11. srpna 2012 20:40

Vynechané písmenko

Pokud jste věrný čtenář Blogerů, hráč Elfánie, nebo pravidelný návštěvník kteréhokoli webu na doménách Víčko.cz nebo Elfánie.cz, určitě jste si minulý víkend všimli velkého výpadků těchto webů. Všechny dosavadní výpadky nebyly způsobené mou vinou. Jednalo se buď o výpadek internetu, nebo nějaké technické problémy.

Bohužel nyní tomu bylo jinak. Minulou sobotu jsem ráno začal psát Víčkův červenec 2012. Po prvním odstavci jsem si vzpoměl, že jsem chtěl zkusit nainstalovat na moje VPS Minecraft server, abychom nemuseli zbytečně platit speciální hosting pro Minecraft. Vše probíhalo bez větších problémů, ale nahrávat velký soubor přes administraci není dvakrát pohodlné. Proto mě napadlo, že bych mohl zkusit nastavit FTP účet na hlavní složku VPS. Nakonec se mi to povedlo a vesele jsem pokračoval dál až do chvíle, než jsem si chtěl dát lov na Elfánii. K mému zděšení jsem zjistil, že Elfánie nefunguje, ani žádný jiný web. Na všech se zobrazovala chyba 403 Forbidden (přístup odepřen).

Stalo se pravěpodobně to, že nastavením práv novému uživateli se odebrala práva uživatele, který zajišťuje přístup k webům.

Byla sobota (jak mě to mohlo napadnout dělat v sobotu!) a na podpoře nebyl nikdo, kdo by rozuměl Linuxu. Zkusil jsem se s tímto problémem vypořádat sám. Ovšem jsem do této doby neměl s příkazovým řádkem Linuxu žádné zkušenosti, takže moje šance na opravu byli nízké. Jenže se stalo ještě něco horšího - nejen že jsem neopravil problém, ale ještě více jsem to pokazil. Zkusil jsem nastavit práva uživateli root, ale vynechal jsem jedno, ano, jedno písmenko, což způsobilo okamžité znepřístupnění příkazového řádku. Místo rwx (čtení, zápis, spouštění) jsem napsal pouze rw (čtení, zápis). Tímto jsem si nejspíš odepřel poslední šanci na záchranu.

V pondělí mi technická podpora reinstalovala VPS. Mohl jsem se tomuto vyhnout, kdybych si udělal zálohu VPS. Vytvoření celé zálohy trvá pouze pár vteřin, ale neudělal jsem ji. Bohužel ... Alespoň mám novější PHP ☺.

Večer jsem začal s nahráváním webů. Začal jsem s Elfánií. Zjistil jsem, že nyní se mi všechny stránky zobrazují pouze v UTF8 a každý pokus o změnu kódování to ignoruje. A tak jsem musel všechny stránky překódovat do UTF8. Pak jsem ještě měl jeden problém: nezálohoval jsem skryté soubory (v Total Commanderu se mi nezobrazují). Mezi skryté se řadí i soubory .htaccess, a tak jsem musel všechny znovu vytvořit.

V úterý odpoledne bylo už konečně vše zprovozněno, až na Blogery. Ty totiž programoval SuperMartas a já nevěděl, jak jeho .htaccess má vypadat. Více se dočtete v jeho článku.

Nakonec mě ještě SuperMartas potěšil, když mi připoměl header("Content-Type: text/html; charset=windows-1250");. Kdybych tento příkaz použil, nemusel bych překódovávat weby ...

Hodnocení

Celkové hodnocení
7 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

12.8.2012 18:08:57 Re: Win1250 => UTF-8

To sice ano, ale dělat to nuceně u všech webů je trochu otrava :)

Víčko
4
1

12.8.2012 11:38:43 Win1250 => UTF-8

Já si myslim, že přechod z windows-1250 na utf-8 je jedině krokem vpřed, takže není nutno bědovat nad ztraceným časem. :)

budi
1
2
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš