16. ledna 2015 16:16

Pět let Víčko.cz

Původně jsem chtěl oslavit toto výročí pořádně - tedy novou verzí webu. Ale zjistil jsem, že vlastně nevím, jak by to mělo vypadat, aby to vypadalo stejně dobře nebo líp. Tak jsem to nechal tak, jak to je. Pro připomenutí začátků a života tohoto webu jsem se rozhodl napsat tento článek.

Jak to začalo

Už dlouho jsem přemýšlel o tom, že s eStránkami jednou skončím a půjdu někam za lepším - někam na opravdový hosting, kde si budu moct dělat co chci. Ale tenkrát se mi ještě s eStránkami končit nechtělo.

Přemýšlel jsem, jakou doménu bych chtěl. Doménové jméno tomashypes se mi už dávno nelíbilo. Přemýšlel jsem o hypes, ale to se mi také nelíbilo. Ne, že by se mi nelíbilo moje příjmení, ale ta adresa mi prostě nepřipadala cool. A pak mě to napadlo - vicko! Přezdívka, kterou jsem v té době před nedávnem začal používat ve hrách. Více o vzniku se můžete dočíst zde. Bylo to krátké, lehce zapamatovatelné a cool - prostě ideální.

Bylo to tak krásný, až jsem se začal bát, že než se opravdu rozhodnu přejít na nějaký hosting, tak mi ho někdo vyfoukne. Tehdy jsem neuvažoval hned o koupi domény druhého řádu (koupit si ji a nechat ji ladem - vyhozené peníze), ale rozhodl jsem se na některém hostingu zaregistrovat doménu třetího řádu. Rozhodl jsem se pro IC, kde už běželo moje fórum (které je stále funkční, i když se na něj dávno zapomnělo). A tak se dne 11. ledna 2010 zrodila adresa Víčko.IC.cz (která je také dodnes funkční). Byl položen první kámen dnešního Víčko.cz.

A u registrace nezůstalo

Nevím, co mě to popadlo, ale hned druhý den jsem začal dělat ten nový web, který jsem původně plánoval někdy do budoucna. Říkal jsem si, že si zkusím udělat design. Nevím proč, ale zvolil jsem si modrou barvu. Myslel jsem si, že kdybych použil svoji oblíbenou zelenou, tak by to bylo hnusný. Udělal jsem základní koncept designu v modré, ale nelíbilo se mi to, tak jsem se na to vykašlal. Další den jsem to zkusil předělat do zelené. Nic jsem si od toho nesliboval, prostě jsem to chtěl jen zkusit. Jenže ono to bylo dokonalé! Jasně, žádná modrá, žlutočerná a jiné nesmysly, prostě zelená! Nabudilo mě to natolik, že jsem pokračoval dál a už mě nic nemohlo zastavit.

Oficiální spuštění

A konečně 16. ledna 2010 jsem web oficiálně spustil. Zprvu tam nebylo vůbec nic. Postupně jsem tam začal dávat stránky o mých výtvorech. Když jsem ale přemýšlel, co všechno tam dát, napadla mě jedna věc - co udělat za tím vším balastem, který jsem měl na starých stránkách, tlustou čáru a začít od nuly, ale na jisté úrovni? Blbosti, které jsem měl na eStránkách, přeci mají na webech jen děti, kteří si dělají stránky jen pro zábavu a o opravdové tvorbě webů vědí velký kulový. Ano, takové dítě jsem byl i já, když jsem si první stránky zakládal. Ale vykročil jsem správným směrem a bylo na čase tyto pozůstatky po začátcích nechat za sebou. Prostě v kostce řečeno: chtěl jsem konečně začít dělat web seriózně (chci se vyhnout slovu profesionálně, protože ani teď nejsem profesionál, ale pořád pouze amatér).

Plánoval jsem, že oba weby poběží souběžně. Na novém webu budu prezentovat své programování, se kterým jsem tou dobou začínal, a na starém budu dál psát Rady na eStránky a zároveň tam nechám ten balast, protože se mi ho nechtělo jen tak mazat. Ale už tehdy jsem dobře věděl, že dva osobní weby je blbost a dřív, nebo později bude muset jeden z kola ven. A měl jsem jasno v tom, který z nich to bude. Nakonec mi ve zrušení starého webu pomohly dvě věci. Za prvé eStránky přešly na novou verzi, tudíž Rady na eStránky začaly být nefunkční. A za druhé stále vysoká návštěvnost starého webu, která způsobovala, že se starý web zobrazoval ve vyhledávačích před novým. Více se můžete dočíst ve článku Historie webu TomášHypeš.eStránky.cz.

Konečně jsem se opřel do programování

Tou dobou jsem začínal opravdu programovat. Začalo to Hledáním min, pokračovalo Kecalem Víčkem, ale to zatím nic nebylo. Byl jsem tím tak nadšený, že jsem se pustil do něčeho v té době pro mě nemyslitelného. Dodnes nechápu, jak jsem mohl mít v programování tak rychlý start. S PHP jsem pořádně začal až s tímto webem a po pouhých dvou měsících jsem se pustil do něčeho opravdu velkého. Ano, je řeč o Elfánii. Po tomto jsem už neměl na nějaké Rady ani pomyšlení a starý web začal chátrat.

Doména druhého řádu

Po měsíci provozu nového webu bylo jasné, že to nebyl pouze chvilkový výkyv, ale že má web budoucnost. A tak nic nebránilo tomu koupit si doménu druhého řádu. Při této příležitosti jsem přešel na hosting Kapusta.cz, který mi byl doporučen. V té době na ni byly velmi dobré recenze. Ale brzy jsem se poučil, že co není, může být a naopak co je, nemusí být později. Já měl ještě štěstí, že jsem díky Elfánii utekl relativně brzo (ze dne na den mi ji vypnul - prý byla moc náročná na server). Díky tomu byla Elfánie 3 dny mimo provoz a dalších asi 10 dní musela běžet pod jinou doménou, protože jsem se musel hádat o doménu Elfánie.cz. Nakonec jsem se musel snížit až k vyhrožování s ČOI. A to jsem měl ještě štěstí, že v té době na něj tato hrozba platila. Spousta lidí ale neměla to štěstí jako já - buď přišli o web (neměli zálohu) nebo i o doménu (nakonec Kapustu koupil XHosting, tak nevím, jak to s nima dopadlo).

Ale to jsem se dostal trochu od tématu.

Druhá verze

Po roce a čtvrt jsem se rozhodl udělat novou verzi webu. První verze pocházela z doby začátků s PHP - takže to byla prasárna. Celý web jsem přeprogramoval a přestrukturoval. Také jsem nepatrně pozměnil design stránek - například přidal rádiusy. O necelé dva měsíce později jsem konečně zahodil své staré logo THomas, které se na nový web absolutně nehodilo, a nahradil ho dnešním víčkem.

Blogování

Chvíli po přidání víčka jsem udělal osudové rozhodnutí - začal jsem psát blog článkem Rozhodl jsem se, že také budu blogovat. A od té doby bloguju a bloguju a toto je můj 147. článek od mého rozhodnutí. Ale blogoval jsem i dřív - pár článků jsem napsal u Rad, během vývoje Elfánie jsem založil dnes již zaniklý Blog Elfánie apod. Ale nikdy mi to nevydrželo, až teď.

Třetí verze

Po roce od nahrání druhé verze jsem se rozhodl udělat verzi třetí. Konečně jsem celý web nacpal do databáze, takže už nemusím obsah upravovat přes soubory a navíc není problém dělat změny ve webu (například kdybych se rozhodl dělat čtvrtou verzi). Ano, třetí verze běží dodnes a pravděpodobně tam ještě dlouho zůstane. Mám přeci jen lepší věci na práci, než pořád vylepšovat svůj web.

Jak vidím Víčko.cz

A tím se dostávám k poslední části tohoto článku. Jak vidím svůj web? Od dob eStránek se toho hodně změnilo. Tehdy byl pro mě můj web mainstream a vše se točilo jen kolem něj - asi také proto se mi podařilo neustále zvyšovat návštěvnost (a také díky Radám samozřejmě). Dnes svůj web beru pouze jako svoje portfólio. Naleznete tam mé dosavadní výtvory a odkazy sem na Blogery na mé články. To je vše. Žádný balast okolo, který by tam byl jen proto, protože by mohl zaujmout potenciálního návštěvníka. Web je o mé tvorbě a o ničem jiném. Kdybych chtěl zveřejňovat balast, našly byste ho pravděpodobně na adrese balast.vicko.cz. Nyní se zajímám především o programování a tedy o své projekty, web je pouze informační prostředek. A vlastně tak tomu bylo už od založení tohoto webu. To je ta tlustá čára, kterou jsem udělal za předchozí webovou tvorbou.

PS

Toto výročí neoslavím pouze tímto článkem. Ve stejný den se na mé fakultě koná den otevřených dveří a při této příležitosti se poprvé setkám se SuperMartasem. V době, kdy tento článek vyšel, už k setkání došlo (článek jsem napsal dříve a nastavil mu automatické zveřejnění).

Hodnocení

Celkové hodnocení
2 hlasy
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

17.1.2015 10:52:19 Re: Víčko

Snažím se. Na Skypu odpovím 100%ně, na emailu se mohlo stát, že jsem na něco zapomněl...

Víčko
0
0

16.1.2015 21:25:41 Víčko

Ahoj víčko, chtěl jsem se tě zeptat zda reaguješ na nějakou formu kontaktu ( skype, email... ) :)

Logan.Paul
0
0

16.1.2015 20:35:31 Re: ...

Nepsal jsem, že od zbytečných ;) Smazal jsem jen ty, na kterých nebyl zpětný odkaz ;)

Víčko
0
0

16.1.2015 20:15:13 16

Vy (ty a SuperMartas) asi máte radi číslo 16. Web Vicko.ic.cz bol založený 16. januára 2010, Blogeri boli oficiálne spustení 16. októbra 2011, 16:16 a tento článok je zverejnený 16. januára 2015, 16:16. :)

Náhoda či zámer? :)

Benko
1
0

16.1.2015 18:11:06 ...

Pročistil jsi web od zbytečných odkazů, ale nechal jsi tam http://vtipy.jecool.net/ ?
To jako vážně ? :D

Anonym
2
0
© 2011 - 2020 SuperMartas a Tomáš Hypeš