7. května 2014 13:33

Víčkův duben 2014

Jaký byl duben 2014 pro vás?
6/67%Dobrý
9Hlasovalo

Přijde mi, že minulý Víčkův měsíc jsem psal někdy před rokem, přitom je to měsíc jako obvykle. Na druhou stranu ještě předposlední týden v dubnu jsem si neuměl představit, že už čtvrťák končí, střední končí a už brzy mě čeká maturita. No a nyní už mám písemnou část maturity za sebou, v podstatě až do půlky září budu doma a stejně z toho nemám moc radost. Čeká mě totiž ještě na konci května ústní část maturity, což znamená, že se celý květen budu učit, i když se během té doby do školy nepodívám.

O čem bude tento článek? O mé tvorbě ne - Tantrix jsem ani neotevřel, Elfánii jakbysmet, na placeném programování něco málo a na eshopech, o kterých jsem psal minule, jsem nahrál nové verze, ale ještě trocha práce mě čeká, prohlédnout si je můžete zde a zde. Dnes budu psát opět o škole, především o maturitě.

Vysvědčení

Čtvrťák končí o dva měsíce dřív, tedy 30. dubna. O známky jsem se vlastně ani moc nestaral, takže to dopadlo tak, že mám nejlepší vysvědčení za celou střední školu. Kdyby nebylo trojky z angličtiny, mohl jsem mít krásné vyznamenání. Mohl jsem se sice přihlásit, aby mě učitelka vyzkoušela a měl šanci na dvojku, ale nemělo to cenu - angličtinu dvakrát v lásce nemám a navíc jsme se ji už dva měsíce neučili, protože povinnou látku jsme měli dobranou a učitelka se věnovala těm, kteří z ní maturují.

Kromě této trojky jsem měl ještě dvě dvojky - z elektroniky a češtiny - oboje opravené ze trojky. A navíc jsem si občanku opravil ze trojky na jedničku! Učitel dlouho váhal mezi dvojkou a jedničkou, ale nakonec mi dal jedničku. Ze zbytku předmětů jsem měl jedničky jako v pololetí.

Písemná část maturity

Sice se konala začátkem května, ale zařadím ji už do tohoto článku - stejně jsem vždycky v měsíčních článcích psal o tom, co se stalo od minulého vydání článku do aktuálního.

Matematika

Na té mi záleží nejvíc, protože pokud budu mezi 20% nejlepších, vezmou mě na vejšku bez přijímaček. Předposlední dubnový týden jsme psali test na zkoušku. Sice jsem neměl kalkulačku (už jsem ji odevzdal pro kontrolu), přesto jsem si říkal, že jsem to napsal určitě na jedničku. K zděšení jsem večer zjistil, že jsem dostal trojku! Do této chvíle jsem byl přesvědčen, že se mezi 20% vejdu s přehledem, ale nyní jsem dostal strach. O víkendu jsem si zkusil další testy. První jsem si po sobě vůbec nezkontroloval a když jsem na konec sečetl body, měl jsem 67% procent. Zjistil jsem, v čem byl zakopaný pes - dělal jsem blbý chyby, které bych normálně nedělal a docela jsem se za ně i styděl (např. 5 + 2 - 1 = 7). Kdybych si test po sobě zkontroloval určitě bych na ně přišel. Druhý test to potvrdil - dostal jsem se na 92% (všechny blbý chyby jsem nevychytal). Den před maturitou jsem si zkusil poslední test, ten jsem udělal na 96%.

V pátek 2. května se psala matematika na ostro. Před vstupem do třídy jsem byl trochu nervózní, ale pak jsem se na nervozitu vykašlal a soustředil se na výkon. Všechny výsledky jsem si po sobě důkladně překontrolovával a zjistil jsem, že 90 minut není až tak hodně. Test jsem ale i se všemi kontrolami zvládl za 89 minut.

První chybu (samozřejmě blbou) jsem zjistil pár vteřin po odevzdání - místo koule jsem počítal kruh. Druhý den jsem na Facebooku našel odkaz na neoficiální výsledky a zjistil jsem, že asi žádnou další chybu mít nebudu - takže test zvládnut na 96%, tedy za jedna a vzatí na vejšku v podstatě jisté.

Český jazyk

Hned po víkendu, 5. května (krásné datum pro maturitu) se psala písemná část z češtiny. Na tu jsem se doma moc nepřipravoval - jen jsem se podíval na pár drobností ohledně slohu. Ve škole jsem psal asi 5 didakťáků, z nich jsem dostal jednu jedničku, jednu čtyřku, jinak dvojky. Moc jsem si z toho nedělal, protože češtinu potřebuju udělat, jaká známka to bude, je mi jedno.

Hned ráno jsme psali didakťák. Ten mi přišel jednodušší, než které jsme si zkoušeli ve škole, ale i přesto jsem si u některých otázek nebyl jistý. Potom následovala dvouhodinová přestávka - to bylo za trest, protože pak se psala slohovka a nikdo z nás netušil, co bude za témata a tudíž jsme vůbec netušili, o čem budeme psát.

V 11:30 jsme dostali zadání deseti témat. Když jsem si všechny přečetl, řekl jsem si - a jsem v ..., ani jedno se mi moc nezamlouvalo. Ale jelikož jsem měl nutkání udělat maturitu, už o pár okamžiků později jsem byl plně ponořen do psaní konceptu. Na koncept nám nechali jednu volnou stranu v testovém sešitu, navíc bez linek. Moje psací písmo se na nelinkovaném papíře zvětšuje úměrně s rychlostí psaní, takže mi tento volný papír nestačil. Koncept jsem chtěl napsat celý - obvykle to nedělám, ale bylo moře času, tak proč ne, a tak jsem začal psát i na volná místa v zadání (do testového sešitu jsme mohli psát, sice se odevzdával, ale nehodnotil, tak co ...). Když jsem koncept dokončil, zbývalo do konce asi 60 minut. Začal jsem tedy se snahou krasopisu opisovat text na čisto. Skončil jsem asi 15 minut před koncem, čas jsem využil na spočítání slov (byl jsem si jistý, že mám podstatně víc, než minimum, což bylo 250). Napočítal jsem 433 (pravděpodobně to nebude přesné číslo, protože jsem se mohl někde přepočítat). Ze třídy jsem odešel 10 minut před koncem.

Večer jsem opět našel neoficiální výsledky didakťáku, po kontrole jsem k mému úžasu zjistil, že jsem se dostal na 94%, takže opět za jedna! Slohovku nevím, to předem nemohu zjistit, musím počkat na oficiální výsledky.

Jak se říká: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

A teď ústní

Ústní mě čekají 26. května, kdy si odbudu všechny předměty naráz. Od včera se na ně pilně připravuji, a myslím, že celý květen se ponese ve stejném duchu.

Závěr

Dnes o mé tvorbě nepadlo ani slovo, ale už příští měsíc se můžete těšit na představení mého maturitního projektu, který ihned po maturitě zveřejním. Potom už snad začnu opět plně pracovat na placeném programování, dokončím Tantrix a budu pokračovat na nové Elfánii. Dále mám v plánu opět pomáhat Rexovi v převodu jeho komixu do počítačové podoby. A několik dalších věcí, které zatím nechci zveřejnit. Mám toho na prázdniny naplánováno opravdu hodně a byl bych velmi rád, kdyby se na všechny mé plány dostalo. Snad se to z velké části podaří - naštěstí letošní prázdniny budu mít opravdu velké - 3 a půl měsíce.

Ale to jsem se trochu zasnil, teď se musím soustředit na maturitu.

Hodnocení

Celkové hodnocení
5 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

8.5.2014 10:16:27 Re: Jazyky

U cizích jazyků mi vadí, že mají milion pravidel a další milion výjimek. U programovacího jazyka je vše stručné a jasné, žádný prostor pro výjimky. Nemusím se zdlouhavě zabývat pravopisem (syntaxí) a slovní zásobu (API) si z velké části tvořím sám. Můžu se zabývat skutečnými problémy místo toho, abych do sebe cpal slovník.
Co se týče němčiny, ta mě nikdy zvlášť nevadila, až na jeden případ, když nám učitelka jednou pustila vánoční koledy v němčině ... Němcům by se mělo zakázat zpívat.
PS: Díky za upozornění, chyba opravena.

Víčko
1
0

7.5.2014 23:49:34 Chybička

A ešte keď som bol pri novinkách na tvojom webe, tak odkaz smerujúci na Blogerov mal url: "blogeri.vicko.czú"

Benko
0
0

7.5.2014 23:37:40 Jazyky

No, tak pri jazykoch sa naše názory budú rôzniť. Ja osobne mám rád ako programovanie, tak aj cudzie jazyky, teda konkrétne angličtinu. Osobne sa angličtinu učím hlavne ako samouk (výuka na základke od mojej komunistickej angličtinárky za veľa nestojí) zo seriálov, internetu, a tak ... Ani neviem prečo, proste som si ten jazyk pre nejaký dôvod obľúbil :D. Ale napr. taká nemčina mnou úplne irituje a ten jazyk v láske veľmi nemám ...

Ale to je všetko vec názoru.

Benko
0
0
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš