1. srpna 2013 20:59

Víčkův červenec 2013

Jaký byl červenec 2013 pro vás?
5/71%Dobrý
7Hlasovalo

To je hrozný, dalších 31 dní uteklo jako mávnutím ruky a opět jsem tu, abych shrnul další měsíc. Nejhorší na tom je, že to byl červenec, což znamená, že půlka prázdnin fuč. Ale je pravda, že kdyby to byl srpen, bylo by to podstatně horší.

Už po několikáté si říkám, že toto jsou moje poslední prázdniny, takže si je musím užít. Shrňme si to:

  • 2009 - Poslední prázdniny na základce.
  • 2010 - Poslední prázdniny před střední.
  • 2011 - Výjimka
  • 2012 - Poslední prázdniny, o kterých nemusím myslet na maturitu.

Letos to jsou poslední prázdniny na střední a především poslední prázdniny před maturitou. Sice jsem si říkal, že o těchto prázdninách kouknu alespoň na povinnou četbu, ale zatím na to z vysoka kašlu (o prázdninách a myslet na školu? zbláznili jste se?) a na tom v srpnu neplánuji nic měnit.

V září to ale začne, už opravdu budu muset začít něco dělat, abych to zbytečně nenechával na poslední chvíli. Budu si asi muset udělat nějaký plán. Navíc budu muset začít pracovat na praktické maturitě. Naštěstí jsme měli možnost v květnu si vymyslet vlastní zadání, a tak mám samozřejmě programování.

Bude to webová aplikace. Podobnou jsem už programoval, ale pouze pro vlastní účely. Tato toho bude umět víc a asi do ní dám i funkce, které měla původní, abych pak mohl používat tu novou. Samozřejmě ji po maturitě zveřejním (očekávejte červen 2014).

A které prázdniny jsou v plánu příště? Tyto:

  • 2014 - Poslední prázdniny před vejškou.

O těchto prázdninách se mi dost uleví, protože už budu mít maturitu za sebou. Na druhou stranu mě ale bude čekat vejška, se kterou se asi můj život kapku změní. No ale dost o škole - fuj, škola!

Vraťme se k těmto prázdninám. Minulé jsem si opravdu užil, ale o těchto jsem si nedělal žádné iluze (vlastně dělal, ale to se bohužel na jaře změnilo, ale o tom psát nebudu, soukromé záležitosti). Na prázdniny jsem se vlastně těšil pouze proto, že budu mít klid na programování, a to se splnilo. Možná je dobré mít nízké cíle, nebudete pak tolik zklamaní, když to nevyjde ...

No nic, obraťme list a pojďme se podívat na moji tvorbu. Už jsem se dost rozepsal o blbostech.

Blogeři

Naprosto nic. Jediné dvě věci, které jsem tu udělal, bylo napsání článku Víčkův červen 2013 a změna Lukinova loga.

Už delší dobu (cca rok) přemýšlím, že si založím mikroblog. Do něj bych psal krátké zprávy, ale na druhou stranu by se tam objevovali velmi často. Samozřejmě bych na Blogery nezanevřel a dál bych publikoval minimálně měsíční články.

Chcete mikroblog na Víčko.cz?
10Hlasovalo

Jediné, co zbývá, je ten mikroblog naprogramovat. Sice bych mohl používat některou z webových služeb (např. Twitter), ale mám rád vlastní řešení, protože vypadají a funguje přesně, jak já chci, a nemusím se bát toho, že ji zpoplatní nebo zruší.

Mikroblog by byl nejspíš na mém webu v postranním sloupci, kde by byla nejnovější zpráva a pod ní odkaz na archiv.

Přikládám anketku, abych měl nějakou motivaci.

Elfánie

Nejdříve jsem si myslel, že za letošní prázdniny toho na Elfánii udělám opravdu málo, ale na konec jsem si řekl, že na ni taky budu vedle placeného programování dělat, jinak by se také mohlo stát, že bych ji nedokončil ani v tomto desetiletí.

Verze 2.0a7

O této verzi jsem psal již v minulém článku. V něm jsem ji popsal téměř celou (i některé novinky, které tehdy ještě nebyly naprogramované). Pojďme se podívat na zbytek:

Příchod a odchod grafika

Během vývoje této verze mi začal Lukáš Hörmann (už kreslil nějaké obrázky do staré Elfánie) kreslit obrázky předmětů. Bohužel během vývoje této verze také skončil. Nakreslil celkem 8 obrázků předmětů. Grafika Elfánie je tedy opět v nedohlednu.

HTML 5

Už jsem se konečně rozhodl, že přejdu na nové HTML 5 a tím přestanu podporovat Internet Explorer 8. Ve verzi 2.0a7 ale nejsou žádné nové technologie z HTML 5, pouze jsem optimalizoval kód, aby odpovídal novým standardům a odstranil kód pro IE 8 (např. CSS filtry). Na nové technologie se můžete těšit v pozdějších verzí, například element <canvas> pro 2D grafiku se mi velice líbí a určitě si s ním dost vyhraju.

Plný inventář pro testování

Protože ještě ve hře není žádná možnost získání předmětů, dal jsem každému testerovi plný inventář předmětů (od každého jeden s určitou úrovní).

Plný inventář
Nahrání

Verzi 2.0a7 dostali testeři v sobotu 27. července a v ten samý den jsem přizval dva nové testery.

Verze 2.0a8

Po technické stránce jsem ještě nezačal na verzi 2.0a8 pracovat. Ještě totiž není jisté, co v ní bude nového. Jak jsem psal, přešel jsem na nové HTML 5 a mám několik nápadů na vylepšení pomocí nových technologií. Jednou z nich je nový atribut contenteditable, pomocí něhož je možné vytvořit WYSIWYG editor HTML kódu.

WYSIWYG je zkratka z anglické věty: What you see is what you get. Česky to znamená: Co vidíš, to dostaneš. To znamená, že při editaci nepracujete se zdrojovým kódem, ale editujete přímo výslednou podobu. Jedním z nejpopularnějších WYSIWYG editorů je například Word.

Představte si, že by jste mohli zprávy nebo informace o postavě editovat stejným způsobem, jako ve Wordu. Už byste nemuseli řešit nějaké BBCode. A na tom právě pracuji, ale zatím mimo, protože se může naskytnout nějaký závažný problém, který nedokážu vyřešit. Zatím se ale tak nestalo, sice se vyskytlo pár problémů, ale přes všechny jsem se dokázal dostat. Věřím, že se mi to povede.

Pokud to dobře dopadne, tak nebude verze 2.0a8 předmětový update, nýbrž BBCode update. Pokud máte raději BBCode, než WYSIWYG, tak vás i přesto nezklamu, protože WYSIWYG editor bude pouze nadstavba nad BBCode a možnost editovat přímo zdrojový BBCode chybět nebude.

Možná si říkáte, proč se pořád zahazuji s nějakým BBCode a neudělám možnost psaní zpráv a informací přímo v HTML. Je to z důvodu bezpečnosti. Sice by to bylo možné zabezpečit, ale najít všechny skulinky by bylo dost pracné a určitě bych nenašel všechny. To by byl ráj pro hackery ...

WYSIWYG editory jsou známé tím, že generují zbytečně složitý zdrojový kód, lidově řečeno prasečinu. To ale nebude tento případ, protože jsem si napsal zjednodušovačku, která z jakkoliv velké prasečiny udělá jednoduchý BBCode.


Návrhy názvů

Pro ty, kteří čtou o nové Elfánii poprvé, znovu připomínám, že můžete navrhovat názvy světů, měst a vesnic. Za každý návrh jsem vděčný. Formulář naleznete zde:

v2.elfanie.cz

Testování

Jestliže se chcete zúčastnit uzavřeného testování, stačí odpovědět na otázky v dotazníku. Nemusíte znát správnou odpověď na všechny otázky, stačí mi, když odpovíte alespoň na nějaké, ale pokuste se odpovědět na co nejvíce otázek a co nejpřesněji. Na kvalitě odpovědí záleží pořadí, ve kterém vybírám nové testery. Dotazník naleznete zde:

v2.elfanie.cz/chci-se-zucastnit-testovani


Fotka na závěr

Na závěr bych vám chtěl ukázat mé letní programátorské pracoviště:

Plný inventář

Takto nikdo nemůže tvrdit, že trávím prázdniny zalezlý doma ...

Na fotce jsou vidět také cigarety a popelníky, ty ale nejsou moje. Já nekouřím ani nepiju. Proč? Nevím, proč bych měl ...

Hodnocení

Celkové hodnocení
4 hlasy
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

17.8.2013 11:15:53 holky

Zmiň se taky někdy o tom jak jsi na tom z holkama. Já jako programátor na tom nejsem úplně nejlíp ale spolužáci jsou na tom hůř.

programator
2
0

16.8.2013 10:19:05 Cigára

Dobře děláš, cigára jsou k ničemu. A alkohol? Toho si na vejšce nejspíš ještě užiješ. .)

Dvoulístek
3
0

4.8.2013 17:31:07 Re: Re: Re: Re: Cigarety

Drog :D No ale áno, sú to legálne drogy :/

Well
0
3

3.8.2013 23:15:39 Re: Re: Re: Cigarety

Já se dokážu zabavit i bez drog ;)

Víčko
3
1

3.8.2013 20:57:29 Re: Re: Cigarety

Nemyslím si že by ti to zachutnalo hneď na prvý krát. Ja len že mladí vyskúšajú čokoľvek aby sa bavili :D

Well
0
0

3.8.2013 9:24:26 Re: Cigarety

Proč bych měl? Co kdyby mi to zachutnalo? :D Pak by mě to stálo spoustu peněz, které bych jinak mohl investovat smysluplněji. O zdraví nemluvě. Opravdu nechápu, proč, žádnou výhodu v kouření nevidím. Nejsem jeden z těch, kteří musí vyzkoušet všechno a čím horší to je, tím líp.

Víčko
3
0

2.8.2013 22:50:52 Cigarety

V živote si si nevyskúšal potiahnuť ?

Well
1
4
© 2011 - 2020 SuperMartas a Tomáš Hypeš