3. června 2012 15:07

SuperMartasův květen 2012

Jaký byl květen 2012 pro vás?
4/33%Dobrý
12Hlasovalo

Další měsíc je za námi, prázdniny jsou na dosah, ale přesto pro mě nebyl měsíc květen nějak extrémně dobrý. Co se týče mých plánů, tak jsem je bohužel (jak jsem dokonce předpokládal) nestihl, ani Blogery jsem nedokončil a navíc jsem si jako každým rokem pokazil známky ve škole (pokazím si je vždy na konci školního roku).

Nová verze Blogerů

Jak jsem psal již v minulém shrnutí SuperMartasova měsíce, měl jsem v plánu kompletně dokončit novou verzi Blogerů. Ta neměla být nijak zásadní (běžný uživatel si všimne snad jen jedné novinky), ale přesto jsem ji nestihl. Důvodem byla v minulém článku zmiňovaná hra Medal of Honor Limited Edition. Ze začátku měsíce jsem ji hrál téměř neustále. Sice jsem se snažil alespoň něco na Blogerech udělat, ale práce šla stále pomaleji a pomaleji. Ze začátku mě nebavila ta otravná práce (hlavně) s databází, ale protože Víčko začal vyvíjet svoji třídu pro přístup k databázi a posílal mi její nové verze, začala mě tato práce znovu bavit. Jelikož Blogeři přistupovali k databází funkcemi typu mysql_ a chtěl jsem udělat systém URI, musel jsem předělat téměř všechny stránky. Předpokládal jsem, že to bude obnášet větší potíže, ale vše šlo výborně.

Nyní jsou Blogeři téměř hotovi, stačí už předělat jen pár stránek v administraci (1. stránka je hotova tak napůl, 2. stránka tak na 70% a s 3. stránkou jsem ještě nezačal) a nová verze může být spuštěna. Pokud tedy vše dobře půjde a budu na nich pracovat (a že nyní na nich pracuji téměř pořád), očekávejte vypuštění nové verze příští týden (4.6.2012 - 10.6.2012).

Začátek práce na nové verzi webu SuperMartas.cz

V pátek, 25. května jsem začal pracovat na nové verzi mého webu. Začal jsem pouze se základním designem (menu, celkové rozložení), protože stále pracuji na Blogerech, ale až je dokončím, začnu se mu věnovat naplno. Původně jsem měl v plánu naprosto jinou věc (program v C#), ale za ten měsíc se toho tolik změnilo, že jsem si řekl, že nejdříve udělám novou verzi webu. Do nové verze plánuji hodně novinek. Hlavní novinkou bude již zmiňovaný nový design a také větší pohodlí při prohlížení webu (co to asi bude se dozvíte v nové verzi).

Na některé novinky se může podívat již nyní:

 1. Nový design
 2. Návštěvník bude mít větší pohodlí při prohlížení webu
 3. Vychytávky:
  • JavaScript (myslím, že je to něco z HTML5) + Ajax
  • jQuery
  • CSS 3
 4. URI systém
 5. Téměř vše bude v databázi

Nyní si zkušenější uživatelé/programátoři určitě říkáte, proč zde píší JavaScript, Ajax a CSS 3, vždyť tohle všechno už používám. Ano, máte pravdu, ale v nové verzi to začnu používat mnohem více. Co se týče jedné (bude jich samozřejmě více) JavaScriptové vychytávky, tak tu si bohužel nebudou moct vychutnat uživatelé jednoho prohlížeče. Pokud hádáte Internet Explorer, uhodli jste správně, Internet Explorer tuto vychytávku nepodporuje. Dále nepodporuje vychytávku z CSS 3, ale tato vychytávka se dá nahradit pomocí knihovny jQuery, o které budu psát v následujícím odstavci.

jQuery

V úterý, 29. května se mě zeptal Víčko na jednu zásadní otázku: "Proč vlastně nechceš používat jQuery?". Odpověděl jsem mu několika oklikami, říkal jsem, jak jQuery nebudu používat ani za nic, ale nakonec jsem zhruba po půl hodině podlehl a začal se o jQuery zajímat. Překvapila mě jeho velmi lehká syntaxe a ihned jsem si ho zamiloval, i když jsem ještě ani jeden řádek v jQuery nenapsal. Jak jsem se dočetl z Wikipedie, jQuery nabízí pohodlný přístup k událostem, CSS vlastnostem, Ajaxu, obsahuje efekty a animace, dá se snadno rozšířit a má spoustu dalších výhod. Nejvíce se mi na jQuery líbí, že s ním udělám asi 3x kratší kód než bez něj a je odladěn pro všechny prohlížeče. V jQuery navíc budu moct udělat skvělou vychytávku pro svůj web a nebudu muset dlouhé hodiny (nebo spíš dny) přemýšlet, jak to udělat bez něj, aby to vůbec fungovalo.

Hodnocení

Celkové hodnocení
7 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

4.6.2012 22:49:10 Fatal Error !! :D

Malá chybička se vloudila - na tento článek nemáš odkaz v Novinkách na webu ... ;D

FredieCZ
3
1

3.6.2012 23:44:35 Re: jQuery

To je zrovna návod, ze kterého se učím ;)

SuperMartas
4
1

3.6.2012 22:44:23 jQuery

Zkoušel jsi tohle ? :D
http://jquery-navod.cz/

FredieCZ
3
1

3.6.2012 21:48:22 jQuery - invaze do mozků

Zrovna včera jsem se o jQuery začal také zajímat :D.
Já ho ale použiji v Nette Framework.. :)

Jinak by jsi mohl přidat JavaScriptovou validaci komentářů ;).

Grelek
2
1
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš