1. prosince 2013 14:52

Víčkův listopad 2013

Jaký byl listopad 2013 pro vás?
2/25%Dobrý
8Hlasovalo

Listí nám spadlo a sešli jsme se tu u dalšího článku. Nebudu říkat, že zase čas letěl, protože bych se opakoval, ale je to tak. Možná ještě rychleji, než dříve. Zvláštní, když jsem byl menší, tak tyto dny ubíhaly ... no ubíhaly, spíše lezly jako šneci, protože se blížily jako i tento rok Vánoce. Letos se těším pouze na to, že budou prázdniny, cukroví a hlavně další díl seriálu Doctor Who.

O programování to dnes bohužel nebude: o placeném psát nechci, o maturitním psát taky nechci a novou Elfánii jsem ani neotevřel, natož abych tam něco napsal - kvůli prvním dvěma zmíněným nemám na Elfánii vůbec čas. Snad se to po maturitě zlepší.

Logická olympiáda

minulém článku jsem psal o tom, že jsem vyhrál krajské kolo Logické olympiády a postoupil jsem do finále.

Finále se konalo v pondělí 25. listopadu v Míčovně Pražského hradu. Při cestě tam jsem měl dostatek času, tak jsem si udělal okružní cestu po Praze (dal bych krk za to, že tramvaj, do které jsem nastoupil, opravdu měla číslo 22). Ale nakonec jsem trefil a na místo dorazil ještě s 20 minutovou rezervou.

Finále bylo rozděleno na několik částí. V první části byl test podobný, jako v krajském kole - a tedy jsem ho stejně dobře napsal. Po tomto testu jsem měl ještě dobrý pocit, ale pak se to změnilo. Přišly totiž úlohy na čas a to už bylo horší - u testu jsem si mohl čas rozvrhnout podle sebe, ale teď jsem měl na každou úlohu určitý časový limit a začal jsem nestíhat. K tomu se přidala panika, která můj výkon ještě snížila. Úlohy na čas pokračovaly celý den a já se začal modlit, abych neskončil poslední. Jediné dvě části, které mi za celý den šly a byl jsem s nimi spokojený, byl počáteční test a úlohy s pamětí, kde jsme si měly zapamatovat obrázky a pak vybrat, který tam nebyl.

Na místě vyhlašovali pouze prvních 10 nejlepších z kategorie (byly tři kategorie po 65 soutěžících - 1. stupeň, 2. stupeň a střední školy). Mezi nimi jsem samozřejmě nebyl. Když jsem večer dorazil domů, už na internetu byly výsledky - skončil jsem na 56. místě.

Nová klávesnice

Po dvoutýdenním rozmýšlení jsem si koupil klávesnici, ale ne tak ledajakou - klávesnici s modrými zuby (pro méně chápavé Bluetooth klávesnici).

Ve škole trávím po vyučování mnoho času čekáním na autobus. Ve druháku jsem ho zabíjel kreslením levelů do Lojzika na čtverečkovaný papír a ve třeťáku hraním her na mobilu. Ovšem Lojzika momentálně neprogramuji (i když bych opravdu rád, snad někdy v budoucnu) a hraní her na mobilu mě už omrzelo.

Přemýšlel jsem, jak bych mohl tento čas využít. Napadlo mě samozřejmě programování, ale notebook se mi do školy tahat nechce. Zkoušel jsem programovat na SW klávesnici mobilu, ale to fakt nešlo. I když se musím pochlubit, že něco jsem na ni už naprogramoval - se spolužáky jsme chtěli zjistit, kolik naše mobily zvládnou najednou dotyků, a tak jsem napsal jednoduchý skript, který nám to pomohl zjistit. Asi 10 řádků kódu jsem psal 20 minut.

Proto mě napadlo k mobilu připojit klávesnici. Bohužel k němu klasická na USB připojit nejde - mobil sice má USB, ale jen micro. Takže jsem si koupil již zmiňovanou Bluetooth klávesnici.

Bluetooth klávesnice

U klávesnice se musím smířit s pár nedostatky: chybí numerický blok a přestože má klávesu Alt, tak nefunguje při psaní ani jako levý, ani jako pravý. Proto nejsem na české klávesnici schopen napsat všechny znaky potřebné při programování a musím neustále přepínat mezi českou a anglickou. Možná, až si zvyknu, tak budu programovat jen s anglickou - diakritiku při programování píšu zřídka a kdyby náhodou, mohu klávesovou zkratkou Ctrl+mezerník přepnout jazyk.

Vlastně jsem opomněl ještě jednu nevýhodu - česká i anglická klávesnice má rozložení QWERTY a já jsem zvyklý na QWERTZ.

Dále mě překvapilo, jak málo Androidových her podporuje klávesnici. Ano, Android je dělaný především pro dotykový displej, ale přeci mnoho tabletů má přídavnou HW klávesnici ...

Závěrem

Tak dnes už je to vše. Pokud se zadaří, tak během prosince vyjde nová verze Elfánie. O čem bude? Nechte se překvapit.

Hodnocení

Celkové hodnocení
4 hlasy
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2020 SuperMartas a Tomáš Hypeš