18. dubna 2013 14:40

Maturita

Neobvykle skvělá nálada

Dneska mám skvělou náladu, a to i přesto, že je maturitní období. Právě mám za sebou praktickou maturitní zkoušku a zdá se, že jsem dopadl v celku dobře. Výsledky sice budu znát asi až za měsíc, ale dobrý pocit z toho mám už teď.

Pro toho, koho to zajímá, zde napíšu, jak jsem si žil v posledních dnech před začátkem maturit a jak probíhaly maturity praktické na naší
SPŠ stavební v Havlíčkově Brodě.

Předmaturitní období:

Řeknu to takhle: kromě přípravy k maturitám spousta jiný (většinou zbytečný) práce do školy a časté střídání nálad (dny, kdy jsem byl přesvědčen, že maturu udělám : že jí neudělám - v poměru asi 1 : 20), přičemž mě neustále doprovázel (a trochu ještě doprovází) strach, že se mi některá ze zkoušek nevydaří. Poslední víkend jsem pak proležel v klidu v posteli u učení. Nejvíc nervózní jsem byl asi v pondělí, kdy se losovaly témata. Vylosoval jsem si, že budu mít zadání 1 (ještě jsem téma nevěděl) a zjistil jsem, že maturuju odpoledne (byli jsme rozděleni na ranní a odpolední směnu).

Jak probíhala praktická zkouška:

Den první - STK

V úterý dopoledne jsem se jen trochu prolistoval vším, co jsem studoval o víkendu, trochu jsem si pohrál počítačové hry, abych se odreagoval a pak jsem nastoupil. Odpoledne nás posadili k počítačům do výpočetky a asi půl hodiny jsme řešili záležitosti ohledně papírování a přihlášení k počítačovým účtům. Pak konečně nadešel okamžik, kdy jsem se měl dozvědět rozsudek. Můj rozsudek zněl:
POSOUDIT NA OHYB A NA SMYK ŽELEZOBETONOVOU DESKU TRÁMOVÉHO STROPU A TO SAMÉ UDĚLAT I S TRÁMEM + NAVRŽENÍ VÝZTUŽE A NAKRESLENÍ VÝKRESU VÝZTUŽE STROPNÍHO TRÁMU NA POČÍTAČI
(nepředpokládám, že by spousta z vás hned věděla, co že se to po nich chce, ale píšu to tak, jak to bylo)
"Tak jo, jde se na to!", řekl jsem si, a pustil jsem se do výpočtů. Atmosféra byla celkem pohodová - jeden z učitelů měl docela vtipný poznámky k ostatním spolužákům. Jinak jsme se mohli učitelů na leccos zeptat a dokonce jsme se mohli trošičku radit i mezi sebou. Jako pomůcka byla dovolená norma, ve které byla spousta potřebných vzorečků. Asi první 4 hodiny jsem bez přestávky prováděl ručně na papíry statický výpočty (popsal jsem 6 A4 stránek) a teprve potom jsem na poslední asi hodinu a půl zasednul k rýsování na počítači - co jsem spočítal, musel jsem převést do výkresové podoby a uložit v PDFku na předem určené místo. Při odchodu jsem byl se svým výkonem vcelku spokojen, až jsem si večer uvědomil, že jsem ve výpočtech zapomněl na něco důležitýho - že ten trám taky něco váží. Začal jsem být nervózní ale musel jsem zachovat chladnou hlavu, protože byl předemnou další podobný den.

Den druhý KOC

Středeční dopoledne proběhlo stejně jako úterní, jen bylo o hodinu kratší. Do školy jsem musel dorazit o hodinu dřív než v úterý. Opět ve výpočetce. Všechno začalo stejně, ale rozsudek byl jiný:
NAVRHNĚTE ZELENOU PLOCHOU STŘECHU A STROPNÍ KONSTRUKCI POD NÍ, PŘIČEMŽ STŘECHA MÁ NAVAZOVAT NA VYVÝŠENÝ TERÉN ZA OBJEKTEM.
Dostali jsme již rozrýsovaný baráček bez střechy a stropu, který byl z jedný strany zalezlý pod zem. Vypadalo to zajímavě, ale vůbec jsem nechápal, jak to mám za 6 hodin všechno stihnout narýsovat a čím bych měl začít. Měl jsem sice kvůli úlevám víc času než ostatní, ale stejně jsem nestihl vše, co se po mně chtělo. Takové ty důležitější věci tam ale byly. Probíhalo to podobně jako den předcházející s tím rozdílem, že jsem nic nepočítal a celou dobu jsem čuměl do obrazovky počítače a klikal. Po nějaký době mě začala brnět pravá ruka, která pořád jen klikala, pak se mi na chvíli seknul ArchiCAD (rýsovací program) a po další době už i bolela hlava - zkrátka na nějakých 6 hodin v kuse nejsem zvyklej.

Jaké mám z toho dojmy:

Důležitý je, že je to za mnou a že to nevypadá na pětku. Z obou dnů bude jedna výsledná známka z praktický maturity, kterou se dozvím asi za měsíc.

A co mě ještě čeká?

Za 2 týdny státní maturita:
Český jazyk - písemná práce (musím se ještě doučit)
Český jazyk - didaktický test (brnkačka)
Matematika - didaktický test (brnkačka)

Za 6 týdnů ústní zkoušky:
Český jazyk a (zbytečná) literatura - rozbor uměleckého a neuměleckého textu (musím se ještě doučit)
Pozemní stavitelství - prezentace ročníkového projektu a odborné ústní přezkoušení (ještě to musím zopakovat)
Stavební konstrukce - výpočet nějakého příkladu týkajícího se statiky / práce s počítacovým programem SCIA (podle toho co si vylosuju) a umět o tom něco říct (ještě budu opakovat).

Co mám teď v plánu:

Když mi to škola dovolí, budu se teď pár dní "flákat". Dneska jsem si naplánoval jen činnosti, které dělám rád: napsat tento článek, kreslit, zajít si do posilky a potom do krytého bazénu. Snad to dneska všechno stihnu.

Přeju všem současným i budoucím maturantům hodně štěstí při maturitních zkouškách a ať se moc nenervujou.

Co mohu maturantům poradit:

Pokud vás maturita teprve čeká poradím vám 2 věci:
1. Učte se tak, abyste měli před maturitou den volna. Ten den si zahrajte nějakou počítačovou hru, na kterou se musíte soustředit (pomůže vám to myslet na něco jinýho) nebo si zasportujte.
2. Pokud máte nervy, ostříhejte si nehty - nebudete si mít co kousat :D.

A na závěr...

Na konec tohoto článku bych rád ještě dodal pro WHOviany: "ALLONS-Y!" anebo "GERONIMO!" (viz britský seriál Doctor Who)

Hodnocení

Celkové hodnocení
13 hlasů
Vaše hodnocení
Vyberte počet hvězdiček

Komentáře

Jméno:
Předmět:
Komentář:
  :):-|:P:D;):(8)[evil][arrow][idea][?][!]
Kontrola:

24.6.2013 7:59:58 Re: M.

Jdu dál na vysokou. FAST na VUT v Brně - Stavební inženýrství.

Lukáš Hörmann
0
0

23.6.2013 23:16:44 M.

tak jsem začal sledovat ty starý díly ... a gratuluji k matuře. jdeš pracovaat či vysoká?

DW
0
0

20.4.2013 22:49:54 DW

to já tedy taky ne ... viděl jsem jenom úplně první díl a přišel mi nudnej a graficky hroznej :D a hlavně jsem našel jen asi prvních 5 serií z těch 20 .. Jdu se učit STK :D

M.
0
0

20.4.2013 13:00:33 DW

Já mám shlédnutý jen ty nový série DW. Ty starý jsem zatím nesledoval.

Lukáš Hörmann
0
0

20.4.2013 12:16:03 stavebka Lipník

hustý, to já mám za sebou zatím jenom KOC a STK mě čeká v úterý (23.4) (jsem na stavebce v Lipníku) .. ale oproti tobě mám už zkouklý všechny díly doctora who :D  

M.
0
0

18.4.2013 17:51:28 :-D

Tak drzim palce aby to dobre dopadlo :) a posledne slova ma hrozne potesili (strasne zerem ten serial :D:D:D:D)

Monja
3
0
© 2011 - 2018 SuperMartas a Tomáš Hypeš