17. prosince 2014 22:27

Víčkův konec semestru 2014

Jaký byl listopad 2014 pro vás?
1/25%Dobrý
4Hlasovalo

Nemám s tímto typem anket přestat?
1/20%Asi jo
5Hlasovalo

Nejdřív jsem neměl na psaní článku náladu a pak čas. Proto další Víčkův měsíc... no asi tomu budu radši říkat např. Víčkův článek, vychází až nyní.

Škola

Ano, přesně kvůli ní jsem neměl čas. Kvůli (ne)placenému programování to rozhodně nebylo. Dokud nesplní vše, co naslibovali, tak už pro ně nehnu ani prstem. Více se dočtěte v SuperMartasově článku.

Čas jsem neměl proto, protože jsem dodělával projekty do školy. Sice jsme na ně měli celý semestr, ale jak jinak, nechal jsem si je až na poslední chvíli. Příští semestr to budu muset dělat postupně, jinak se z toho brzy zblázním.

Ale než jsem začal pracovat na projektech, tak se ve škole dělo ještě něco jiného, o čem bych chtěl napsat.

Půlsemestrálky

Během listopadu se psaly půlsemestrální písemky. Sice za ně je podstatně méně bodů, než za závěrečné písemky, ale body jsou potřeba na zápočty.

Asemblery

První na řadu přišel, jak jsem už psal, asi můj nejoblíbenější předmět. Test byl jednodušší, než jsem čekal. Ale první dojem často klame.

Třetí příklad byl na převody mezi soustavami, což pro mě bylo naprosto primitivní, protože to do mě cpou už od základky a dokonce jsem to i několikrát programoval.

Čtvrtý příklad byl napsat krátký program na sedm řádků. Tady jsem použil trochu jinou instrukci, než která by byla pro daný problém nejvhodnější. Za to mi učitel strhl jeden bod, ale na konzultaci uznal, že to mám dobře, takže jsem ten bod dostal.

Správně tušíte, že problém byl s prvními dvěma příklady. Neříkám, že byly těžké, ale byly velmi náchylné na to udělat v nich chybu. Navíc to byly takové příklady, kde když udělám na začátku chybu, mám to celý blbě. Což se mi povedlo. U obou. Takže jsem na nich ztratil 2x 4 body.

Celkem jsem za tuto půlsemestrálku dostal 12 bodů z 20, což je lehce podprůměr. Ale zase se mi povedl nasbírat maximální počet ze cvičení (programování je prostě moje), takže ve výsledku jsem v té lepší půlce.

Teorie obvodů

A to jsem taky zmastil. Kdyby to viděli učitelé ze střední... No, ale nejhorší to nebylo. Kdyby bylo víc času, tak věřím, že bych se ke všem správným výsledkům dohrabal (na čas si stěžovalo hodně lidí). 14 bodů z 20.

Základy programování

Nebo-li jazyk C. Jelikož se C++ (které je rozšířením C) věnuju už skoro rok, tak mi tento předmět nedělá žádné problémy. Z půlsemestrálky jsem měl plný počet bodů. Podle mě to bylo naprosto primitivní. Ale celkově zde studenti hodně pohořeli.

Ze cvičení myslím mám také maximální počet bodů. Z projektů ne, ale tam jsem moc bodů neztratil, většinou to bylo za blbosti. Celkově jsem z tohoto předmětů mezi nejlepšími.

Diskrétní matematika

Kde jsou ty časy, kdy byla ta matematika pro mě tak lehká... Pryč, pryč, pryč... Rozhodně pro mě nejtěžší předmět ze semestru. V písemce jsem něco posral, ale zase - mohlo to dopadnout hůř. U důkazu jsem ztratil dva body za to, že to nebylo zapsané správně matematicky jako důkaz, ale postup jsem měl správný (kdybych se na to pořádně podíval...). A za poslední příklad jsem měl 0 bodů, protože... jsem vymýšlel blbosti... Hlavně mě zmátlo to, co vysvětloval učitel na posledním cvičení. Teď si říkám, že jsem vůl, že jsem to neudělal. 12 bodů z 20.

Ještě bych měl dostat body za počítačové cvičení (která počítačová nebyla kvůli rekonstrukci budovy elektrotechnické fakulty) a za domácí úlohy, tak snad to nebude až tak zlé. Každopádně semestrální písemky se hodně bojím.

Úvod do softwarového inženýrství

Z tohoto předmětu půlsemestrálka nebyla, ale byly tři projekty. Ze všech jsem byl úspěšný na 80%. Jednalo se o elektronický kurz (učili nás vyhledávat informace a správně citovat), dokumentace k jednomu projektu ze základů programování a návrh informačního systému (diagramy, pro mě jako programátora jsou nůůůda).

Angličtina

S ní mě tak trochu naštvali. Během prvního semestru se psal rozřazovací test. Celý semestr jsem sledoval web a informační systém, jestli se o tom někde něco neobjeví a 1. prosince mi přišel email, že testy se uzavřely (samozřejmě o tom, že se týden předtím otevřely, jsem neměl ani páru). Kurva! Proč jako neposlali email, když se otvíraly? Po uzavření je to už jaksi... k ničemu, abych už byl slušnej. Následně jsem zjistil, že o tom byla zpráva v informačním systému. Akorát jsem přišel na takový chyták - pokud se nějaká novinka poprvé zobrazí, tak se už příště nezobrazuje, k zobrazení je potřeba kliknout na zaškrtávátko. Což jsem předtím nevěděl (protože jsem takové chování rozhodně neočekával...). Psali, že mám počkat do ledna pro další info, tak čekám...

Upgrade Fedory

Nedávno vyšla nová verze Fedory. Já jsem aktualizoval už při vydání betaverze, abych mohl používat nejnovější verzi kompilátoru GCC a tímpádem začít používat některé novinky z C++14. Například dynamicky spočítaná velikost statického pole. Do teď všechny knížky tvrdili, že velikost pole musí být známá při kompilaci a teď... Osobně nechápu, v čem byl problém :D Ale to jsem se trochu dostal od tématu.

Na internetu psali, že v GUI upgradu je chyba a může se stát, že systém zůstane v nefunkčním mezistavu. A tak jsem aktualizoval přes terminál (což nakonec možná bylo to nejjednodušší řešení). Aktualizovalo se to několik hodin. Jestli jsem to dobře pochopil, tak se v podstatě všechny programy přeinstalovali. A teď pozor - celý upgrade proběhl bez jediného restartu a navíc jsem přitom mohl dělat něco jiného, kdyby to můj notebook výkonově zvládal (pevný disk byl tak trochu zaneprázděný). Některé změny se projevily hned (například změna kurzoru), některé po následném rebootu (některé programy se se mnou hádali, že se jim verze OS nějak nezdá). Po restartu vše fungovalo, nepřišel jsem o nic (ani o dokumenty a ANI O PROGRAMY!). Akorát Code::Blocks zlobilo, protože se aktualizovalo na nejnovější verzi a ta je na Linuxu bohužel silně nestabilní, ale to rozhodně není chyba Fedory. A vlastně se mi ještě ztratilo jedno písmo, které jsem si přetáhl z Windows, protože jsem ho instaloval ručně, tudíž nemělo instalačku.

Závěr

Dneska to už ukončím. V pátek mě ještě čekají dvě semestrálky, jejichž výsledky bych se měl dozvědět do Vánoc, tak snad to dopadne dobře. Jedná se o Asemblery a Teorii obvodů.

Možná do konce roku vyjde ještě jeden Víčkův článek, možná ne - podle toho, jestli bude chuť a bude o čem psát. Každopádně se můžete těšit na tradiční Víčkův rok 2014 a Víčkovy plány na rok 2015.

PS: V tomto článku jsem použil víc sprostých slov, než je u mě zvykem. Kam to se mnou spěje...

Hodnocení

Celkové hodnocení
2 hlasy
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:
Žádné komentáře.
© 2011 - 2020 SuperMartas a Tomáš Hypeš