozvrhu byla prostě nádhera :). Navíc mám o dost méně hodin - tolik hodin jsem měl naposledy asi ve 2.-3. třídě. A aby toho nebylo málo, tak v pátek nemám školu vůbec.

Když jsem chodil ještě na střední, tak jsem hodně kritizoval české (a nejspíš to ve světě nebude taky až tak růžové) školství za to, že zastaralými metodami spíše odrazuje od učení. To jsem ale ještě nevěděl, jak je to u přednášek na vysoké škole - to je v antimotivaci o dost (a to jako o fakt hodně) vyšší level. No zase abych byl spravedlivý, týká se to pouze cca 60% předmětů (tedy tří z mých pěti).

Například matematika: vždycky jsem si myslel, že v ní jsem dobrej (i když mě nikdy zvlášť nebavila - programování je záživnější), ale při první hodině jsem nestačil zírat - přednášející na nás hrne jeden nový termín za druhým, že můj mozek to nedokáže tak rychle ani vstřebávat, natož to pochopit a zapamatovat si. Po prvních dvou přednáškách jsem měl z matematiky strach (na základce a střední to byl pro mě nejlehčí předmět), ale už jsem pochopil, že si to potom stačí v klidu projít vlastním tempem - i když k tomu jsem se ještě nedostal (čti nedokopal), takže to nemám potvrzené.

Také v tom budou velkou roli hrát ty 4měsíční prázdniny, o kterých jsem dost zlenivěl a nyní díky tomu nedokážu ve škole udržet celou dobu pozornost - a na vejšce je to opravdu potřeba (i když to se netýká Základů programování (jazyk C) a Teorie obvodů (zatím prvák na mé průmce) - na tyto předměty si beru notebook a programuju si).

Sice to jsou zatím jen dva týdny, ale myslím že už mám kandidáta na oblíbený předmět.

Když jsem byl malej, tak mi vrtalo hlavou, jak to v té bedně (počítači) vlastně funguje. Když jsem byl starší, tak jsem začal ve svém volném čase psát web a následně programovat a postupně jsem se dostával k nižším programovacím jazykům, až jsem skončil letos u C++ (a ve svém volnočasovém programování už nejspíš nikdy níž nepůjdu). Když jsem nastoupil na střední (elektrotechnickou - jedna z mých životních chyb, ale to je už jedno...), tak jsme se o tom učili zase z druhé strany - od nejjednodušších obvodů až po bloková schémata procesorů (což mě moc nebavilo - proto ta chyba). No a teď jsme se začali v předmětu Asemblery učit o posledním dílku celé skládanky. Asembler je programovací jazyk, ve kterém nejsou příkazy, ale přímo instrukce konkrétního procesoru. Program v asembleru se přeloží téměř 1:1 na strojový jazyk (nuly a jedničky). Sice v asembleru neplánuju někdy programovat (asi bych se z toho brzy zbláznil), ale je to pro mě zajímavé, protože zjistím, jak přesně programy pracují na té nejspodnější vrstvě která je ještě SW. No a také konečně budu mít kompletní představu o tom, jak to v té placce funguje.

Zatím mám zkušenosti pouze z přednášek, cvičení mě teprve čekají (nejdříve se prý musíme něco naučit, než začnem cvičit), takže nevím, jaká budou... Prý jsou o dost důležitější, než přednášky, takže snad to na nich lépe pochopím (hlavně tu matematiku). O tom tedy příště.

Fedora

Fedora - logo

Fedora je linuxová distribuce, o které jsme měli ve škole nepovinnou přednášku (vlastně všechny přednášky jsou nepovinné :D). Prý se dá nainstalovat vedle Windows aniž by je poškodila. Dostali jsme zadarmo CDčka, takže jsem to samozřejmě zkusil.

Z CD nabootovala plnohodnotná Fedora (docela rozdíl od Windows), kterou jsem si mohl celou před instalací vyzkoušet. Když jsem instaloval, tak na mě vyskočil error. Zkusil jsem to ještě několikrát a stále to samé. Sváděl jsem to na můj harddisk, který už mele z posledního. Když jsem přijel domů, tak jsem ji zkusil nainstalovat na bráchovu flashku a vyskočil na mě úplně stejný error, tak jsem si řekl, že to už je fakt divný.

Pak jsem chvíli prohledával bootovací nabídku a objevil jsem tam ještě nějakou jinou verzi, tak jsem ji zkusil a ta už najednou nainstalovat šla.

Hned po instalaci jsem zkusil nabootovat Windows a samozřejmě to nešlo - bootování skončilo modrou smrtí. Problém byl v tom, že při rozdělování oddílu se poškodil původní souborový systém (NTFS). Nejdřív jsem to zkusil opravit microsoftím nástrojem chkdsk, ovšem ten nic nevyřešil (navíc mi tvrdil, že na disku je necelých 130 MB, což byla blbost, když tam mělo být přes 200 GB). Naštěstí alespoň Fedora fungovala, takže jsem našel nástroj pro linux, který se jmenuje ntfsfix - ten problém opravil cca během sekundy (až jsem si myslel, že to vůbec nic neudělalo) a Windows normálně nabootovaly. Pouze mi zmizel poslední stažený soubor z Uložta (poslední epizoda Doctora Who).

Když jsem vyřešil Windows, začal jsem řešit další problém - Fedora mi nabízela pouze jedno rozlišení a to 1024x768. Kdybych byl lajk, tak by mi to nejspíš vůbec nevadilo, ale jako programátorovi mi to vadilo hodně - vidět výsledek mé práce rozmazaně kvůli špatnému rozlišení není dobré a když se navíc čtverec zobrazí jako obdelník kvůli špatnému poměru, tak je to katastrofa... Nad řešením jsem strávil asi 4 dny a nic jsem nevyřešil - nakonec jsem se uchýlil k poslední možnosti - reinstalaci. Zkusil jsem opět verzi z hlavního menu a najednou to fungovalo (asi proto, že to teď nevytvářelo nový oddíl) a to včetně rozlišení. Nevím, proč to původně nešlo, nejspíš škráblé CD.

Fedora - Činnosti
Který používáte operační systém? (lze vybrat více)
11/65%Windows
5/29%Linux
0/0%Mac OS
1/6%Jiný
0/0%Nevím
11Hlasovalo

Následně jsem si tam nainstaloval aplikace a začal jsem Fedoru používat jako hlavní operační systém. Původně jsem jí sice instaloval jen na zkoušku, ale to jsem netušil, jak je rychlá - což na mém křápu je opravdu hodně znát. Dokonce i kompilace C++ je 3-4x rychlejší, ale to asi bude tím, že kompilátor GCC je na Linuxu doma.

Všechny programy, co jsou dostupné pro Windows i Linux vypadají na Linuxu úplně stejně (Chrome, Firefox, VLC, Inkscape, GIMP, ...), ale až na Skype. Ten vypadá hodně jinak a umí toho tak polovinu, co Windows verze. Identické je tam pouze přihlašování.

PS: Používám grafické prostředí Gnome, které mi bylo ve škole doporučeno. Začal jsem využívat i virtuální plochy, o kterých jsem si dříve myslel, že jsou zbytečnost.

Závěr

No jako obvykle je článek cca 4x delší, než jsem si myslel, že bude... Tak snad jsem vám vynahradil tu dvouměsíční pomlku (a předtím byla taky jedna). A snad se brzy dostanu (čti dokopu) k dopsání dalšího článku, rozepsaných jich mám několik a v hlavě také pár.

PPS: Ještě jsem jsi vzpomněl na jednu věc, kterou jsem zaslechl při programování pro sebe v předmětu Základy programování. Prý po nás budou chtít používat české názvy (a to jako opravdu vyžadovat). Například ne plugin, ale zásuvný modul apod. No WTF? Jsem spíš čekal, že nám budou doporučovat používat angličtinu (která je přeci světovým jazykem a u programování to platí dvojnásob...). Když nad tím přemýšlím, tak si mlhavě vzpomínám, že jsem někde četl o tom, že nějaký vysokoškolský student si neví rady s přeložením slova framework do češtiny...

Hodnocení

Celkové hodnocení
6 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

8.10.2014 20:45:54 První komentář!

Ono to není zas takový problém si na internát/kolej zvyknout, horší je, aby jsi tam neměl "nepřizpůsobivé" lidi (například jedináčky, nebo ty, kteří vyhrávají od rána do noci a pod.) a nebo nejhůře, protivného vychovatele (to ti asi na kolejích nehrozí). :D
Dále, taky jsem ani nemohl uvěřit tomu, jak jsem byl po prázdininách líný. I když jsem alespoň obden programoval.
A jako poslední bod, myslím si, že důvod, proč tě elektrotechnika nebavila, bylo to, že se zajímáš programováním SW, takže HW a tedy i číslicová technika ti jsou asi hodně vzdálené - mě zase baví "bastlení", i když mé skromné znalosti C# si taky občas rád rozšířím.
Díky za článek, už jsem na to netrpělivě čekal! Potěšil by mě i ten nagativní. :D

Fredie
4
0
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš