5. května 2012 14:51

SuperMartasův duben 2012

Měsíc duben uběhl jako voda a je tu další shrnutí SuperMartasova měsíce, tedy dubna 2012. V tomto článku se budu věnovat 3 hlavním tématům a to dokončení RSS čtečky, začátku vývoje nové verze Blogerů a plánům na květen.

Dokončení RSS čtečky

RSS čtečka - ikonka

V měsíci dubnu, konkrétně 22. dubna, se mi podařilo dokončit můj první větší C# program - RSS čtečku. Pracoval jsem na ní už od 14. února, takže jsem ji dělal 2 měsíce a pár dní, což nebylo zrovna málo a podle mého plánu. Hned ze začátku se držela několik dní na první příčce přehledu hodnocení, kde čtyři lidé ohodnotili čtečku jako výbornou - tedy 100%. Nyní je na 6. místě, což je velmi slušné.

Čtečku jsem dělal dlouho i z toho důvodu, že jsem se učil používat třídu pro zápis a hlavně čtení XML souborů (ve kterých jsou RSS i Atom kanály naprogramovány). Ze začátku jsem udělal šílený kód, který jsem musel z důvodu rychlosti a náročnosti na procesor v pozdější části kompletně předělat. Tím mi i Víčko potvrdil, že se čtečka několikanásobně zrychlila.

Když jsem chtěl začít s předěláním kódu, narazil jsem při hledání na třídy, které mají přímo v popisu práce zpracovat RSS a Atom kanál. Jenže problém byl v tom, že tyto třídy umí zpracovat pouze RSS ve verzi 2.0. I když jsou starší verze zpětně kompatibilní, třída prostě starší RSS kanály nezpracuje. Jelikož jsem líný, snažil jsem se ze začátku tuto třídu nějak oblafnout (změna verze kanálu v kódu a další), jenže pak jsem si řekl NE. Jedním z důvodů bylo to, že jsem si kód nemohl upravit dle vlastní potřeby, druhý pak již zmiňovaná nepodpora starších RSS kanálů. Normálně bych starší kanály nepodporoval, ale protože se najdou takové weby, které nové kanály (RSS v2.0) nemají, ale mají jejich starší verze, začal jsem s vyvíjením vlastního kódu. Toto oblafování mi zabralo spoustu času, který jsem mohl věnovat předělání kódu. No, co se dá dělat, stroj času ještě nikdo nevymyslel.

Další zádrhel byl, že ve WPF nelze umístit program do systémové lišty. Na internetu jsem našel, že se musí použít třída z Windows Forms, což jsem také udělal. Jenže menu z Windows Forms se nepodobalo menu z WPF, takže jsem musel zase hledat. Nakonec jsem našel řešení, jak WPF menu dostat do Windows Forms, jenže problém byl, že se toto menu nechtělo a nechtělo zavřít při kliku jinam, než do něj. Řešení existuje, ale stále to není ono, jak můžete vidět ve finální verzi RSS čtečky. Tímto jsem ztratil také spoustu drahocenného času.

Ale dost už zádrhelů. Ještě ten den, co jsem čtečku vypustil do světa, napsal Víčko recenzi - RSS čtečka - recenze. Čtečku si můžete stáhnout na mém webu nebo nově na Stahuj.cz a na screenshot finální verze se můžete podívat nyní:

RSS čtečka

Nová verze Blogerů

16. dubna to bylo přesně půl roku od spuštění Blogerů a jak se doba vyvíjí, potřebuje vše čas od času změnu. U Blogerů tomu není jinak a já jsem začal programovat jejich novou verzi. Ze začátku to měly být jen podkategorie, které potřebuje (nejen) Víčko ke svým článkům. Nechtělo se mi do toho vůbec, protože mě už PHP omrzelo (C# je mnohem zábavnější), ale protože je to opravdu potřeba, řekl jsem si, že nebudu dělat jen podkategorie, ale přidám i další požadované vylepšení, abych měl od Blogerů (na chvíli) pokoj a vylepšení stálo za to. Nečekejte však nic převratného. Změna se bude týkat hlavně adres, které už nebudou ve formátu http://blogeri.vicko.cz/clanek.php?id=80, ale v URI formátu, tedy http://blogeri.vicko.cz/supermartasova-tvorba/supermartasuv-duben-2012/. Dále to budou ty již zmiňované podkategorie a s nimi příjde i nové menu, které není v současné době příliš praktické.

Plány na květen

V květnu bych chtěl zvládnout novou verzi Blogerů, ale doufám, že začnu dělat na dalším projektu. Protože jsem však po dokončení RSS čtečky začal znovu hrát hru Medal of Honor Limited Edition (multiplayer), která mi zabírá většinu volného času (což mě po čase zase přejde :D), nevím, jestli začnu. Já jen doufám, že celý měsíc nebudu hrát tuto hru a začnu zase naplno programovat. Co se týče toho projektu, tak to bude nová a vylepšená verze jednoho mého již vydaného C# projektu, na kterém jsem už chvíli pracoval, protože nám nefungoval jeden den na pár hodin internet.

Hodnocení

Celkové hodnocení
4 hlasy
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

5.5.2012 17:31:17 Re: ???

Je to hlavně kvůli vyhledávačům a také lidem - jak poznáš z adresy http://blogeri.vicko.cz/clanek.php?id=80, že se jedná o článek SuperMartasův duben 2012? Z adresy http://blogeri.vicko.cz/supermartasova-tvorba/supermartasuv-duben-2012/ se to dá poznat mnohem lépe...

SuperMartas
2
0

5.5.2012 16:35:04 ???

Na tú novú verziu Blogerov sa teším, len nechápem, prečo budú URL v URI formáte. Mne pripadá súčasný systém URL adries praktickejší...

benko
1
1
© 2011 - 2024 SuperMartas a Tomáš Hypeš